Zaslal: čt duben 25 2024, 10:47 Předmět: Malý CRT monitor s A250D a MDA1044
Zdravím
Chcel by som sa opýtať, mám zopár čiernobielych malých CRT monitorov, no niektoré z nich síce nabehnú, no obraz sa nesynchronizuje. Aspoň jeden by som chcel skúsiť prerobiť na tieto IO, niečo na spôsob malého monitora PMD60. Otázka je, či by to bolo možné, poprípade ak by som chcel prevziať niečo z pôvodnej schémy PMD60, čo by bolo potrebné upraviť na to, aby monitor šiel aj s menšou obrazovkou? Počítam že VN určite a isto bude potrebné upraviť aj niečo okolo vychyľovacích cievok.
Doplňujúca otázka k CRT televízorom. Prečo sa VN zdroj spínal riadkovými synchronizačnými impulzami? Bola tam nejaká výhoda, poprípade čo to zabezpečovalo? Mohol byť VN zdroj aj samostatne, teda aby nemusel byť spínaný riadkovým kmitočtom?
Naposledy upravil MrWifiHifi dne čt duben 25 2024, 19:14, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6781 Bydliště: Praha
Zaslal: čt duben 25 2024, 12:04 Předmět:
Prostě proto, že obvody horizontálního rozkladu budily vychylovací cívky a VN trafo najednou, celé to nemuselo být dvakrát. Se znalostí problematiky bude snazší upravit obvody stávajícího monitoru na schopnost zpracovat signál z PMD, pokud to tedy takto zamýšlíš. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18713 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt duben 25 2024, 12:15 Předmět:
PMD60 byl přeci Merkur se zelenou obrazovkou a vykuchaným kanálákem, mezulí a zvukem. Vstup měl kompozitní video. Merkur se běžně předělával na kompozit vstup, dozadu se dal přepínač a jeden trand a pár odporů. Mám doma jak tu PMD60 tak překopanýho Merkura. PMD60 kreslí líp, asi kvalitnější obrazárna. To schémátko předělávky tu možná někde najdeš, nebo to vyhrabu a ofotím. Na rozklady se nemuselo ani šáhnout.
Já jsem z obojího kuchal blok s tráfkem a nahrazoval ho pulzákem 15V/2A. Trafo totiž malinko magnetickým polem vlnilo obrazem. S pulzákem se to ani nehne. _________________ Jirka
Tak prerobiť Merkúr na PMD60 (až na obrazovku) nie je problém. Stránku, kde je popísaný celý postup mám uloženú a dá sa k nej v pohode dostať.
Moja otázka ale je, či by sa to zapojenie dalo použiť aj s menšou obrazovkou , tuším že by to mala byť 5" - 12,7cm, kdežto Merkúr a PMD60 využíva 12" - 30,48cm.
Prostě proto, že obvody horizontálního rozkladu budily vychylovací cívky a VN trafo najednou, celé to nemuselo být dvakrát. Se znalostí problematiky bude snazší upravit obvody stávajícího monitoru na schopnost zpracovat signál z PMD, pokud to tedy takto zamýšlíš.
Čo sa týka toho VN, narážal som hlavne na to, že ktosi prerábal PMD60 tuším aby to vedelo zobraziť CGA grafiku. Tuším tam bol problém z VN, lebo synchro bolo 18kHz nie 15,625kHz a to malo za následok zmenšenie obrazu, keď si na to dobre spomínam. Ak by bolo VN osobitne, tak by s tým problém nebol, alebo nie?
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6781 Bydliště: Praha
Zaslal: čt duben 25 2024, 12:35 Předmět:
Pochopil jsem to tak, že máš nějaké modernější celé malé monitory (Hercules,CGA,VGA..) a chtěl bys takový monitor použít k PMD? Elektroniku Merkura bys také mohl použít s jinou obrazovkou, není to ale úplně triviální záležitost. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20011 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt duben 25 2024, 12:38 Předmět:
Ale chce to zkontrolovat, jaké kmitočty rozkladů mají ty monitory.
Kdysi jsem přelaďoval jakéhosi Memorexe (původně to byl terminál nějakého síťového systému, protože měl přistavený i generátor znaků a klávesnicový a sériový port), který měl řádkový rozklad 31,5 kHz. Sice jsem sledoval, co dělají rozklady při snižování kmitočtu, a podle toho zvětšoval kondíky v rozkladech, ale někde jsem to dostal do rezonance a řada součástek rozkladů se rozložila na prvočísla. A uniklo hodně pracovního média s intenzivním zvukovým efektem. Prostě to byla šlupka.
Tak napřed zjisti volnoběžné frekvence rozkladů, jestli odpovídají tomu, co pro ně máš k dispozici na videovýstupu.
Idea je zatiaľ rozbehať malú CRT obrazovku pre kompozit, ak to bude behať, tak začnem riešiť CGA a podobné.
Z pôvodného zapojenia by som prekreslil schému a DPS pre VN, tú by som následne chcel prispôsobiť zapojeniu s A250D a MDA1044E, zapojenie asi podobné ako v Merkúre / PMD60
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18713 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: čt duben 25 2024, 15:06 Předmět:
Jestli jsou všecky vyblikaný jako ta samostatná, tak škoda času se s tím zabývat. Tyhle malý obrazovky neměly žádnou velkou životnost luminoforu a katody. _________________ Jirka
Pokud mají ty monitory vstup pro kompozitní signál, tak ohledně PMD není třeba nic měnit. Obecně nevidím důvod v tom monitoru cokoliv předělávat, řešení s A250 a MDA1044 je stejně značně zastaralé a vychází s IO 70. let. Jinak pokud se nemění výkonová část (vše od budícího tranzistoru dál k VN, lze samozřejmě řádkový budič nahradit verzí s A250. Ten IO má šířku výstupního impulzu navrženou pro ovládání tranzistorového nebo elektronkového rozkladu. Jo, i PL504 zvládá řídit velice dobře Měnit vertikál nedává smysl, ale pokud bys jo chtěl, tak MDA1044 je v podstatě jen nf zesilovač s napěťovým boostrem pro zpětný běh a je značně přizpůsobivá, ovšem ráda zakmitává.
Problém může být jen s tím monitorem k CNC. Některé monitory z té doby neměly samostatný řádkový rozklad, ale fungovaly jen když přišly řádkové impulzy ze vstupu. Ty ale nemají kompozitní vstup, ale Y, Hsync, V sync.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.