Zaslal: pá březen 01 2024, 10:46 Předmět: Zenerka jako ochrana proti přepětí&ochrana proti přepolo
Včera jsem na youtube zkoukl takové legrační video. Chlapík se tam snažil vysvětlovat teorii zenerek a kondenzátorů na superkapacitátoru...
A mě k tomu napadlo že se vás zeptám na výpočet proudu, který půjde přes tu zenerku. Já vlastně ani nevím jak přišel na hodnotu toho rezistoru. Předpokládám, že napětí na rezistoru si mohu spočítat Ur = U - Uz. Teoreticky 9-3,3 = 5,7V na rezistoru. Chci li spočítat proud, stačí počítat 5,7V/1000ohm nebo musím připočíst i odpor zenerky? Jinak by mi to vyšlo 5,7mA jenže mi vadí že neznám odpor té zenerky. Takže jakou zenerku byste doporučili pro tento teoretický "pokus"? Chtěl bych se podívat do datasheetu, abych zjistil s jakými hodnotami v praxi počítat.
Jinak v komentáři pod videem kdosi zmínil, že zapojení je stejně nesmysl, protože superkondenzátor se stejně rychle přes tu zenerku vybije, protože mezi zenerkou a superkondenzátorem není rezistor (jenže nedávalo by smysl tam ten rezistor dávat, to by zase kleslo napětí na kondenzátoru).
Sice se nehodlám to toho prakticky pouštět (kvůli těm superkondenzátorům), ale ještě mě napadlo, co kdybych se rozhodl tam dát P channel MOSFET a další zenerku mezi gate a source? Jaký byste mi doporučili typ a jakou zenerku? Cílem by byla ochrana baterie proti přepólování. Dalo by se pomocí MOSFETu a další zenerky dosáhnout toho, že na výstupu bude 3.3V nebo to napětí klesne v důsledku připojeného mosfetu a musel bych tedy snížit hodnotu rezistoru?
Uvažuju že bych tu nakreslil schéma, jen nevím v čem se dá kreslit (na linuxu) tak bych to nakreslil na tabletu.
screenshot.png
Komentář:
Velikost:
51.5 kB
Zobrazeno:
44 krát
SCHEMA ZENER + MOSFET.png
Komentář:
Velikost:
84.54 kB
Zobrazeno:
41 krát
Naposledy upravil montana dne pá březen 01 2024, 11:39, celkově upraveno 1 krát.
Uvažuju že bych tu nakreslil schéma, jen nevím v čem se dá kreslit (na linuxu) ...
Třeba ve Falstadu a můžeš sem dát rovnou odkaz, simulovat funkci atd.
Tady je detailní popis a v tamním druhém řádku i odkaz na manuál v pdf.
Jinak místo častých až úplně krávovin na TyTrubce doporučuju studium nějaké učebnice elektroniky, je jich moře a dost jich je i na webu.
Vážně nelze stavět barák a nevědět, co je to cihla, jaké má vlastnosti, jak ji přepůlím, jak ji namáznu maltou a jak ji uložím vzhledem k ostatním.
Dnešní dementní doba, jedinci a prostředky sice lžou denně, že to jde, ale opakuju, že jde o naprosto šílenou lež. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 546 Bydliště: Roztoky
Zaslal: pá březen 01 2024, 11:46 Předmět:
Když se tam vloží jedna dioda, tak už to smysl má.Zenerka pak může mít třeba 3,9V, aby se ty kondy nabily na plné přípustné napětí (to je u superkondů většinou velmi malé)
Prostě v tom nehledej nic praktického psal jsem že to nechci zapojovat, jen spočítat... teoretická situace.
Na tom obrázku co jsi nakreslil dojde k úbytku napětí. Já jsem chtěl (ale nejspíš jsem se nevyjádřil správně)... Aby ten výstup co je za zenerkou těch 3.3V zůstal přibližně stejný kolem 3.3V. Mě zajímá hlavně to jaký proud protéká první zenerkou a o kolik se sníží napětí na výstupu. U té diody by došlo k viditelnému poklesu napětí. A u mosfetu?
To schéma na falstad mám už hotové, až na to že tam nemám nastaveno zenerovo napětí, což jsem nenašel v Edit.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2079 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá březen 01 2024, 12:33 Předmět:
montana napsal(a):
To schéma na falstad mám už hotové, až na to že tam nemám nastaveno zenerovo napětí, což jsem nenašel v Edit.
V menu Falstadu zvolte File -> Export As Link... a otevře se vám dialog "Export as URL" a něm pak klikněte na tlačítko s popisem "Copy to Clipboard" a potom ten odkaz vložte sem do příspěvku do URL tagu dle příkladu níže.
Toto je odkaz na podobný příklad bez MOSFETu. Když na tento odkaz kliknete otevře se schéma přímo ve Falstadu se zapnutou simulací. Kliknutím na vypínač zapnete napájení obvodu a můžete sledovat postupný nárůst napětí na kondenzátoru i proud protékající diodou.
A níže je ukázka jak se to zapisuje do specifického tagu URL podporovaného webovým rozhraním tohoto diskusního serveru.
kód:
[url=http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCAMB0kWMBMlKIOxoMyQByIGwCchaIArJOSACybkCmAtGGAFABOI+1IOlYafL0r8UkVgGcowrjz7SIAMwCGAGwn1WAd2nYeAoXqisAbrsg9K8kTUqFpI6GVaYeAL3oA7eu0aZodPDQaGC0ZIg4YIQRCCiITKSUiLBiqWm4PP6BrG7gguDReULyiCAe3r5ZrADGIIhkxUkNIEb8UCkQMChsOgYtFnXNrdpFMvWNxgAOLZgTmLP9mQ4uaPz5UaV9Rp3GOuOLM4YD4nvN8vMT4gD20tzS1JDE7amCiISYhNRkmGD1z2IkfANP5JXQuHDSABiO3gcBAzBAACV6BIAJYSAAuyk81U0QA]Toto je odkaz na podobný příklad.[/url]
montana napsal(a):
až na to že tam nemám nastaveno zenerovo napětí, což jsem nenašel v Edit.
1. Klikněte pravým tlačítkem myši na té zenerově diodě a zvolte Edit...
2. Otevře se dialog "Edit component" a v něm klikněte na tlačítko s popisem "Create New Simple Model".
3. Otevře se další dialog a v něm změňte hodnotu na 3.3 v editačním poli pod popisem "Breakdown Voltage" kde je implicitně přednastaveno 5.6
4. Oba dialogy poté postupně zavřete kliknutím na tlačítku s popisem OK.
Naposledy upravil Valdano dne pá březen 01 2024, 13:23, celkově upraveno 4 krát.
Video na které jsem se díval mělo ilustrovat jak funguje to zenerovo napětí a jak by se to teoreticky dalo stabilizovat pomocí velkokapacitního kondenzátoru.
Mě napadlo, že pokud chci vědět (spočítat, ne změřit), jaký proud protéká tou první zenerkou bych měl znát i její odpor. Ale v datasheetu asi toto nenajdu. Tam se udávají jakési impedance...
Zadruhé by takový výpočet byl stejně závislý na odběru té zátěže, potažmo by to bylo ještě komplikovanější kvůli tomu, že je tam ten kapacitátor. Když bych navíc přidal ten MOSFET jako ochranu proti přepólování o kterém se tvrdí, že má jen velmi nepatrný úbytek napětí, tak bych se už asi nedopočítal nějaké rozumného čísla jaký proud protéká tou první zenerkou, protože by to bylo dost komplikované. Tím se dostávám k tomu, že spočítat to asi prakticky nejde a nedělá se to v praxi.
Tím se dostávám k druhé situaci. Dejme tedy tomu, že už mám stabilizované napětí 3.3V a chci tam přidat ochranu pomocí MOSFET proti přepólování, viz MOSFET a druhá zenerka, zajímá mě o kolik klesne napětí...
Můžete mi tedy doporučit konkrétní p-channel MOSFET, který by pro to byl vhodný a mohl bych se podívat na datasheet a zkusit spočítat kolik bude to napětí na výstupu?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20Další
Strana 1 z 20
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.