Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zemní smyčka u zesilovače
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34224
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 12:05    Předmět: Citovat

Dal by som tam radsej TDA2030, to je dostatocne osvedcene riesenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 12:07    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Párů GD607/617 jsem coby nezkušený mladík kdysi odpálil tolik, že jsem si z nich dělal náramky (a to nestály úplně málo).
Měl jsem pocit, že se stačí na ně křivě podívat a jdou (zesilovač Z6W-S z AR, možná někdo pamatuje)...
Ač milovník klasických osvědčených řešení, asi bych dnes úplně nevolil zapojení s těmito T.

Ten zesilovač s Williamsonem jsem stavěl taky, na něm jsem si taky pár párů GéDéček "vydělal", když jsem ale vychytal napájení a vybavil ho za můstkem "25 V přepěťovkou" složenou ze zenerky posílené KáÚčkem, sloužil přes 30 let.
Pak jsem stavěl ještě dva zesilovače podle stejného článku s páry AC187K/188K (z 10+10 kousků po koruně, měli je v bazaru v Týništi, jsem vybral 7 párů ve vyhovující toleranci!). Sice se s nimi daly udělat jen 3 W na kanál, ale poslechově jde jen o 3 dB rozdílu v hlasitosti a na doma kraválu až až. A mohl jsem se na ně podívat jakkoli křivě, hned tak neodešly.
Pak jsem ještě postavil tři kousky s MA0403A, na který jsem zanevřel, jak jsem vyzkoušel první MBA810. Ten ve všech podobách jsem přestal počítat, to byl konečně slušný a velmi široce použitelný koncáček.
A začal jsem si hrát s můstky, autorádia byla slušným zdrojem koncových švábů.

Ano, rnbw, ten A2030 by poskytl lepší službu.

I když sám jsem příznivcem co nejjednodušších zapojení a využívání modulů vysockovaných z televizí a autorádií, děsí mě, kolik lidí bez základních zkušeností, ba i bez znalostí fyzikálních zákonů a vlastností součástek má představu, že všichni před nimi byli tupouni, a že stačí jen použít modernější součástky a vznikne zázrak.
Jenže on nevznikne a na řadě jsme my.


Naposledy upravil Hill dne po červen 03 2024, 13:36, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2905

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 12:15    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...děsí mě, kolik lidí bez základních zkušeností, ba i bez znalostí fyzikálních zákonů a vlastností součástek má představu, že všichni před nimi byli tupouni, a že stačí jen použít modernější součástky a vznikne zázrak. Jenže on nevznikne a na řadě jsme my.


Jenže Jardo toto je bohužel naprosto přesně obrázek dnešního světa. Ono to začíná třeba už u úchylky typu "narveme tam MCU", a to i v případech, kdy se do dané věci MCU naprosto nehodí, spíš tam škodí a je nutno kvůli tomu vymýšlet rovnáky na vohejbáky.

Ukázkovým příkladem budiž třeba to, kdy poprvé nějaké jelito napadlo integrovat analogové "pískadlo" v multimetru do procesoru. Ten blb evidentně nikdy "pískadlo" nepoužíval v praxi, přesto se to chytlo jak mor...

Holt chybí ty základy. A bude hůř...

Hlavně že máme AI a podobné hovadiny.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 13:58    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Těch chybiček bude víc:
Kde se ti vezme 100 W?
I kdyby ty koncové tranzistory vydržely 30 V, jako že nevydrží, nedostaneš z nich do 8 Ω reproduktoru víc, než 10 W sinus z každého.
Normálně nesmíš koncák z Dukly napájet víc, než 18 V, jinak pár GD608/618 prorazíš. Ještě tak s AD161/162 bys mohl jít až na 20 V.
Takže do 8 Ω dostaneš sinus 3,5 W a dost.
Ve schématu máš místo originálů Darlingtony MN2488 a MP1620, ty 30 V samozřejmě vydrží, ale, až to vybudíš na větší rozkmit, prorazíš KC509, kdykoli překročí výrazněji jeho kolektorové napětí 20 V.
A ne dost na tom, ten zesilovač musí mít přechodové zkreslení, jak prase - zatím, co germaniové tranzistory otevírají při UBE kolem 0,25 V, ty Darlingtony potřebují nejméně 1,5 V. To s těmi původními odpory neuděláš.
Takže ten odpor R11/R111 je to nejmenší. A se smyčkou nic společného nemá.

Ono to opravdu nejde, jednoduše vyměnit v koncáku tranzistory za výkonnější. Tedy, za určitých podmínek, když o tom opravdu hodně víš, to omezeně jde, ale větší výkon z toho při zachování ostatních parametrů nedostaneš. Přírodní zákony neokecáš.


1). Nikdo nikde o nějakých 100W nic nepsal ani já, tak nevím jak jste na to přišel.
2). já si stavím zesik tak do 30W.
3). toto schéma není ještě hotové, takže typ a hodnoty součástek budou jiné..
4). To je asi vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 14:08    Předmět: Citovat

Venco, nelži aspoň, nebo se nikam nedostaneme. Vrať zpátky to schéma, jinak se nemáme o čem bavit.
Na tom tvém schématu, cos radši odstranil, bylo (mimo ty k ostatnímu zapojení zcela nepatřící tranzistory) totiž přímo napsáno "Můj zesík 100 W".
Z toho jsem vycházel v komentáři k hlavním chybám v zapojení a výpočtu, konečně ten jsi tu ocitoval.
Jen tak z křišťálové koule jsem to nevyčetl.
Nestáhli jste si někdo to schéma, co sem Venca dal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 14:33    Předmět: Citovat

těch 100W je název souborů, kde je víc druhů zesilovačů.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill



Bez názvu.png
 Komentář:
tohle je zesik 100W a na tom nepracuju
 Velikost:  76.81 kB
 Zobrazeno:  32 krát

Bez názvu.png




Naposledy upravil venca666 dne út červen 04 2024, 8:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 15:13    Předmět: Citovat

Dobrá, chceš 30 W. Ale ani ty z toho, cos tu měl vystavené (zapojení konce zvuku Dukla), s jakýmikoli tranzistory nedostaneš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 15:20    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill


se uvidí až udělám tunning
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 15:31    Předmět: Citovat

Nejsi první, kdo chce obejít fyzikální zákony.
Ale nevěříš, přesvědči se sám.

A necituj pořád celý bezprostředně předcházející příspěvek. Kdo to má po tobě pořád mazat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po červen 03 2024, 19:38    Předmět: Citovat

Myslíš v Tyníšti U dubu ??

Nemyslím, to bylo před 49 lety, v době předobchvatové, na staré jedenáctce, už to tam nějak nepoznávám. Bylo to někde tady, nebo ještě kousek směrem na Hradec, pořád mi tam strašil výhled na Elitex.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2252
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: út červen 04 2024, 7:17    Předmět: Citovat

pridam moju skusenost so stavbou zosilovaca. hotovy koncak "D" (dpa) hraje v pohode, dal som predzosik s 5532 - zacalo piskanie, pazvuky. skusal som vsetko mozne, aj klasicky zdroj namiesto spinaneho, stale to iste. Nakoniec som za 55 eur kupil hotovy zosik s radiom a bluetooth (cina). Prekvapenie vo vnutri, klasicky toroid, tranzistorovy koncak a dost ma prekvapil zvuk, ktory je dost cisty oproti tomu "D" ckovemu. A to som hudobny antitalent a vyslovene som chcel nieco, cim len nahradim odpalene domace kino a tie pidi repraciky v telke. Ten zosik si potiahne aj cez 60W a aj pri vyssich hlasitostiach nema problem, tam skor narazam na limit reproduktorov.
Takze niektore veci sa fakt neoplati stavat, ale kupit hotove. Zvlast, ak je to oblast, kde je potrebna aj nejaka ta teoria.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
venca666



Založen: Mar 02, 2014
Příspěvky: 100
Bydliště: u mě Doma

PříspěvekZaslal: út červen 04 2024, 8:46    Předmět: Citovat

Postav si, nebo si to kup za pár peněz. Když si to někdo postaví sám, tak z toho bude mít radost, že si sám dokázal něco vyrobit, v čem není kurvítko a dá se to lehce, levně a rychle opravit. Když si to koupíš, tak nebudeš z toho mít takovou radost ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2252
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: út červen 04 2024, 8:49    Předmět: Citovat

venca666: ked sa s tym babres po veceroch par mesiacov, tak si nakoniec povies: ok, skusil som, viem, ze toto nebude moja oblast a venujem sa niecomu inemu. Dom si tiez nestavam sam, a ani auto si neopravujem na dvore. Proste su veci, kedy je lepsie to presunut na niekoho ineho a ten cas stravit napr. s detmi.
Vies, ja v poslednych rokoch nemam radost z nicoho, takze pocity nejako neriesim. A to som si sam urobil zahony pred domom, chodnik, zo zahrady urobil oddychovu zonu, deti tam nejake tie preliezky... vsetkym sa to paci, ale ja to beriem tak, ze ok, urobil som, vsetci maju radost a zivot ide dalej.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1816
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út červen 04 2024, 11:39    Předmět: Citovat

Zásadní problém propojování těchhle jednotlivých hotových modulů je v tom, že mají na desce spojenou signálovou a silovou zem. Nesmějí proto mít společný zdroj, aby měly vzájemně propojený pouze signál a tu signálovou zem - nic jiného! Poměrně snadno se toho dá dosáhnout třeba izolačním DC-DC převodníkem za pár korun, pokud se to má napájet třeba z jednoho adaptéru nebo z baterky. Tím se pak napájí preamp, BT přijímač nebo jiná věc s malým odběrem.
U hotového výrobku AllInOne je tohle už vyřešené na společné DPS. (I když, pokud to navrhoval lempl, tak taky ne, mohl bych ukazovat.)
Korektní topologie zemí s ohledem na nežádoucí vazby je strašně jednoduchá pro toho, kdo už ví co a jak. Ale složitá na vysvětlování a pro začátečníka přímo zakletá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2252
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: út červen 04 2024, 11:55    Předmět: Citovat

ransom: ved prave, kto sa do toho vyzna, je to jednoduche. ale taky zaciatocnik, ktory si chce len zbuchat nejaky svoj prvy zosik, je to problem. A zase, samostatne zdroje, a riesit dalsie moduly, nechapem, preco uz na tych moduloch to nedavaju oddelene, ked aj tak su tam vstupy samostatne.
Inak, skusal som dat aj audio oddelovac (dve trafa na audio vstup, oddelena zem), ale stale som tam mal divne pazvuky.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund