Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4167 Bydliště: Zlín
Zaslal: po únor 21 2022, 7:52 Předmět: Příjem DRM
Včera jsem se po dlouhých letech dostal k tomu, abych dodělal přídavný směšovač k VEFu a vyzkoušel příjem DRM na KV přes počítač s programem Dream. Se 40m drátovou anténou se mi povedlo chytit skoro všechny vysílače, které v danou dobu běžely - moc jich ale není. Střídají se podle denní doby a včera večer hráli Rumuni na 5955 a 7235 kHz, později také Indové na 9620 kHz. Ještě mělo vysílat Radio Kuwait někde u 15 MHz, to jsem nechytil, ale možná byla chyba v tupém přijímači nebo příliš dlouhé anténě. Výsledky mě ale zklamaly. Přestože byl signál poslechově dost silný a na počítači byl cca 20 dB nad šumem, dekódovat se jej nepovedlo. Kvůli únikům to vypadávalo tak často, že se načetly jen názvy stanice a streamů, ale než to začalo hrát, bylo zase po příjmu. Na spektráku bylo vidět, jak se celé pásmo kroutí. Každopádně AM by s takto silným signálem hrálo jako víno, ale DRM se nechytalo. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Zajímalo by mě, jestli byla chyba na mém přijímači nebo je to vlastnost.
V každém případě VEF na tyto pokusy není příliš vhodný, má malou šířku pásma mf zesilovače a správné vyladění stanice je dost choulostivé. Bylo by lepší rádio s proměnnou šířkou pásma, klidně lampové.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4167 Bydliště: Zlín
Zaslal: po únor 21 2022, 8:24 Předmět:
Jo, to je ono. Přímosměšující přijímač třeba s frekvenční syntézou mě taky napadl, ale určitě by bylo vhodné, aby měl preselektor. To už ale znamená bastlit celý přijímač. Ten přídavný směšovač je jednoduchý obvůdek s jedním IO, jedním rezonátorem a pár kondíky, vejde se to do krabičky od sirek.
Já jsem si kdysi myslel, i na základě slibných referátů o pokusným vysílání ČRo, jak je to technologie připravená na dosah, jen co číňan začne chrlit ty hezký kompaktní krabičky s cmosovým procesorem a spotřebou nejvýš 20 mA jako ta ruská rádia v 60. letech.
ty pokusy ČRo vlastně nejsou tak dávná historie, snad někdy kolem roku 2010 už v tomhle století. Byli nadšení jak s jednotkami kW pokryjou v dobré kvalitě na SV významnou část území. Bez rušení typického pro AM, s plno doplňkovými službami, moderní pokrokové a úsporné.
Že to celé nakonec bude pro pár exotických nic neříkajících stanic a za cenu složitýho opruzu s PC, 20 metrovou opratí a nejistým výsledkem, mě nenapadlo, ale ani mě to dneska nepřekvapuje.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4167 Bydliště: Zlín
Zaslal: po únor 21 2022, 10:24 Předmět:
Taky jsem četl pozitivní zkušenosti, tak mě překvapilo, že to nechodilo. Možná byla chyba u mě, jednak asi v úzké mf ve VEFu a jednak v útlumu v nf tráfku mezi směšovačem a počítačem, přece jen je střední kmitočet signálu asi 12 kHz a horní postranní pásmo bude utlumeno o dost víc než dolní, což tomu může vadit. Ale rozhodně jsem si to představoval jednodušší. A anténa neměla 20 m, ale asi 45 m Krativlny ale podle mě nejsou na digitál moc vhodné kvůli únikům. Na analogu posluchač občasné zašumění nebo zkreslení přečká, ale digitální přenos se rozsype úplně.
Rádio od číňana jsem si chtěl na aliexpressu koupit, ale jaksi nejsou. Přitom v Indii se na DRM vysílá běžně i na SV, takže nějaké přijímače na to musí jít koupit.
České radiokomunikace prý chystají pokusy s DRM na vlastní pěst, tak uvidíme. DRM se dá vysílat i na FM pásmech, tam by to s šířkou kanálu okolo 300 kHz bylo určitě zajímavější.
Jinak jako velkou zajímavost vidím to, že ten indický vysílač obsahuje dva streamy s rozdílným obsahem, podobně jako u digitální televize kanály v multiplexu. Vzhledem k datovému toku 10 kbps AAC na kanál ale nebude zvuk nic moc. Rumuni měli na jednom vysílači stereo přenos 20 kbps v AAC+, to už by znělo určitě líp než AM vysílání. Druhý rumunský vysílač jel 11 kbps AAC mono.
Pro vysílání DRM v pásmu FM jaksi nevidím důvod, stávající systém s RDS poskytuje posluchačům nějakou kvalitu a základní informace o stanici/pořadu, pro digitál se nějak rozšířil DAB, pokud by měli provozovatelé něco řešit navíc, asi hlavní co by je zajímalo je udržení poslechovosti nebo úspora nákladů. Což se mi zdá, že s DRM by nijak zásadně nesouviselo. Naopak se vrátili poněkud zpět s přechodem na mono. Snad se tu nikdy ani neuchytilo vysílání v tom přídavném ambient kanálu, jako měli v roce 1960 v USA.
Ohledně toho bastlení DRM (v kombinaci s PC mi to osobně připadá vlemi neohrabané ale budiž), co teda zkusit nějaké ty bloky mf z vozidlových stanic na úzkopásmové FM? jsou tam filtry 15 kHz široké, byl by to teda kočkopes, ale to je už takhle.
Založen: Nov 26, 2008 Příspěvky: 2994 Bydliště: ČR-Praha 5
Zaslal: po únor 21 2022, 20:09 Předmět:
Taktéž nevlastním žádné rádio DRM. Řekl jsem si, že bych na testovací vysílání něco zakoupil ale u nás nejsou a na Ali také ne. Něco vyrábí GOSPELL a něco TECSUN ale ty ceny mi přišly dost vysoké. Něco jako v přepočtu 7.000 ,-...
Také je potřeba si dát pozor na to, aby rádio umělo DRM i na středních vlnách a nejen na krátkých..
České Radiokomunikace chystají testovací vysílání na SV z vysílače v Českých Buďejovicích.
Bylo mi řečeno, že Český Rozhlas nemá o vysílání DRM zájem, ale že pokud je ČRa osloví a budou mít zájem o jejich obsah, tak jim ho pro testovací účel nejspíš Český Rozhlas poskytne... To totiž zatím není jasné, koho ČRa s testovacím vysílání osloví, nebo co budou vysílat..
Taktéž si od toho nelze nic slibovat, ani že by se to ujalo mezi lidmi... ČRa jde nejspíš o to jen zjistit nebo změřit nějaké údaje/parametry...
Co se týká DAB+ tak jsem nasr***j, tzn. že záměrně otravuji ČRa s věčnými technickými problémy které JSOU, abych dal najevo svou nespokojenost a nedokonalost toho, co tu předvádí.
Jednak je to systémem ČECH, tzn. namlátit tam toho co nejvíc a kvalita je až na druhém místě. Proto většina stanic je 64kbps... V Německu je takovým minimem těch 96kbps u nás je minimem 40kbps. Ale to mě ani tak netrápí jako že vzhledem k těmto nízkým vzorkovacím hodnotám s tím mají některá rádia problém.
Mám rádio z LIDLU (SilverCrest) a tam všechny tyto stanice "koktají" jsou to krátké a rychlé záškuby způsobené nekompatibilitou čehosi. Dříve to dělal i ČRo ale tam to po upozornění vyřešili změnou nastavení na distribuční síti, konkrétně Parametric Stereo...
Také mě vadí, že nikde není udávaná žádná sensitivita nebo použitý DAB modul. Ono děsně záleží jakým dab modulem je ten přijímač osazen. Jako favorit prý je Frontier Silicon, mají ho snad v sobě některé HAMY a i toto rádio SDABC1A1 z Lidlu... To jde někdy určit i podle verze FW která začíná FS xxxx anebo jsou osazené nějakým čínským čipem, což je třeba ta Tesla DAB75 nebo GTMedia z Aliexpressu, tyto rádia většinou přijímají stereovysílání MONO, takže i na jacku je výstup MONO, protože ten čínský čip stereo s AAC neumí... A pak jsou samozřejmě proti FS tupé, což v místnosti dost poznám.
Bylo mi řečeno, že Český Rozhlas nemá o vysílání DRM zájem, ale že pokud je ČRa osloví a budou mít zájem o jejich obsah, tak jim ho pro testovací účel nejspíš Český Rozhlas poskytne... To totiž zatím není jasné, koho ČRa s testovacím vysílání osloví,
Co se týká DAB+ tak jsem nasr***j,
Jednak je to systémem ČECH, tzn. namlátit tam toho co nejvíc a kvalita je až na druhém místě. Proto většina stanic je 64kbps... V Německu je takovým minimem těch 96kbps u nás je minimem 40kbps.
A to se v kdysi "hifi" kruzích znemožnil každý, kdo tvrdil že komprimovaných 320 kbps je stejně vyhovující jako bezeztrátový nebo nekomprimovaný formát.
Pokrok nezastavíš.
Ohledně DRM asi začnu mít dojem, že DRM je nějaká citlivá a embargovaná technologie. Člověk by čekal že bude plnej Alík čínských čipů, po připojení pár součástek vznikne DRM dekodér? a ono nic.
Ani žádnej koumák, kterej ten dekodér nacpe do "obecného" procesoru.
Těžko můžou s testovacím vysíláním někoho oslovit, jednak jak výše psáno tu nejsou přijímače, jednak nepředchází žádná mozkomrdná kampaň jako teď s DAB, jednak od posledního testování DRM před 15 lety je situace jiná právě o tu mezitím už rozlezlou síť humusoidního DAB a jednak jsme právě po kampani, která slavnostně odepsala DV SV KV pásma na smetiště.
Tak samozřejmě soukromá společnost tzv. České radiokomunikace může mít pro testování libovolný záměr, který vůbec nemusí souviset s rozhlasovým vysíláním ve smyslu "služba veřejnosti". Já o tom navíc prvně čtu až tady.
Psal jsem to v kontextu toho, že pro případné rozšiřování DRM teď není prostor. Lidi kteří si více nebo méně dobrovolně downgradovali z FM na zasekávající DAB, sotva budou svolní pro případné dokupování ještě zase exotičtějšího způsobu, i kdyby bylo v programové nabídce nevímco.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4167 Bydliště: Zlín
Zaslal: čt únor 24 2022, 8:19 Předmět:
Crifodo napsal(a):
A to se v kdysi "hifi" kruzích znemožnil každý, kdo tvrdil že komprimovaných 320 kbps je stejně vyhovující jako bezeztrátový nebo nekomprimovaný formát.
Tehdy byla řeč o MP3. Digitální rozhlas používá kodek AAC, který je daleko dokonalejší. Třeba Radiožurnál na DABu teď jede na 64 kbit/s a i když jsou tam slyšet nějaké chyby, je to překvapivě poslouchatelné i na velké bedny a člověk méně zkušený by i uvěřil tomu, že je to ta "studiová kvalita", jakou se ČRo chlubí. S MP3 kodekem by to hrálo jako telefon.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6Další
Strana 1 z 6
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.