Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač z AR
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 11:01    Předmět: Citovat

Vašku já vím, že jsem dlouhej a už jsem se za to několikrát omlouval.
Ale kde vidíš jakou demagogii? Já akorát popis reálného stavu, který takový skutečně bude - pokud nám dá voitano vědět, až to spraví, ať víme, na čem jsme.
A myslím, že zrovna mě o impulsní zatížitelnosti odporů poučovat nemusíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 11:47    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...A tak si říkám, jestli fakt nepočkat, až to mr. voitano dá do kupy a poví nám, zda se mu z těch odporů znova hulí, nebo nikoliv.
Mně to povídat nemusí. Stačí mi Ohmův zákon. A z tohoto zákona plyne, že:
Při odpojené zátěži zesilovače, vybuzeného pod práh limitace, bude na jeho výstupu napětí, které způsobí na odporu 2,2kΩ efektivní ztrátový výkon cca 1W. Odpor v bázi BC639 (100Ω) bude zatížen ztrátou cca 0,125W.
Seriózní výrobce musí pokud možno zohlednit i nesprávné použití výrobku a součástky příslušně dimenzovat. Pokud na místě odporu 2k2 použil tělísko na 1/2W, pak se tímto pravidlem neřídil.
Wink
edit: Na tom odporu 100Ω to bude jen polovina, t.j. necelých 65mW (zapomněl jsem to dělit 2-mi).


Naposledy upravil masar dne po duben 03 2017, 12:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6129
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 12:36    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
... vybuzeného pod práh limitace ...

Dokonce ani naprázdno v limitaci to není nic neprovozního, či zakázaného, ale to už je tam obdélník, ne sinus a ten odpor by to měl bez poškození snést.
Druhá věc je, že nemusí být v bázi odpor 100R, ale klidně 220R a pak se může patřičně zvětšit ten naklápěcí odpor.


Naposledy upravil danhard dne po duben 03 2017, 12:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 12:38    Předmět: Citovat

Masare, tak to vidíš.
Ještě včera tu lítaly mnohé jednotky wattů, dnes jsme těsně pod wattem. A fyzická zkušenost bude taková, že na těch odporech se bude dát udržet prst.
Myslím, že tímhle bychom to mohli v klidu ukončit, co říkáš?
Pokračovat bude až Mr. voitano radostnou zprávou, že mu to chodí, z odporů se nekouří a že se mu konce znovu neprovalily ani při sinusovém měření Smile
OK?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6129
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 12:44    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Myslím, že tímhle bychom to mohli v klidu ukončit, co říkáš?

Ano a zesilovače budem opisovat z toho, co "nějak" chodí, co se osvědčilo, protože jsme natolik blbí, že to sami spočítat neumíme a nějakými náznaky, že je něco blbě, že někde černá nějaký odpor se řídit nebudem Rolling Eyes

Díval jsem se třeba do Yorkville a tam jsou třeba zcela jíné hodnoty odporů a směrnice naklápění omezovacího proudu, než v zesilovačích, co sem dával sinclair.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 12:59    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Masare, tak to vidíš.
Ještě včera tu lítaly mnohé jednotky wattů, dnes jsme těsně pod wattem...
Včera jsme počítali s rezistorem 2kΩ, který tam voitano fyzicky měl a na jejichž "začouzení" (a PCB) si stěžoval.
masar napsal(a):
Zdá se mi, sinclaire, že ty zase nechápeš voitana. Za předpokladu, že jsou hodnoty emitoráků a všech dalších v pořádku a celý zesilovač je v pořádku, pak při maximálním výstupním napětí (při napájení +/-100V) přesahuje výkonová ztráta na odporu "R117" (2kΩ) 1,2W.
Za jiné hodnoty, které tu "lítaly", nenesu odpovědnost. Ale v každém případě platí, že tělísko na 1/2W je poddimenzované.
A neodpustím si poznámku, že meritem následné diskuse byla tvoje neochota na rovinu přiznat, že zdrojem toho zatížení není zvýšená hodnota emitorových odporů, jak jsi voitanovi neustále tvrdil a místo toho jsi diskusi stáčel na "hokynaření" kolem velikosti možného napájecího napětí a provozních režimů.
Tohle nazval danhard demagogií. Takové chování není hodno velikých jmen.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6129
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:12    Předmět: Citovat

masár já čumím, možná ještě nejsi ztracenej případ Laughing

Prostě optimum, nebo spíš správnej kompromis je u těch zapojení někde jinde a řídit se něčím můžu, až ten kompromis najdu, ne že budu ukazovat, že tady taky bijou slony Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:19    Předmět: Citovat

Abych to shrnul
- Takové zesáky se ke mě dostanou 1x za 5 let

- Tenhle měl pod těmi 4mi kusy 2k0 odpory vyžhavený tišťák, a samozřejmě 1ks byl na uhel

- o několik příspěvků dříve jsem došel k poznání, že ty odpory za NORMÁLNÍHO provozu nejsou nějak EXTRA přetěžovány a že shoří až při poruše konce, když se na výstupu objeví ss napětí

- to repro 16 ohm byl jen teoretický model, no nezdůraznil jsem to slovo "teoretický", je mi jasné, že takové bedny asi nebudou

- děkuji Sinclairovi za zápal při vysvětlování, žel tady ta komunikace neprobíhá tak lehce , jako někde u piva, nejde okamžitě reagovat na nesrovnalosti...

- tranzistory kupovány u TME , jestli mají pajcy, to od oka nepoznám , kupování na ebay a aliexpress se vyhýbám

- až bude čas, určitě zesák zapnu změřím co dělá napájení atd....

děkuji všem za příspěvky, co mě zase trochu teoreticky pozvedli na vědomí

Smile


Naposledy upravil voitano dne po duben 03 2017, 13:33, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:21    Předmět: Citovat

To ne, danharde, já taky někdy píšu bludy, jenom mám někdy nutkání zvolat "král je nahý".
Tady jsem prostě neodolal. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6129
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:26    Předmět: Citovat

Já to tak slušně neumím Laughing A každej se někdy sekne, jen si to musí přiznat Smile
A vitanovi můžu poradit jen, dej tam 3k3 na 1W, nebo 2W bez jakýchkoliv jiných změn. Ta hodnota 2k2 je stejně blbě navržená pro SOA ochranu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:40    Předmět: Citovat

Ano masare, máš pravdu v tom, že vyhoření těch "malých" odporů s vyhořelými emitoráky PŘÍMO nesouvisí - já ale přeci psal, že pokud se upálí emitorák, dojde současně i k vyhoření odporu v ochraně, protože se tam objeví /přes probitý koncák a odpor 100R/ plné ss napětí jedné větve. Pokud by emitorák neuhořel, neshořel by ani 2k2 odpor plným ss napětím.
A buď tak laskav a nedělej si z lidí, konkrétně ze mě prdel. Prostě odolat tomu zvolání musíš - jinak se totiž může stát, že příště zvolá někdo jiný.

Jak jsem si povšiml, tak "velká jména" jste tady s Vaškem Vy dva.
Za nic takového se já nepokládám, ani tomu tak nikdy nebylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6129
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:49    Předmět: Citovat

Na to ani nemusí shořet emitorový odpor, to není příčina, prorazí se konec a shoří třeba emitorák v opačné větvi, nebo pojistka v napájení.

O správnou analýzu příčin při servisu také jde Very Happy

A "velká jména" jsou podle toho, jak si je autoři vytváří, někteří si sami pojmenovávají podle svího jména školní zapojení zesilovačů, filtry a tak podobně Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 13:55    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...já ale přeci psal, že pokud se upálí emitorák, dojde současně i k vyhoření odporu v ochraně, protože se tam objeví /přes probitý koncák a odpor 100R/ plné ss napětí jedné větve. Pokud by emitorák neuhořel, neshořel by ani 2k2 odpor plným ss napětím...
Ale není přece zákonité, že když se "odpálí" emitorák (a nemusí se přerušit jen kvůli přetížení, ale třeba vinou poškozeného spoje), musí být odpálená i celá příslušná větev tranzistorů, nota bene tím spíše ne, že v daném zesilovači je těch párů s emitoráky víc. Takže není pravda, že neexistuje odpálený emitorák bez odpáleného konce. K přetížení "R117" tedy není nutný odpálený koncový tranzistor, stačí pouze plné vybuzení, případně podpořené odpojenou zátěží.
A vážně si z tebe "prdel" nedělám, mám respekt k lidem, kteří něco umí.
Jen jsem poukázal na tvoji chybu.
Wink
edit: Výrok "...není pravda, že neexistuje..." samozřejmě připouští i možnost shoření emitoráku v důsledku průrazu příslušného koncového tranzistoru. To je snad jasné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6129
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 14:44    Předmět: Citovat

Vrátím se k chybám v zapojení v dokumentaci u "osvědčených" zesilovačů.
A902 - Q111 2SJ50 je zjevně otočen (přehozeno S-D)
A1202 - v minusové větvi osazen T23 2SK135 N-FET, měl by tam být 2SJ50 P-FET

Jak se má laik na takových chybných zapojeních něco naučit ? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: po duben 03 2017, 14:59    Předmět: Citovat

A pak někdo řekne "německý ordnung". Hlavně že nezapomněli na "änderungen vorbehalten" v razítku.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
Strana 6 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund