Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

oddělovací zesilovač na mikrofon a piezoelektrický měnič
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2024, 12:42    Předmět: oddělovací zesilovač na mikrofon a piezoelektrický měnič Citovat

Zdravím,
chtěl bych do pc na vstup pro mikrofon připojit mikrofon a současně výstup od akustické kytary, tedy piezoelektrický měnič (který má zásuvku na jack 6.3mm), aby do PC šlo jak mluvím a jak hraju, ale nemusel bych pořád přepínat dírky. Mohu si to vyrobit sám jako zapojením pár tranzistorů, rezistorů a kondíků na desce arduino a pak sletovat? Předpokládejme napájení přes USB 5.0 V a na měření mohu použít osciloskop do 40V peak. Můžete mi prosím doporučit nějaké schéma nebo návod, tranzistory jaké vybrat a postup? Zatím jen sbírám informace a pokud by to nebylo složité tak se do toho pustím jak bude čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19766
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2024, 13:16    Předmět: Citovat

Moc informací tu nedáváš: mikrofon bude dynamický, nebo elektretová kapsle? Od toho se odvíjí, s čím si bude muset poradit mikrofonní vstup.
Piezosnímač kytary má už nějaký oddělovací zesilovač, nebo jde přímo do kabelu? I od toho se odvíjí požadavky na vstup mixu.
Co je to deska arduino? Přesněji - co má s analogovým mixem společného arduino?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1038
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2024, 15:05    Předmět: Citovat

jestli chceš hrát do pc, tak si kup externí zvukovou kartu s usb která je k tomu určená, má nástrojové i mikrofonní vstupy a phantom atd.nikdo normálně nenahrává přes vstup pc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19766
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2024, 8:17    Předmět: Citovat

Zbytek vlákna jsem zahodil do koše.
Jestli Montana poskytne víc vstupních údajů, můžeme pokračovat. Bez zbytečných keců, které nic neřeší. Vždyť všichni jsme nějak začínali - a dávno před internetem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4095
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2024, 8:36    Předmět: Citovat

A proč nepoužít nějaký mix pult. Vyrábějí se malé třeba jen se třema vstupy za pár korun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2629

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2024, 8:51    Předmět: Citovat

Já bych to tazateli moc nerozmlouval. Když to zkusí, možná se mu to podaří nebo taky ne, ale získá zkušenost která se mu může hodit.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4405

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2024, 8:58    Předmět: Citovat

To, čo nazývaš arduinom, je asi len denko.

Toto si skúšal? https://www.hama.cz/hama-redukce-jack-3-5-mm-rozdvojka-kompaktni/
Možno motyka vystrelí a signály sa zlúčia v dostatočne vyhovujúcom pomere.

Tiež môžeš skúsiť pripojiť mikrofón na pravú stranu a gitaru na ľavú stranu jack konektora a pomer signálov doladiť stereováhou v počítači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19766
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2024, 9:24    Předmět: Citovat

Pozor na jednu věc: PC má na mikrofonním vstupu obvykle vyvedené i napájení pro monofonní mikrofon. Jestli nějak rozeznává, zda ho připojit na signálovou špičku jacka, nebo na prstýnek za ním, jsem ještě nezkoumal, ale fakt je, že mikrofonním vstupem jde jen monofonní signál.
Pokud má PC ještě linkový vstup (u notebooků je to už luxus, obvykle je nutné přikoupit externí zvukovku), pak je tento vstup stereofonní, žádné napájení do něj nejde, ale vyžaduje úroveň signálu v řádu vyšších desítek až jednotek stovek mV pro plné vybuzení.
Pro začátek přikládám schéma jednoduchého směšovače podle pana Bozděcha, dopsal a dokreslil jsem do něj jen potřebné "modernizační" změny. Ten by měl na mikrofonní vstup právě stačit. K připojení do linkového vstupu by to chtělo zařadit ještě jeden zesilovací stupeň za potenciometry.
Jo, a ještě pořád nic nevíme o kytarovém snímači, tak by mě zajímalo, jak se to bude chovat, až se k tomu vstupu připojí.



mix_podle_Bozdecha.png
 Komentář:
 Velikost:  72.91 kB
 Zobrazeno:  54 krát

mix_podle_Bozdecha.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 0:49    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
To, čo nazývaš arduinom, je asi len denko.

Toto si skúšal? https://www.hama.cz/hama-redukce-jack-3-5-mm-rozdvojka-kompaktni/
Možno motyka vystrelí a signály sa zlúčia v dostatočne vyhovujúcom pomere.

Tiež môžeš skúsiť pripojiť mikrofón na pravú stranu a gitaru na ľavú stranu jack konektora a pomer signálov doladiť stereováhou v počítači.


Ano nepájivé pole, tak jsem to popletl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 1:07    Předmět: Citovat

samec napsal(a):

Toto si skúšal? https://www.hama.cz/hama-redukce-jack-3-5-mm-rozdvojka-kompaktni/
Možno motyka vystrelí a signály sa zlúčia v dostatočne vyhovujúcom pomere.

Tiež môžeš skúsiť pripojiť mikrofón na pravú stranu a gitaru na ľavú stranu jack konektora a pomer signálov doladiť stereováhou v počítači.


Ne to jsem nezkoušel. Rozdíl mezi pasivním a aktivním zařízením je v kvalitě a síle signálu? Nahrával jsem zatím jen z mikrofonu na starém notebooku na linuxu a dost to šumělo, jako fakt dost. Na novějším, který se chystám doinstalovat snad zítra jsem to ještě nezkoušel, ale doufám, že tam nebude tak hrozný šum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 1:35    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Pozor na jednu věc: PC má na mikrofonním vstupu obvykle vyvedené i napájení pro monofonní mikrofon. Jestli nějak rozeznává, zda ho připojit na signálovou špičku jacka, nebo na prstýnek za ním, jsem ještě nezkoumal, ale fakt je, že mikrofonním vstupem jde jen monofonní signál.
Pokud má PC ještě linkový vstup (u notebooků je to už luxus, obvykle je nutné přikoupit externí zvukovku), pak je tento vstup stereofonní, žádné napájení do něj nejde, ale vyžaduje úroveň signálu v řádu vyšších desítek až jednotek stovek mV pro plné vybuzení.
Pro začátek přikládám schéma jednoduchého směšovače podle pana Bozděcha, dopsal a dokreslil jsem do něj jen potřebné "modernizační" změny. Ten by měl na mikrofonní vstup právě stačit. K připojení do linkového vstupu by to chtělo zařadit ještě jeden zesilovací stupeň za potenciometry.
Jo, a ještě pořád nic nevíme o kytarovém snímači, tak by mě zajímalo, jak se to bude chovat, až se k tomu vstupu připojí.

Díky za schéma.
Ten od koho jsem tu kytaru koupil říkal že to normálně strkal do vstupu od mikrofonu. Víc k tomu zatím nemám co říct, protože kabel zatím nemám takže jsem to ještě nezkoušel.
U toho schématu je pár hodnot kterým nerozumím 1M u kondenzátoru ... R3 56? Jako ohmů? Tak udělám to na baterku 9V no, než to přepočítávat, pak by to třeba nefungovalo vůbec. Co ten výstup? Ta koncovka vypadá jak ta co bývala na starých televizích za ČSSR. Až teď jsem si všiml, že ten jack na mikrofonu má tři kontakty jako klasický stereo jack.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 2020
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 7:33    Předmět: Citovat

To je starý značení. Používalo se u nás někdy do poloviny osmdesátých let.
U kondenzátorů byl základní jednotkou pikofarad. Základní jednotka se neznačila, nebo se psala jako j. Násobky k, M a G platily stejně jako dnes, ale násobily ten základní pikofarad. Takže 1j = 1p0, 1k = 1n0, 1M = 1u0, 1G = 1m0.
A ještě k tomu se stovky psaly za vyšší násobitel. Takže 500uF se nepsalo 500M ale G5. Nula před násobitelem se nepsala.
U rezistoru byl základní jednotkou Ω, a většinou se nepsal, nebo se nahrazoval j. 56 je tedy 56R současným platným značením.

_________________
Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19766
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 9:50    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Rozdíl mezi pasivním a aktivním zařízením je v kvalitě a síle signálu? Nahrával jsem zatím jen z mikrofonu na starém notebooku na linuxu a dost to šumělo, jako fakt dost. Na novějším, který se chystám doinstalovat snad zítra jsem to ještě nezkoušel, ale doufám, že tam nebude tak hrozný šum.


Aktivní zařízení nejčastěji zesiluje, tedy potřebuje napájení (protože odněkud tu chybějící energii vzít musí). Přesněji řečeno - slabým signálovým proudem či napětím (nebo výkonem) ovládá aktivní prvek, jeden či víc, který řídí větší výkon odebíraný z vnějšího zdroje. Je jedno, jestli tím aktivním prvkem je tranzistor nebo elektronka. V integrovaných obvodech zase není nic jiného, než šikovně navzájem propojené tranzistory. A někdy jich tam je až proklatě moc.
Pasivní zařízení zeslabuje, má zesílení menší, než 1, v lepším případě se zesílení blíží jedné.

Pokud jde o šum, tak ten vzniká v každé elektronické součástce. Je proto třeba, aby signál přivedený na vstup zesilovače měl tak velkou úroveň, aby proti ní byl šum alespoň nerušivý, nejlépe ale, aby se dostal pod práh slyšitelnosti.
Tomu se říká odstup signálu od šumu.
Nevím, jakým programem nahráváš, ale každý musí zobrazovat nějaký indikátor úrovně. Na něm taky uvidíš nějakou úroveň klidového šumu. Jestli bude nad nějakými -45 dB, máš někde v nastaveních zvukových zařízení blbě nastavené úrovně (ony se v noťasu na mikrofonním vstupu zrovna zázraky čekat nedají, zvlášť, když necháš zapnuté automatické řízení úrovně, to v pauzách šum zesílí), nebo nemáš zapnuté napájení aktivního prvku v mikrofonu. A taky může být vadný mikrofon.
Prostě pro slušný výsledek je potřeba užitečný signál aspoň 1000x silnější, než šum (tedy odstup 60 dB).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 13:25    Předmět: Citovat

ransom napsal(a):
To je starý značení. Používalo se u nás někdy do poloviny osmdesátých let.
U kondenzátorů byl základní jednotkou pikofarad. Základní jednotka se neznačila, nebo se psala jako j. Násobky k, M a G platily stejně jako dnes, ale násobily ten základní pikofarad. Takže 1j = 1p0, 1k = 1n0, 1M = 1u0, 1G = 1m0.
A ještě k tomu se stovky psaly za vyšší násobitel. Takže 500uF se nepsalo 500M ale G5. Nula před násobitelem se nepsala.
U rezistoru byl základní jednotkou Ω, a většinou se nepsal, nebo se nahrazoval j. 56 je tedy 56R současným platným značením.


díky za objasnění
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12712

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 14:39    Předmět: Citovat

Pokud jde o mikrofonní vstup pc dnešních desktopových MB (integrovaných zv. karet), není neobvyklý i vstup stereofonní s "fantomovým" napětím na tipu i na kroužku.
Tazatel uvedl, že má sluchátkový set s mikrofonem k PC, kde je mikrofon pravděpodobně monofonní, používající redukci TRRS na 2x TRS (snad info doplní).
Jeho požadavkům by mohlo vyhovět i toto zapojení s OZ.
Polaritu C6 bude třeba zvolit podle napětí "fantomu" nebo vybrat bipolární (na mém MB jsem naměřil jen cca +2.6V)
Wink



směšovač.png
 Komentář:
 Velikost:  49.66 kB
 Zobrazeno:  16 krát

směšovač.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund