Zaslal: ne prosinec 24 2023, 9:41 Předmět: Desulfatace pomocí 230V
Dobrý den. Pročetl jsem si zde založené téma o Desulfataci a docela jsem se poučil. Na Youtube jsem našel hodně videí kde borci obnovují baterie pomocí usměrňovacího můstku , kondenzátoru na 400v v rozmezí 2mikro až 20mikro zapojené na 220V a takto usměrněné napětí připojí přímo na baterii . Jde především o borce z arabských zemí a nejde o žádné mladé jedince , kterým jde jen o sledovanost .Netestoval to zde někdo ? Děkuji za reakci
Já používám baterii v zahradním traktůrku .. Dřív tam byla suchá AGM startovací 18A 12V a zdálo se mi , že je slabá , tak jsem pořídil AGM 28A 12V startovací . Je 2 roky stará a podle měření vnitřního odporu je tak na půlce kapacity . Zdá se mi to hodně málo , na to že udělá ročně tak 35 startů . Tak se pídím po informacích , co s tím. Ještě mne napadlo , podle informací z předešlého vlákna o Desulfataci jí nechat několikrát pomalu vybít 1/20 proudu na 11V a zase pomalu nabít . Podle výrobce se má nabíjet do 14,9V .Teď v zimě ji nepotřebuji a času je dost . Jdu správným směrem ?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33038 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne prosinec 24 2023, 11:50 Předmět:
U baterek AGM je kromě sulfatace problém i vysychání. Ony nejsou úplně suchý jako troud, elektrolyt je v nich pořád ve formě kapaliny, občas trochu zahuštěný do rosolovata, ale vždycky je ten elektrolyt nasáknutej do skelnýho rouna nebo tkaniny a drží v něm svým povrchovým napětím a kapilárním efektem, takže nevyteče ani když se baterka položí na bok nebo dokonce obrátí hore k0k0tom. A když se používají, chcačky nechcačky v nich vzniká elektrolýza vody a protože je jí tam opravdu málo, je ten její úbytek daleko dřív rozpoznatelnej, než u baterek plně nálevnejch. Výrobci tomu brání chemickým katalyzátorem, kterej přidávají do krytu každýho článku, kterej by měl bezplamenově "spálit" HHO směs a vrátit ji do formy kapalný H₂O, jenomže nejde udělat žádnou baterku plně hermetickou - takže z nich po ohřátí nad určitou mez vždycky trochu vodní páry nebo rovnou HHO uteče - a tím se elektrolyt vysušuje víc a víc a jeho Ri stoupá. Lze doporučit opatrný navrtání zalisovanejch plastovejch zátek na baterce vrtáčkem o malým průměru - 1,5-2mm jen skrz tloušťku plastu - pod nima jsou ještě jedny zátky, gumový, ty jdou propíchnout injekční jehlou a tou pomocí stříkačky do každýho článku vpravit pro začátek 1-2cm³ destilky. Navrtaný dírky se pak musejí uzavřít kuželkama z gumy, aby se co možná nejlíp obnovila původní hermetičnost baterky. Další věcí takhle "poléčený" AGM baterie je nutnost zabránit sulfataci způsobovaný samovybíjením - to je jednoduchý, dřív se tomu říkalo "Kondic", dneska "konzervační nabíječ", je to prostě zdroj malýho proudu řádově desítky mA s napětím naprázdno ne víc jak 15V a s takovým vnitřním odporem, aby při těch pár desítkách mA odběru jejich svorkový napětí kleslo na maximálně 12,8-13,5V. To je hodnota, při který bude baterka spokojená, protože nebude sulfátovat samovybíjením a zároveň bude minimálně ztrácet vodu z elektrolytu. Navíc ji takovej proud udrží v plný startovní pohotovosti a svýho traktůrka tak budeš schopnej natočit i v nejhorších mrazech stejně snadno jako v létě (třeba kvůli odklízení napadanýho mokrýho bílýho svinstva ...). _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: May 01, 2008 Příspěvky: 717 Bydliště: Praha 5
Zaslal: ne prosinec 24 2023, 11:58 Předmět:
Pro PB baterii je nejhorší, když není v provozu. Když je málo používaná, pravidelně nabíjej alespoň na 14.7V. Do nějakých C pulzů od 230V bych nešel.
To je podle mého názoru cesta k průrazu článků. O tom jak nabíjím PB jsem tady toho napsal dost, nebudu se opakovat a také můj postup nikomu nevnucuji. Pořád ale platí, že ze starého nové neuděláš. Tak alespoň udržovat pokud to jde. Baterii měř pod zátěží alespoň 10A. Třeba 1.2 ohm odpor. Naprázdno multimetrem vypadá nabitá skoro pořád.
Tak hezké svátky Luboš
Právěže mám ještě další 3 baterky AGM 18A 12V staršího data na zahradě , kde není elektrika . Ty používám na svícení a na autorádio . Nabíjím podle potřeby , ale nikdy jsem je plně nevybil .Vše nabíjím doma dělanou nabíječkou , trafo , usměrňovač , modul od číňana 10A ,kde se dají nastavit volty i ampéry. Takže nastavuji při nabíjení 14,8V a ampéry podle baterky 1/10 proudu . Proto mne po přečtení předchozího vlákna o desulfataci napadlo , udělat těm baterkám plný cyklus vybití a nabití . Poslední týden hledím na youtube videa a jsou tam videa s desulfatátory od číňana , hotové výrobky na bázi čipu 555 ,které jedou bez napájení . Ale výsledky opravy nic moc .
to Gepard: viděl jsem dlouhodobé testy s tímto desulfatátorem a výsledky nic moc .
Asi to pořeším jak píše Ekkar . Doplním destilku , ale otevřu baterku , abych neřešil zpětné uzavírání a provedu vybíjecí a nabíjecí proces . Uvidím , jak dopadnu . U číňana jsem našel zajimavý přístroj „KONNWEI KW510 Full Automatic 12V Car Battery Tester Pulse Repair 5A Battery Chargers Wet Dry AGM Gel Lead Acid Car Repair Tool „ . Docela se mi to líbí , nemáte to někdo doma ?
Někde jsem viděl jednoduché sériové zapojení trafa 12V sekundár, žárovky 24V s paralelní diodou a desulfovaného 12V aku.
V jedné pulperiodě trafo dobíjelo přes diodu, v druhé se aku vybíjel přes žárovku s trafem.
Nabíjecí proud musí být větší než proud žárovkou. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Založen: Feb 05, 2007 Příspěvky: 1735 Bydliště: Liberec - tam na severu Čech
Zaslal: po prosinec 25 2023, 0:19 Předmět:
KONNWEI KW510 je super - kupoval jsem 2 ks cca před rokem pro známěho a pro tátu. U obou naprostá spokojenost. Jsou to defacto 3 zařízení v jednom. Tester aku, nabíječka a zmíněný desulfátor. Před několika týdny jsem se poohlížel po něm také, narazil jsem na novější typ - KONNWEI KW520 a v rámci dnů Black Friday na mě vyběhla reklama na Allegro - tak jsem ho za 1200,- i s dopravou koupil. Má stejný systém, menu, jen je po "faceliftu" a umí až 12V aku / 10A + 24V aku / 5A. Mohu jen doporučit! _________________ -- Gepard --
Ten člověk zaměňuje pojmy. V prvních dvou případech bylo větší pomocí trvalý pomalý dobíjení malým proudem a ve třetím případě se hlavně jednalo o "znovuprobuzení" elektrod, který byly předtím vyschlý a bez kontaktu aktivní hmoty s elektrolytem. Projevy desulfatace vypadají jinak. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Tak ten KONNWEI KW510 jsem včera viděl v akci na youtube , jeden polák si ho upravoval na vyšší napětí pro AGM baterku , asi 15V, přidělal si tam přepínač . Další polák měl nabíječku CTEK MXS 5 a ta při opravě akumulátoru dávala pulzně až 17V . U dalšího videa borec měl 2 stejné starší AGM baterie 100Ah, napětí 10,8V , tester ukázal nulové hodnory proudu . Do jedné dolil kyselinu a do druhé destilku . Baterka s kyselinou se podařilo rozchodit , u destilky to byla bída. Někteří borci doporučují do AGM baterie dolít destilku s trochou kyseliny .
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 1 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.