Založen: Dec 12, 2017 Příspěvky: 819 Bydliště: Pardubice
Zaslal: út srpen 20 2024, 12:32 Předmět: Magnetofon Tesla B42
Prosím o radu. Dva motory z B42 chci zapojit do série, abych je mohl napájet přímo 240V bez transformátoru. Jeden nebo dva kondenzátory? A jak je propojit? Díky za ochotu
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20290 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út srpen 20 2024, 13:43 Předmět:
Správná otázka - odběr motoru se zatížením stoupá, tedy při různých zátěžích na hřídelích motorů nebude na obou motorech stejné napětí.
Tyto motory je lepší napájet 120 V z autotransformátoru a zapojit je paralelně.
Založen: Oct 23, 2016 Příspěvky: 292 Bydliště: Sezimovo Ústí
Zaslal: út srpen 20 2024, 14:12 Předmět:
Pravda, problematika různé zátěže mě nenapadla.
Třeba stejnosměrné motory se v sérii provozují vcelku běžně, ať už jde o trakční motory anebo motory ventilátorů. Jen je třeba zátěž hlídat.
No, asi bych tam dal ty motorky každý se svým trafáčkem. Voni vašnosto ty motorky nemusí být po tý době jako nový a mohou mít i ňáký dřecí neduhy díky tomu věku, že? Ach ouvej, a ta artróza ložisek.
Jó, a pokud mě skleróza napovídá, při přetáčení ke konci cívky se motorku muselo pomáhat ručně, aby to utáhl.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20290 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út srpen 20 2024, 19:52 Předmět:
To nejčastěji dělala kulička patního ložiska zabroušená do opěrné destičky. Dokud nebyla skrz, dala se ta destička otočit, samozřejmě po vyčištění a namazání.
Nebo nahradit novou, kalenou.
A ten motorek to utáhl, i když má jen 3 W.
Založen: Oct 23, 2016 Příspěvky: 292 Bydliště: Sezimovo Ústí
Zaslal: st srpen 21 2024, 12:31 Předmět:
Ano, samozřejmě. I když se objevují poškození TM, třeba při vypnuté skluzové ochraně nebo při přeskoku, se sériovým zapojením to má málokdy co společného.
Ventilátory jsou v sérii minimálně na stejnosměrných odporových žehličkách 113. Napájené jsou z úbytku napětí na odpornících.
Založen: Dec 12, 2017 Příspěvky: 819 Bydliště: Pardubice
Zaslal: st srpen 28 2024, 21:11 Předmět:
Tohle se nevidí každý den. Obdivuji ty konstruktéry když měli k dispozici jen rýsovací prkno a mozek. A ty co vyráběli formu museli být sakra dobrý řemeslníci.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20290 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st srpen 28 2024, 22:19 Předmět:
To je taky nejlepší magnetofonové šasi, které měla Tesla k dispozici. Lehký tlakový odlitek, kvůli komfortně vybavenému modelu B4 domyšlený tak, že se na něj uchytilo vše, co bylo třeba. V jednodušších modelech se jen něco neosadilo (počítadlo, přepínač rychostí).
Ano, máš pravdu, tvůrci s dobře ořezanou tužkou nebyli žádná ořezávátka. Nebyl počítač, ani CAD, který by to za ně dodělal.
A takový modelář ve slévárně, který stvořil dřevěné či voskové jádro pro formu, to byl Pan Někdo.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33526 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 16 2025, 21:54 Předmět:
Běžně se kreslilo v měřítku 2:1, malý detaily 5:1 nebo i 10:1.
Formát výkresu A1 nebo i A0, jen menší věci se dělaly na A2 nebo i na A3. Spoustu místa na takovým výkresu totiž zabírala tabulka s údajema a poměrně přesným popisem konstrukce a taky osoby, která výkres dělala, takže z takový "á-čtyřky" po nakreslení a vypsání popisový tabulky už moc místa nezbylo. Dneska to je "schovaný" do EAN nebo QR kódu, tenkrát se to všecko vypisovalo přes šablonku ... Jsem jeden z těch, kterým byla ještě z tohoto důvodu do palice vtloukaná deskriptivní geometrie, druhy čar a šrafování ... A rýsovalo se nejen tužkou, ale i "pérkem" = dvojicí zabroušenejch ocelovejch lamel, který k sobě stahoval mikrošroubek a mezi který se vkápla tuš - ta tam držela kapilárním efektem a síla rýsovaný čáry se nastavovala podle stupnice vyrytý na matičce, svírající to pérko ... A ty pérka se musely čas od času brousit na jemným kameni, protože se "ojížděly" a pak nechávaly rozpitou čáru ... Kdepak nějaký trubičkový Städlery nebo Faber-Castely nebo dokonce fixy s vláknovýma hrotama, hezky pérovým Koh-i-Noorem se kreslilo ...!!! Sousedka o 2 patra vejš ještě 2-3 roky z5 dělala kresličku v konstrukci VKDI Orlík tady v Třebový, nevím jak teď když je v důchodu, ale před těma cca 3 rokama měla doma v pokoji klasický sklopný kreslicí prkno i s pantografem, můžu se jí příležitostně optat, čím rýsovala ona.
A jinak ty modely na formy se slepovaly z lipovejch špalíčků normálním truhlářským kostním klihem (teplým), na disperzní lepidla nebo epoxidy se pořecházelo až po půlce 80. let - do tý doby si to staří dědci modeláři dost hlídali, aby se jim to moc nevymykalo z řemesla ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20290 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po únor 17 2025, 17:10 Předmět:
Na formu pro tlakové lití šasi řady B4 obsahovaly výkresy desítky řezů, podle nichž si modelář udělal šablony, jakési kalibry, které prostě do formy musely zapadnout. Modelář musel přesně vědět, jak se hliník bude ve formě chovat, a nechat tam pomocné prostory a přesně dimenzované a rozmístěné odvětrací otvory. Ty vzniklé nálitky a hrany se pak ručně začišťovaly šábrem na každém kusu zvlášť. Samozřejmě se počítalo s tím, že plochy s pevným vztahem k referenční rovině se pak zafrézují na přesný rozměr, tak se musely odlévat s určitým přesahem. Vzniklo šasi vymakané, robustní, stabilní a dost drahé, protože před osazováním vyžadovalo několik desítek operací. Taková šasi nebyla v těch letech u výrobků střední třídy obvyklá ani u takových firem, jako Philips, Grundig či Telefunken.
Z čeho byl první model, nevím, byl prý připravený i pro stroj s 18 cm cívkami, ale na něj už nedošlo.
Pro řadu B5/B100 se pak už odléval jen rámeček, do kterého se zavěsilo šasi z lisovaného plechu, další mechaniky už ani ten rámeček nemají.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.