Nechal jsem se inspirovat videi na YTube a zkusil o víkendu tavení hliníku. Zámér byl odlévání, ale nemám vyzkoušené složení hmoty na formy.
Záměr mi posložil jako záminka pro konzumaci Gambáčů v plechovkách, kterými jsem (sešlapanými) během koronáče vyplnil prostor linky pod dřezem.
Tedy o víkendu jsem roztopil dřevěnné uhlí kolem tyglíku z nějaké zaslepené trubky se dvěma navařenýma matka a očkem pro manipulaci/vylévání u dna. Když byla do ruda, nacpal jsem do ní kousky AL tyčí a pak ty sešlapaný plechovky. V nerovnoměrně rozpáleném tyglíku vznikla AL tavenina, ve které se plechovky ochotně rozpuštely za uvolňování hořlavého dýmu. Vršek tyglíku čněl nad rozpálené uhlí a měl proto nižší teplotu než spodek v uhlí.
Nacpal jsem do tyglíku igelitku seškapaných plechovek a vyklopil jeho obsah do vytvarovaného AL tácku v prohlubni v písku. Pěkně to vyteklo a tácek částečně rozpustilo.
V tyglíku však zůstalo hodně netekutého do ruda rozpáleného materiálu připomínajícího rozpálené piliny.
Vyšťoural a vysypal jsem to vedle. Kupodivu se to nějak slilo a vychladlo to v AL lívanec, těžší než ten první odlitek.
Kladu si otázku, je-li to přehřátím AL taveniny, nečistotami a příměsí v tavenině, nebo naopak nízkou teplotou v ústí tyglíku.
Jdou ty netekuté 'piliny' zušlechtit v tekutou taveninu?
Jsem pochytil, že tam přidávají lžici kuchyňské soli a lžici jedlé sody. Má to vyčistit taveninu a zlepšit její smáčivost. Netekutou vrstvu na hladině posbírají a vyhodí.
V jiném videu to všelijak promíchává a zahřejvá a možná to pak teče.
Máte někdo zkušenost, co s tou netekutou fází? Jde použít/ vyčistit?
Jak zlepšit pojivost sypkého písku? Do čeho formy? _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Naposledy upravil kulikus dne čt listopad 09 2023, 23:04, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33040 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt listopad 09 2023, 23:01 Předmět:
Hladinu taveniny chránit posypáním boraxem (tetraboritan sodnej), je potřeba šamotovej kelímek a k tavení pícku s dmýcháním vzduchu, aby teplota spolehlivě překročila 800°C - 900°C. Odlívat do ocelový formy s nekolmýma stěnama, před odlitím ohřátý na aspoň 250-300°C. Dobrej home-made tavič-odlívač je třeba tenhle klokan, tady těch plechovek třeba potavil doslova stovky ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Proč má být forma předehřátá?
Vím, že musí být suchá kvůli páře která by jí roztrhala. Předehřátí ji vysuší?
Nebo kvůli rychlosti chladnutí AL a smršťováni odlitku?
Ocelová forma je mimo moje možnosti. Písková forma mi postačí. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18643 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt listopad 09 2023, 23:39 Předmět:
S plechovkama zkušenost nemám. Tyglík jsem měl keramickej s obručema. Ten tvůj problém je asi nerovnoměrný prohřátí a ten železnej tyglík. Hliníková tavenina si bere ze železa oxydy a odlitek je pak porézní. Největší hořák autogénu.
Náplň byly kovový kabelový průchodky ze starejch rozvaděčů. Asi to nebyl čistej hliník. Některý průchodky byly natřený na černo, takže to příšerně smrdělo. Taveninu musíš solit kuchyňskou solí, zabrání moc velkým škraloupům a starou lžící sbírat škraloup. Tavenina se musela před litím míchat a nakonec odplynovat. To se dělá sódou na praní. Uděláš si z alobalu něco jako psaníčka, do nich na špičku nože sody, víc né. Pořádně zabalit a pak nějakou tyčkou zatlačit na dno tyglíku. Na deci hliníku cca jedno psaníčko. Bacha, často to vystříkne.
Lil jsem do železný do červena rozpálený formy. Odlitek byla přechodka obdélník - válec. V místě lití bylo potřeba přidat cca 40 mm komínek jako zásobník při chladnutí. Po vychladnutí byl v tom komínku uprostřed lunkr hlubokej asi 30 mm.
Na větší věci jsem jezdil do Slévárna Meta Bílá Třemešná. Naposled před 8 lety, vypadá to, že stále fungují. Tam jsem taky nabral nějaký rozumy. _________________ Jirka
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18643 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt listopad 09 2023, 23:48 Předmět:
kulikus napsal(a):
Písková forma mi postačí.
Nojo, ale tu neuděláš ze stavebního písku. Musíš mít formovací. Nevím od kud jseš a jestli tam někde není slévárna, kde bys kyblík vyškemral.
Z tý Bílý Třemešný jezdili pro slévárenskou chemii k někomu do Kutný Hory. _________________ Jirka
Písek jsem si přivezl od Baltu a hodí se spíše do přesýpacích hodin.
Prý ale smíchán se syrupem drží tvar lépe. Cukr zkaramelizuje. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Jestli to taky nebude tím, že plechovky od nápojů mají zevnitř nějaký povlak, aby pitivo nepřišlo do styku z hliníkem. Někde jsem viděl, že do toho dávají dřevěný uhlí.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33040 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá listopad 10 2023, 8:31 Předmět:
Všecko co "taviči" sypou do kelímku, má za úkol ochránit tavenej kov před okysličením a "stáhnout" na sebe nečistoty z taveniny a tím vytvořit strusku, která se musí před odlitím stáhnout a odebrat. Borax dělá strusku, prach z uhlí ochrannou "atmosféru" z CO a CO₂, všecky ostatní přísady mají podobnej účel. S hnilíkem je obecnej problém v tom, že má vysokou afinitu ke kyslíku a namísto toho, aby se při ohřevu redukoval z kysličníků kovu na kov a kysličníky redukční přísady, tak se sám oxiduje ještě víc. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33040 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá listopad 10 2023, 10:38 Předmět:
Prací soda = uhličitan sodný Na₂CO₃, jedlá soda = dihydrogehuhličitan sodný NaHCO₃ . Jo, sype se to na taveninu. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Dec 20, 2007 Příspěvky: 1274 Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Zaslal: pá listopad 10 2023, 11:16 Předmět:
Tu sodu klidně použij kuchyňskou, ale to odplynování musí proběhnout od „spodu“, takže jí skutečně musíš dostat, jak píše Celeron, nejlépe až na dno. Moje pokusy jsem popsal zde: http://www.jova1.cz/dilna/odlevani/odlevani.html
Na to „domácí“ odlévání je vhodný hliník, který je už na odlévání použitý, např. kus bloku motoru, písty, elektro rozvaděče… Pokud použiješ hliník z plechovek, drátů..., je tam málo legujících prvků (křemíku...) a je to v podstatě „bláto“. Dá se to amatérsky řešit tak, že k tomu roztavenému hliníku přihodíš měděné dráty, plech,... ta měď se v něm rozpustí a ty vlastně vytvoříš dural. Ten už je tvrdší a třeba na obrábění, mnohem vhodnější. Ukázka z praxe, nahoře soustružení čistého hliníku, dole po přidání mědi.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18643 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: so listopad 11 2023, 9:30 Předmět:
Jova, zkoušels tavit špony od soustruhu z automatovky a různých AlMg? Já s tím měl problém nacpat potřebný množství "dlouhejch špon" do tyglíku.
Nemáš na to náhodou vymyšlenej nějakej drtič? Krátký špony od frézky nejsou problém. _________________ Jirka
Založen: Jan 19, 2005 Příspěvky: 3429 Bydliště: Haná / N.J.
Zaslal: so listopad 11 2023, 17:42 Předmět:
Nebo naopak nějaký hydraulický lis a i kdyby na placku, tu pak naporcovat na "čtverečky"? Nemáš to ze soustruhu i trochu mastné? Nevím, jak by s tím tavení zápasilo.. Tatík točí na střídačku železo / hliník a i když vanu vymete, něco málo tam vždy mastnoty zůstává
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33040 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so listopad 11 2023, 18:04 Předmět:
Mastnota se vypálí ... Horší jsou halogenidový (třeba fluórovaný) řezný kapaliny, z těch jde PJEKNEJ SMRÁDEK a dost to ovlivňuje tavicí proces - třeba ten fluór naštěstí snižuje teplotu tavení, ale je potřeba ho před odlitím nechat "vypálit pryč", protože pak není rovnoměrně zkrystalizovanej odlitek = nemá takovou pevnost, jako nelegovanej kov.... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.