Založen: Jan 25, 2005 Příspěvky: 287 Bydliště: Praga mater urbium
Zaslal: út květen 14 2024, 22:12 Předmět:
Při rekonstrukci jsem je použil (FARG) a namontoval hned za redukčáky Honeywell FK06. Znatelně to tlumí rázy při vypnutí vody. V návodu uvádí, že by se to mělo montovat přímo k roháčku ú odběrnému místu atp. ale v panelákovém bytě zase nejsou ty rozvody tak dlouhé. Věřím, že to i zvýší spolehlivost potrubí.
Pouze reklamní sdělení k podpoře prodeje. Běžně se k tomuto účelu používají malé expanzomaty, které zachytí ty tlakové rázy, vznikající prudkým uzavřením pákové vodovodní baterie, nebo solenoidu pračky (myčky nádobí). Nejlépe na konci potrubí. A pokud ohříváte vodu v boileru, jeho vzduchová bublina v horní části nádoby, ty rázy na teplé vodě eliminuje též. Nicméně, ty zmiňované hadičky rády praskají, i když je klid a žádné tlakové rázy nejsou. Nejlépe v noci, nebo při nepřítomnosti uživatele…
Chce to, občas si prohlédnout jejich stav a včas je vyměnit.
Jj je to dobrá věc hlavně když máš bojler s přetlakovým ventilem a v něm je zároveň zpětný ventil, tak ten dokáže dělat pěknej bordel při zavření kohoutu, ventilu pračky....
Ovšem celý tento ancábl za tisíce jde vyřešit "zadarmo" tím že na přívodní trubce uděláš svislou slepou odbočku a tím si vytvoříš vzduchovou kapsu.
Ovšem celý tento ancábl za tisíce jde vyřešit "zadarmo" tím že na přívodní trubce uděláš svislou slepou odbočku a tím si vytvoříš vzduchovou kapsu.
Nevhodné řešení. Voda ten vzduch časem pohltí. To by expanzomaty nemusely mít gumovou membránu. _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Nemám osobní zkušenost. Jenom teoretizuju.
Když se protrhne v expanzomatu membrána tak se musí vyměnit. Proč? Nestačilo by jenom dofoukat vzduch? I když proč? Kde by se ztratil když ventil těsní?
Mám jinou zkušenost. Máme v koupelně podlahové topení které je zapojené do zpátečky radiátoru v téže koupelně. Jelikož je dost velký a tím pádem dost topil tak jsme ho uměle zavzdušnili. (žebříkový). Vydrželo to k naprosté spokojenosti asi do půl roku. Do té doby se ten vzduch začal pomalu ztrácet a radiátor topil čím dál tím větší plochou. Odvzdušňovák stoprocentně těsnil. _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Založen: Aug 12, 2012 Příspěvky: 1521 Bydliště: J H
Zaslal: st květen 15 2024, 14:33 Předmět:
sr71 napsal(a):
taky si myslím že ze svislé zaslepené trubky ten vzduch časem voda pohltí
kdysi na chalupě byl starý darlink, u kterého byla nádržka bez jakýchkoliv membrán. Vzduch se časem ztrácel a tak bylo potřeba občas vzít pumpičku a podle skleněnýho stavoznaku to dofoukat....
Ten darlink měl taky tlakový spínač kombinovaný s olejovým stykačem. Tam jsem to viděl prvně _________________ ........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Založen: May 16, 2005 Příspěvky: 952 Bydliště: Ruzomberok
Zaslal: st květen 15 2024, 17:13 Předmět:
Mal som tiež starý darling na chalupe s tlakovou nádobou bez membrány - nakoľko sa vzduch strácal, bol na saní čerpadla prisávací ventil, ktorý pri chode čerpadla ten vzduch doplňoval do tej tlakovej nádoby. Ventil bolo treba nastaviť tak, aby bola hladina vody presne v tom vodoznaku,
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18768 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: st květen 15 2024, 17:25 Předmět:
Já mám ve studni nautilu a ta přes jednosměrnej ventil s kačeřím zobákem doplňuje 100 l kotel bez membrány. Pokud nautila vypne, tak přes kačeří zobák se zavzdušní potrubí mezi jednosměrným ventilem a hladinou vody ve studni. Při příštím zapnutí nautily se ten vzduch před vodou nacpe do kotle vodárny. Pokud je ve studni hodně vysoko hladina vody, tak je ten objem vzduchu minimální a nestačí doplňovat kotel nad hladinou vody. Jak vzduch nad hladinou mizí, tak se čím dál víc zkracuje intervel zapínání nautily. Každý cca 2 měsíce musím natáhnout hadici od kompresoru a kotel dofoukat.
Martin_R: V tý svislý slepý rouře už dávno žádnej vzduch nemáš a jen si myslíš, že to funguje. Jak je známo z fyziky, tak čím je voda chladnější, tím víc plynu pohltí. _________________ Jirka
Ovšem celý tento ancábl za tisíce jde vyřešit "zadarmo" tím že na přívodní trubce uděláš svislou slepou odbočku a tím si vytvoříš vzduchovou kapsu.
Nevhodné řešení. Voda ten vzduch časem pohltí. To by expanzomaty nemusely mít gumovou membránu.
Zadarmo si tak vyrobíš jedině líheň bakteríí a kdoví čeho ještě, v té slepé odbočče.
To máš z osobní zkušenosti? Já jen že to takto provozuju už několik let a NO problem.
Systém se slepou trubkou používám 30 let a ještě jsem nezaznamenal problém s rázy ve vedení vody. Tenkrát mě "Pan" instalatér přidělal 0,5m slepé trubky na konci studené vody v 1. patře a pravil "to máš na věky".
P.S. A měl pravdu. _________________ Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Tak si myslím, že je třeba rozlišovat expanzní nádobu se vzduchovým polštářem nad hladinou vody, zvlášť na systému teplé i studené vody. Oba systémy se chovají odlišně.
Studená voda ze studny obsahuje rozpuštěný vzduch v množství, odpovídajícímu barometrickému tlaku a teplotě té vody.
Jestli však na takovou vodu zvýšíme tlak, schopnost absorbovat další vzduch (rozpustnost) se u ní zvýší. Pak vzduch ze vzdušníku Darlingu, bude při přímém kontaktu s vodní hladinou v nádrži mizet, rozpouštět se, vlivem nenasycenosti vody vzduchem, při dané teplotě a tlaku. Pak je třeba občas vzdušník Darlingu přifouknout.
U teplé vody, připravované ohřevem studené vody v boileru, je to opačně. Vlivem zvýšení teploty, klesá rozpustnost vzduchu ve vodě. Přebytek rozpuštěného vzduchu se pak z vody vyloučí a hromadí se ve formě vzduchového polštáře nad hladinou v boileru.
Nicméně, současné expanzomaty, oddělují vodu i vzduch (plyn), membránou.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18768 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá květen 17 2024, 0:22 Předmět:
Součastný expanzomaty jsou úplně na hounou. Měl jsem ho asi 15 let a membrána vydržela tak 3 roky a bylo po ní. Normálně se z venkovní strany rozsračkovala na černej mazlavej sajrajt. Kámoš fouká nad membránu z flašky argon a s ní menbrána vydrží cca 10let. Proto jsem slavnej expanzomat vyhodil a dal kotel 100l bez membrány a radši jednou za dva měsíce dofoukám z kompersoru. Pokud je mezi kotlem a nautilou trubka dlouhá 5 m a více, maká to bez dofukování několik let. Pak to zavzdušňování s jednosměrným ventilem a kačeřím zobákem funguje naprosto dokonale.
U tý teplý máš sice fyzikální pravdu, ale s tím vylučováním vody to nebude tak "horký". Pokud by se dělal nad vodou v bojléru vzduchovej pytel, občas by musel některej kohoutek na teplý vodě "krkat" a to jsem za celej život nikdy neviděl ani neslyšel. _________________ Jirka
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.