Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Proudový chránič - zabránění požáru?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Protipožární technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 156

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 16:07    Předmět: Proudový chránič - zabránění požáru? Citovat

Zdravím, mám otázku, prosím o zodpovězení. Týká se to požárů, tak jsem to dal tady do této sekce.

Dá se považovat proudový chránič za prevenci požáru? Dám konkrétní příklad, proč mě to napadlo. Chtěl bych venkovní žaluzie ovládané motorem. Ten motor je stále pod napětím. Fasáda je z polystyrenu...
Pokud by byl na motoru zkrat, mohl by začít hořet. Hořet ale nezačne v okamžiku zkratu, ale po chvíli, kdy by procházel nadměrný proud, ten rozehřál materiál okolo až k zažehnutí ohně.
Pokud je tedy na motoru zkrat, vyhodí to proudový chránič? Pokud by ho to vyhodilo, nadměrný proud zkratem nepoteče dlouho a tím ho nerozpálí k zažehnutí. Je tato úvaha správná?

Přestože je motor za proudovým chráničem, může i tak vzniknout od něho požár? (jakože by z nějakého důvodu jinak funkční chránič nevyhodil)

děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4074
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 16:24    Předmět: Citovat

Tam se bere v úvahu že když začne doutnat kabel tak se poruší izolace a unikající proudy vybaví chránič. Jistič zareaguje později až už je vlastně mezi vodicči zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1174
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 16:28    Předmět: Citovat

Zkrat na motoru nevybaví proudový chránič, ale jistič. Proto tam je. Chrání instalaci právě i před přehřátím a požárem.

Proudový chránič chrání před požárem také, když začne někudy unikat proud, který může být i docela značný, ale přesto nevybaví jistič, tak chránič vypne obvod. Tím chrání proti úrazu proudem a proti požáru. Právě proti požáru jsou chrániče s vybavovacím proudem 100 a více mA.

Takže ano, jak proudový chránič, tak jistič jsou jedním z preventivních opatření proti požáru.

Požár na zařízení může vzniknout i přes použití chrániče. Ale ten toto nebezpečí dosti omezuje. Pokud má chránič vybavovací proud 100 mA, tak maximální unikající výkon je cca 25 W což sice něco zapálit už může, ale ta pravděpodobnost je dost malá.

Takže podruhé ano i přes použití chrániče může nastat požár, ale to už je pak spíše osud než cokoli jiného. Žádná ochrana není 100% Nikdy.

_________________
Jsem na cestě k šípku.


Naposledy upravil Neniu dne pá srpen 02 2024, 16:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34338
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 16:29    Předmět: Citovat

Chranic ochrani pred poziarom vtedy, ked vznikne zvod na PE - v tvojom pripade kostru motora, ak je motor pripojeny 3-vodicovo. Ak vznikne zvod medzi L a N, tak chranic nebude robit nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1892
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 16:32    Předmět: Citovat

Zase ma tu niekto sfúkne, ale nevadí...
Kde si nabral presvedčenie, že je motor stále napájaný..pod napätím..
- veď by sa stále "točil"... či?
Za tých "pár" sekúnd použitia by sa predsa nemal prehriať na takú hranicu, že by niečo podpálil.. Alebo sú to nejaké extrémne podmienky?? Ťažké olovené žalúzie ?? Potom treba silnejšiu motorovú jednotku!

Ale pýtal si sa na ochranu RCD... tak nezabráni... pokiaľ prúd medzi L/N neprekročí vybavovací prúd istiaceho prvku... tak to bude "žhaviť" do nemoty..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34338
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 16:53    Předmět: Citovat

Ked je to motor s dialkovym ovladacom, tak je pod napatim stale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19693
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 17:07    Předmět: Citovat

Motor snad ne, trvale pod napětím je jen přijímač se spínací jednotkou.

A, jde-li o zařízení s dvojitou izolací, chránič nebude reagovat, dokud proud nemá, kam utéct. Do té doby, co přiteče fází, odteče neutrálním vodičem, rozdíl proudů je nula.
Přesto proudový chránič slouží ke zvýšení požární bezpečnosti (pro dřevostavby byl z toho důvodu povinný už dlouho předtím, než pro ostatní instalace) právě tím, že uhelnatící izolaci pozná obvykle dřív, než tato chytí plamenem. Pro instalační kabely totiž platí povinnost vyhovět zkoušce šíření plamene, když se přestane dodávat teplo (rozuměj: když chránč vypne obvod a dráty přestanou topit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34338
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 17:25    Předmět: Citovat

Prijimac so spinacim prvkom moze byt priamo v telese motora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 156

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 17:52    Předmět: Citovat

děkuji všem za poučné odpovědi

Ještě nevím, jestli budou pohony ovládány přes nástěnný vypínač(po drátu), nebo bezdrátový dálkový vypínač, nebo ovladač.
Pokud po drátu, tak tam asi končí napětí při nečinnosti na vypínači.
Pokud rádiově, tak přijímač čeká na povel a je furt pod napětím.
Už jsem se na to ptal dodavatele pohonů k žaluziím, po výpadku proudu a opětovném nahození se v paměti pohonů zachová nastavení.
Mám totiž ve zvyku, když odcházím z domů, vypínat spotřebiče vypínačem na zásuvce, popř.když jdu na delší dobu z domu tak i ze zásuvek(hlavně v létě - bouřky). Nechávám akorát ledničku a v zimě TČ. Digestoř, sporák, pračku, počítače... vše mám na vypínače.
Ty žaluzie bych chtěl taky odpojovat z toho napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 8025
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 17:54    Předmět: Citovat

Pro takové případy bývají motory vybaveny nevratnou tepelnou pojistkou umístěnou přímo ve vinutí.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2516
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 19:44    Předmět: Citovat

Neniu napsal(a):
Právě proti požáru jsou chrániče s vybavovacím proudem 100 a více mA.

Můžete mi tohle někdo vysvětlit? Vím že třeba do dřevostaveb se jako ochrana proti požáru dávají 300mA chrániče. Ale proč s vyšší hodnotou? Dle mě by přece měl lépe (i proti požáru) chránit 30mA chránič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 20:24    Předmět: Citovat

Rozlišit je třeba proudové chrániče a jističe. Proudové chrániče skutečně do jisté míry chrání preventivně před požárem, neboť hlídají proud tekoucí z instalace do země v důsledku vadné izolace.
https://nizke-napeti.cz.abb.com/blog-proudovy-chranic-ochrana-pred-urazem-elektrickym-20643
Konkrétní byla závěrečná zpráva z požáru Hofburgu ve Vídni před mnoha lety, kdy k požáru dle šetření došlo stárnutím kabelů na dřevěné konstrukci krovů. Poté usazený vodivý prach způsobil svody, přehřátí a vznícení. Právě proudové chrániče by pozvolné stárnutí a degradaci kabelů včas odhalily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4047
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2024, 20:48    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):
Neniu napsal(a):
Právě proti požáru jsou chrániče s vybavovacím proudem 100 a více mA.

Můžete mi tohle někdo vysvětlit? Vím že třeba do dřevostaveb se jako ochrana proti požáru dávají 300mA chrániče. Ale proč s vyšší hodnotou? Dle mě by přece měl lépe (i proti požáru) chránit 30mA chránič.

30mA chrániče se používají pro ochranu osob při dotyku. Preventivně na ochranu obvodů stačí méně citlivé chrániče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 156

PříspěvekZaslal: so srpen 03 2024, 5:16    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Pro takové případy bývají motory vybaveny nevratnou tepelnou pojistkou umístěnou přímo ve vinutí.


Tepelná pojistka ve vinutí vyšle signál elektronice, že má přestat napájet pohon. Elektronika pohonu je ale stále pod napětím. Od vadné elektroniky může vzniknout požár také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
klacek



Založen: Dec 09, 2015
Příspěvky: 156

PříspěvekZaslal: so srpen 03 2024, 5:33    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Rozlišit je třeba proudové chrániče a jističe. Proudové chrániče skutečně do jisté míry chrání preventivně před požárem, neboť hlídají proud tekoucí z instalace do země v důsledku vadné izolace.
https://nizke-napeti.cz.abb.com/blog-proudovy-chranic-ochrana-pred-urazem-elektrickym-20643
Konkrétní byla závěrečná zpráva z požáru Hofburgu ve Vídni před mnoha lety, kdy k požáru dle šetření došlo stárnutím kabelů na dřevěné konstrukci krovů. Poté usazený vodivý prach způsobil svody, přehřátí a vznícení. Právě proudové chrániče by pozvolné stárnutí a degradaci kabelů včas odhalily.


To musí být ovšem docela makačka na bednu odhalit příčinu vyhazování chrániče.
Jsem doma, vyhodí chránič. Nahodím ho, vyletí zas. Povypínám jištiče a postupně zapínám jeden po druhým. Zjistím, na kterém okruhu mi chránič vyhazuje. Odpojím z něho všechny zařízení, ale chránič vyhazuje furt. Zkusím vyměnit chránič, problém přetrvává. Podotahuju zásuvky, problém přetrvává. No a kde by mě napadlo, že to bude stářím izolace vodičů... Rozeberu zavěšený strop, abych se dostal ke kabelům. Kabely jsou na první pohled ok... Začínám uvažovat, jestli jsem ve snu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Protipožární technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund