potřebuji vyrobit malý převodník 1/18mA (primární strana) na 0/24V (sekundární strana (PLC)). Pro oddělené napájení "primární strany" jsem si vybrat DC/DC převodník TracoPower TMR2-2412WIN a jako oddělovač dat mám klasický PC817. Všechno funguje, jen ten DC/DC převodník dost hřeje - po hodině provozu na něm za 10s nemohu udržet ani prst. Dal bych místo něho klasická stabilizátor 7812 - ale přijdu o galvanické oddělení a to bych moc nechtěl.
Napájení celého převodníku je 24V a odebíraný proud je 43mA. Katalogová max. teplota je 90°C - tak to zatím ještě nemá.
Nemáte s těmito převodníky někdo zkušenosti? Nestojí zrovna málo a tahle vlastnost mě nenechává úplně klidným.
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7958 Bydliště: Brno
Zaslal: čt srpen 01 2024, 16:31 Předmět:
Nedávno jsme je použili v jednom firemním projektu (s 5V výstupem), určitě se ani nezapotili.
Napadá mě několik možností:
1. Je odebíraný proud opravdu jen 43mA? Nemůže to být víc? Můžeš změřit výstupní proud?
2. Kde jsi jej kupoval - nemůže to být fake?
3. Máš tam dobře ošetřenou filtraci? Nemůže zakmitávat? _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Výstupní proud je buď 1 nabo 18 mA podle toho, zdali je výstupní optické čidlo sepnuté nebo ne. Napájené je to ze zdroje 230/24V/30VA Meanwell. Koupeno je to v TME. Vstup i výstup je blokovaný C 100 nF poměrně blízko měniče a mohu přidat i nějaké tantaly s vyšší kapacitou.
Založen: Jun 04, 2016 Příspěvky: 651 Bydliště: Brno
Zaslal: čt srpen 01 2024, 16:53 Předmět:
Ja jsem jednou resil podobny problem s neoddelenym menicem 12/5 V. Bylo to tim, ze odebirany proud byl sice v prumeru maly, ale v pravidelnych intervalech vyskakoval nad jmenovity vystupni proud menice. Zkratka se probudil nejaky procesor, neco udelal a pak se zase uspal. Obecne tyto miniaturni menice maji uvnitr jen minimalni filtracni kapacity (a zadne filtracni indukcnosti), takze muze dochazet k ruznym interferencim s jinymi spinanymi zdroji a/nebo casove promennymi zatezemi.
Naposledy upravil eleferner dne čt srpen 01 2024, 16:55, celkově upraveno 1 krát.
Nemají rády vysokou filtrační kapacitu na výstupu, maximálně tak 20% katalogové hodnoty. Než jsem odešel do důchodu měnili jsme jich na měřících kartách ( karta 16 izolovaných kanálů ) možná 20 nebo víc. Odcházely i na nepracujících vstupech - napájení primární strany ISO124. Při pokusu nahradit je MORNSUNama a VITECem byl výsledek stejný. Měniče odešly teplem (po úniku kouře přestaly fungovat). Projekt byl ukončen, tak že neznám řešení - na diskuzích v ČR i zahraničních jsem se dopátral údajů o tom že tyto měniče nemají rády větší filtrační kapacitu na výstupu. Konec toho měniče vypadá tak, že se otevře při delší horní hraně a odejde kouř. Teplota ve skříni byla 25°C.
Měniče jsme nakupovali od ECOM a Vienna trading.
Zkus změřit jaké je napětí na vstupu a odebíraný proud na vstupu.
Co jsem s tím měl problémy, tak to byl vyloženě vadný kus nebo někdo přidal na vstup tlumivku s příliš velkým DC odporem a měnič neměl dostatečné napětí, aby správně pracoval.
S kapacitou na výstupu to nemá cenu přehánět. Lepší je tam dát více keramických SMD kondenzátorů než tam cpát elektrolity. Vyloženě nevhodné je na výstup dávat tantaly.
Mám podobnou zkušenost z práce,kde TRACO měniče byly na deskách ,které běžely 24/7 .Byly to růžné typy např. 5v vstup 12 V výstup pro napájení RS485 převodníků apod.,kde oddělovaly napájení pro oddělené strany linek 485.
Bez ohledu na typ mohu říct jen tolik.Rozhodně tyhle měniče jsou slabé místo a pokud pracují na své hranici možností ,24/7 nebo jsou to padělky je jejich selhání jisté,kord po letech. Selhávaly spolehlivě dřív nebo později všechny pokud běžely leta.
Pak se stávaly různé závady typu,že musel udělat restart desky jen kvůli tomu,že TRACO přestalo kmitat a vyrábět 12V a hned linky 485 byly hluché a zařízení bylo neprovozuschopné. Stávalo se to celkem často a hlavně v pátek odpoledne,nebo třeba najednou měnič přestal vyrávět 12V ,ale dával jen 6V....a další šílenosti ,které jsou zbytečné.
Určitě se vyplatí předimenzovat měnič a zakoupit lepší značku.
Ještě mi to v pátek odpoledne nedalo, sehnal jsem 2 aku 12V/7Ah - ale po 20 minutách byl měnič taky dost teplý.
Tak jsem vše zadělal do projektové 1DIN krabičky a připojil 2 čidla PT100 s dataloggerem a bez doporučeného C 47u na Uout jsem to zapojil na původní zdroj a nechal běžet pod dohledem dispečinku. Uvidím v pondělí, kam až se teplota dostane. Ono to bude umístěné ve vodárenském objektu, kdy teplota okolí je i v létě dost nízká - nicméně je to pro mě osobně zklamání.
Jo, proud na straně Uin je opravdu cca 43mA při 24 V.
Tak jsem i něco změřit, zaznamenal a tady je výsledek.
Je vidět, že při malých výstupních proudech je účinnost měniče nižší. Mě se prakticky týkají jen dva provozní stavy (Isec = cca 7 a 13mA), stav s Isec = 55mA je zkrat na čidle - k tomu by mělo docházet maximálně jednou za 10 let. Osa x reprezentuje počet vzorků s periodou 1s.
Budu se muset ještě podívat na vyhlazení primární strany.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6632 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: pá srpen 09 2024, 20:52 Předmět:
petrfilipi napsal(a):
Potřebuji vyrobit malý převodník 1/18mA (primární strana) na 0/24V (sekundární strana (PLC)). Pro oddělené napájení "primární strany" jsem si vybrat DC/DC převodník TracoPower TMR2-2412WIN a jako oddělovač dat mám klasický PC817.
V tomto zadání jsem se naprosto ztratil. I když si domyslím, že jsi nechtěl psát mA a V ve jmenovateli a celé ten zápis znamená něco jiného než jsi napsal, tak stejně mě nenapadá smysluplný překlad do češtiny.
Nicméně si tipnu, že asi budeš chtít z 24 V vyrábět 12 V galvanicky oddělených. Obdobné obvody (tento konkrétní ne) mi prošlo pod rukama stovky. A to od Traco, Murata, Recom, ... Kromě jednoho Recomu, který napájel izolovaný převodník UART - RS485 od nějaké Atmegy jsem nikdy nezaznamenal problém. A to některé jedou už dost let a bez vypnutí - vypínají se jen pokud selže dodávka od ČEZu.Ten shořený Recom jsem nahradil totožným od Muraty a jede to dál bez jakékoliv úpravy ve schématu.
Pokud by jsi to nahradil 7812, tak teprve postavíš generátor tepla.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.