Zaslal: út únor 27 2024, 22:20 Předmět: Transformátor so zvarenými plechmi - dá sa použiť znovu?
Zdravim všetkých,
podarilo sa mi skoro zadarmo kúpiť malý transformátorček s oddelenými vinutiami. To sa priamo ponúka na previnutie sekundáru. Lenže má jadro zvarené, namiesto prekladania EI plochov. Je možné to odbrúsiť, rozobrať a znovu zložiť (prekladaním)? Jedna otázka je pochanická možnosť takejto operácie. Druhá otázka je, že plechy budú mať poškodenú izoláciu a po druhom zložení sa môžu niektoré spojiť (aj keď majú vysoký odpor). Vlastne su všetky plechy spojené tým zvarom. Ako sa vlastne zabráni vírívým prúdom?
Vďaka.
Zase to pak svař, nelam si s tím hlavu, nějakým přeskládáváním bys to jen zbytečně nakypřil. _________________ Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6732 Bydliště: Praha
Zaslal: st únor 28 2024, 1:03 Předmět:
Jaké napětí na tom sekundáru potřebuješ? Protože pokud nebude moc závitů, jeví se mi nejsnazší to prostrkat, místa je na kostřičce zjevně dostatek. Před tím si hrany jádra olep lepící páskou, abys nepoškodil izolaci drátu. Rozebírat u takového tráfka svařené jádro je sysifofská práce, to si radši sežeň jiné nesvařené, nebo si nech tráfko zakázkově navinout na míru. A to cvičení s ohřevem je rozumné doporučení, abys pak nezjistil, že to není tráfko, ale kamínka s přídavnou transformační funkcí. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: st únor 28 2024, 1:04 Předmět:
Za mejch mladejch let se svařování EI plechů považovalo za prasečinu. Poprvé jsem to viděl v napáječi mikropájky Ersa někdy 1978. Trafo se dost hřálo až z něj tekla vosková hmota.
Já bych ten sekundár opatrně vykuchal a pokud budeš mít dost velkou mezeru mezi vrchem primáru a plechem a nebudeš motat moc závitů tlustým drátem, tak bych to zkusil provlíkat plochým člunkem, jako jsme řešili ve vlákně "Převinutí toroidu..." _________________ Jirka
Pokud je svár mělký a po jedné straně, tak by vířivé proudy vzniknout neměly. Zavařený trafa jsem vídal i jinde než v mikrovlnný troubě, a při celodenním chodu naprázdno byly vlažný.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5099 Bydliště: Brno
Zaslal: st únor 28 2024, 8:22 Předmět:
Prasečina to je. Dneska se tomu říká pokrok v technologii.
Trafo bych před pokusy o úpravu oměřil, aby se zjistilo, jestli vynaložené úsilí stojí vůbec za to se s tím crcat(proudová hustota vodičů, vnitřní odpor/tvrdost, oteplení,...)
Svár se mi zdá zbytečně hluboký a zasahuje snad 15% průřezu jádra. V tom místě se to bude nadmíru hřát vířivými proudy a taky se místo bude víc sytit, vzroste magn. odpor a opět magnetizační proud. Jestli se to projeví nějak výrazně negativně nevím.
Mám doma profesionální oddělovací trafa asi 250VA taky se svařeným jádrem a hodně se hřejí i naprázdno. Svár mám jemnější.
Když se svár odbrousí na čisté plechy a plechy se poskládají klasicky, asi to bude lepší než teď. Ztratí se se ta provařená bambule. Ale zúžení průřezu jádra bude ještě větší.
Že se trafo "nakypří" je fyzikální zákon. Snad vždycky mi po opětném složení dvě tři vrstvy plechů zbyly.
Pokud trafo není parametrově úplný šmejd, taky navrhuji nový sekundár prošít a do jádra nezasahovat.
Proskládáním to tam už nevrátíš všechno nazpět, protože je to lisovaný a pak svařený.
Když to rozebereš tak to naboptná a každej plech bys musel odjehlovat po broušení a ani tak to tam nedostaneš.
Takže fyzikálne zákony sa nedajú obísť a zvarené trafo sa bude viac zahrievať? No, musí to mať nejaké výrobné výhody, keď sa to presadilo.
Je to nové nepoužité trafko. Skúsim ho nechať bežať naprázdno. Čo sa týka previnutia, tak buď by som rozobral jadro, poskladal plechy proti sebe a dotesnil pertinaxom medzi jadro a kostričku. Druhý variant je nerozoberať, drát prevliekať. Zvariť to znovu - to by som nezvládol tak, aby to fungovalo správne. Aspoň nie na prvý pokus.
Takže si zvolím metódu prevliekaním drátu. To ale znamená nízke sekundárne napätie. Hm, čo už. Mal som v páce 50 V na sekundáre, ale to odhadujem na 250 závitov. No, neva.
Čo sa týka toho zvaru, tak neviem, ako má vypadať. Tento zvar je zaliaty lakom a to, čo je na fotke je v skutočnosti žliabok, aspoň sa mi to tak javí. Plechy akoby boli vyhnuté do krivky do boku a zvarací materiál akoby tam nebol. Alebo tam zvárací materiál je a tie krivky sú v skutočnosti zvarová "housenka"? Ťažko ovedať. Možno na youtube niečo o tom bude.
Provlékání je správná volba, protože po rozbroušení to už nesložíš a prokládáním už vůbec ne, je to před vařením lisovaný a potom impregnovaný.
Svařený je to proto, aby se to jednodušeji dělalo a nemuselo prokládat, protože rozdíl je malý a "zkratovaný" svárem je to v malým rozsahu.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5099 Bydliště: Brno
Zaslal: st únor 28 2024, 11:53 Předmět:
robos napsal(a):
...Takže si zvolím metódu prevliekaním drátu. To ale znamená nízke sekundárne napätie. Hm, čo už. Mal som v páce 50 V na sekundáre, ale to odhadujem na 250 závitov...
To přece nemůžeš jen tak odhadovat. Musíš to změřit.
Provlékni libovolným tenkým izolovaným vodičem aspoň 10 závitů, čím víc tím líp a změř napětí. Z toho vypočítáš počet V/závit nebo závitů/V. Pak určíš, kolik budeš potřebovat prostrkat závitů pro dosažení 50V. A jestli se ti vejdou do okénka při daném průměru.
A taky změř průměr primárního či sekundárního vodiče, máš-li jak, a zjistíš jak hodně je vodič proudově zatěžován při výkonu 27VA.
Svařovací materiál tam skutečně přidán nebyl, to by zdražilo výrobu a vůbec. Prostě plechy natavili a vzniknul žlábek.
Nebylo by jednodušší a méně náročné výstup usměrnit a použít step up-down měnič a nastavit napětí podle potřeby? Podle výkonu uvedeném na štítku trafa by měl stačit tento nebo podobný.
Takže fyzikálne zákony sa nedajú obísť a zvarené trafo sa bude viac zahrievať? No, musí to mať nejaké výrobné výhody, keď sa to presadilo.
V podstatě to má výhodu, že při velmi mírně větších ztrátách je to podstatně výrobně jednodušší a levnější a méně to bručí. Nevýhody to v podstatě nemá.
Pokud se trafo přehřívá, tak je špatně spočítané vinutí nebo nekvalitní plechy.
O vířivých proudech to papouškují jenom diletanti, co vůbec neví jak to funguje. Stačí si to hodit do simulátoru nebo proměřit vzorek a hned je jasno.
Pokud to chceš rozebírat, tak je nejlepší jenom na horizontální frézce rozříznout svar do tvaru V drážky, aby části I a E držely plechy pohromadě a pak to ve svěráku zase svařit k sobě. Ztráta bude minimální.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6732 Bydliště: Praha
Zaslal: st únor 28 2024, 13:58 Předmět:
Myslím, že ani netřeba tak sofistikovaný obráběcí postup, rozříznout se to dá ve svaru normálně pilkou na železo ve svěráku _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.