Založen: Feb 21, 2009 Příspěvky: 6092 Bydliště: Okres Nitra
Zaslal: út březen 26 2024, 18:08 Předmět: Elektrónky vs tranzistory -- a čo FET?
Niekde som to už pred časom načal, ale nenádejam sa to nájsť. Dozvedel som sa, že tranzistory orezávajú ostro a elektrónky majú nejaký prechod, čím nelezú príliš do vyšších kmitočtových spektier a pre ucho je to príjemnejšie. Napadla ma otázka, ako sa v týchto hraničných oblastiach správajú FET tranziory (JFET, MOSFET a i.). Nedokázali by plnohodnotne nahradiť elektrónky a vykázať ich do minulosti?
Druhá otázka. Vezmime si ako vzorový príklad vstupný zosilňovač cievkového mgf Tesla B730, alebo kazetový ANP 410 A3 PORTABLE. Jednoduchý, priamočiary systém. Dajme tomu, že by som si zamanul vymeniť vstupné tranzistory za JFET. Stačí podľa katalógu nájsť vhodné typy, proste ich vymeniť a dostaviť pracovné body podľa kolektorových (potom už drain-ových) prúdov, alebo je to zložitejšie?
Napadlo mi to len ako zaujímavosť. Na nič podobné sa nechystám. Len by som si rád niekedy porovnal zvuk klasického bipoláru s FET a popr. s lampáčom. Ale to asi zostane snom. I tak pochybujem, že by som našiel zásadné rozdiely. Ale to už som mimo témy.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19943 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út březen 26 2024, 18:23 Předmět:
Jistě, že by to šlo, jen budeš asi muset truchu hrábnout do korekce výšek ve snímací charakteristice. Vstupní impedance bipoláru spolu s indukčností hlavy tvoří dolní propust, která se zatížením menší impedancí "přeladí" výše.
Nejspíš budeš potřebovat nahranou kmitočtovou řadu, změřit charakteristiku a po předělávce poladit korekce (nebo zatížit hlavu), abys dostal stejný průběh, jako původně.
Založen: Feb 21, 2009 Příspěvky: 6092 Bydliště: Okres Nitra
Zaslal: út březen 26 2024, 18:56 Předmět:
Keby výrobca chcel hlavu odľahčiť, použil by Darlingtonovu dvojicu. Ale to tu úplne riešiť nechcem. Ale nenapadlo by ma to. Ďakujem za pripomienku.
Hlava je vlastne cievka s medzerou v jadre. A záťaž je vlastne ako odpor paralelne k cievke. Tak?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32982 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út březen 26 2024, 19:01 Předmět:
Nepoužil by Darlington. Darlington v oblasti malejch signálů vnáší nadměrný zesílení šumu, kdy druhej tranzistor zesiluje šum prvního a nejde to nijak odstranit, je to závislý na kolektorovým proudu prvního trandu. Proto se prakticky nikde nesetkáš na maloúrovňovejch signálech s Darlingtonem, ale daleko spíš tam potkáš j-FETy nebo speciální jednostupně s bipolárama o malým šumovým čísle. Darlingtonova dvojice má jiný určení - má za úkol zvednou výstupní proud stupně/zmenšit výstupní imprdelanci tam, kde jeden trand svým kolektorovým proudem nestačí nebo je těsně na hranici. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 21, 2009 Příspěvky: 6092 Bydliště: Okres Nitra
Zaslal: út březen 26 2024, 19:56 Předmět:
Toto ma tiež nenapadlo. Ale logické to je. Prvý tranzistor fakticky kŕmi ten tranzistor za ním. A ak je nezaťažený, tak si šumí.
Ale ak by sme sa mohli vrátiť k porovnaniu tých trandov. Keby som vymenil vstupný bipolar za napr. JFET - a dostavil to, všimol by som si rozdiel, alebo by som skonštatoval, že zbytočná robota?
Založen: Dec 11, 2017 Příspěvky: 842 Bydliště: Pelhřimov
Zaslal: út březen 26 2024, 22:12 Předmět:
Pokud máš ale opravdu hodně kvalitní zbytek aparatury včetně kabeláže, tak by jsi rozdíl slyšel. Pokud máš doma jen standartní průměr, tak to zřejmě neuslyšíš.
Ono je potřeba na ty jemné nuance mít opravdu hodně kvalitní měřák (pardon, v tomto případě hifi sestavu ), která nic nebude zastírat a "mlžit", ale nekompromisně přenese a odhalí právě ty nuance, mezi elkou, bipolárem, fetem.
Také jsme před lety neslyšeli žádné rozdíly při testování a porovnávání jednotlivých komponentů až do té doby, než jsme všichni v našem místním "hifikroužku" šáhli podstatně hlouběji do peněženky, a pořídili vše kvalitnější.
Ona aparatůra hraje jen tak dobře, tak hraje nejhorší komponent zařazený v cestě zvuku.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6668 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út březen 26 2024, 23:56 Předmět:
Hlavně to chce vstup mít kvalitně navržen pro daný zdroj signálu. Výměna lamp, JFET, bipolár není obecně možná. Někde se dá JFET přímo zaměnit za BJT, jinde ne. Nevýhoda bipolárů na vstupu je ale jasná, pokud jde o citlivý vstup s větší než malou imedancí zdroje signálu, může u BJT dojít rušením k "přebuzení" a BJT v tu chvilku pracuje spíš jako usměrňovač než jako zesilovač. To má neblahý vliv. JFET a elektronka jsou řízeny napětím a k těmto jevům jsou tak nějak odolnější, ale záleží na zdroji signálu. Někde může být výhodnější BJT.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6668 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: st březen 27 2024, 13:05 Předmět:
Hlavně záleží na zapojení daného vstupu. Přímá výměna JFET za BJT obecně není možná. Jde jen v některých případech a ještě to nejspíš bude vyžadovat změnu okolních rezistorů...
Když sem dáš schéma vstupu, tak ti jistě někdo poradí jak na to.
Můžeš zkusit poptat nějakého muzikanta, pokud mají ve zkušebně i tranzistorové kombo. Rozdíl bys měl poznat hned. Nicméně většina lidí to nepozná, takže pak nemusí nic takového řešit. A nepomůže jim ani super soustava.
...Dozvedel som sa, že tranzistory orezávajú ostro a elektrónky majú nejaký prechod, čím nelezú príliš do vyšších kmitočtových spektier a pre ucho je to príjemnejšie. Napadla ma otázka, ako sa v týchto hraničných oblastiach správajú FET tranziory (JFET, MOSFET a i.). Nedokázali by plnohodnotne nahradiť elektrónky a vykázať ich do minulosti?
Z tohoto usuzuji, že řeší. Co máme lepšejší trandový komba, tak jsou všechna s FETy. Ale třeba jsem to špatně pochopil.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32982 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt březen 28 2024, 18:55 Předmět:
Mozekanti navíc nepoužívají napětím řízený prvky ve vstupech kvůli nějakýmu zkreslování, ale kvůli vysokýmu vstupnímu odporu = minimálnímu zatěžování zdroje signálu, kterej tak může bejt lehkej a citlivej. Typicky piezosnímače nalepovaný na ozvučný desky klasickejch stunnejch nástrojů, na kterejch navíc nemusejí bejt feromagnetický struny. Lampy nebo FETy se kvůli "kulatýmu" zkreslení používají ve výkonovejch "hlavách", kde by bipolární trandy způsobovaly tvrdou a ostrou limitační cháru a výslednej zvuk by byl "skřípavej". _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6668 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: čt březen 28 2024, 21:28 Předmět:
Záleží na co to chceš... Na hifi je asi ok tranzistor. Pokud chceš nástrojové kurvítko zvuku, dej si tam lampu nebo cokoliv jiného co bude splňovat tvoje požadavky na specifičnost tvého nástroje.
To je jako napsat, u těch houslí, jak je to s lipou, že bychom ten javor poslali do minulosti.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.