Založen: Aug 18, 2024 Příspěvky: 31 Bydliště: Ústí nad Orlicí
Zaslal: ne listopad 24 2024, 9:19 Předmět: Tesla 312A a extrémně horký rezistor ve zdroji..
Ahoj, aktuálně řeším Juniora a už skoro nevím kam dál...
Problém je horký rezistor R16 200R/1W - byl špatný a vyměněn za 3W verzi stejné hodnoty ale po pár minutách provozu je rezistor extrémně horký, nelze na něm udržet prst což, EZ80 je také velice horká. V originálu byl 1W a nedovedu si představit že by takto topil.. Už původně byl R16 nějaký drátový a byl přerušen, původní elyt byl v místech R16 očouzen.
V rádiu byly vyměněny úplně všechny hovňáky s hodnotou v nF, síťový elyt nový (2x33uF/400V), odpor R16 nový, a R17 680R/4W je původní ,,hliněný,, Tesla ale změřený a je hodnotou OK. Napětí ve zdrojové části jsem vložil do obrázku dole a je zvýšené, máme v síti 244V, proud z EZ80 55mA.
Zbytek napětí na elkách odpovídá v řádu jednotek V kvůli vyššímu napětí v síti.
Paradoxně radio hraje perfektně, chytá na SV i KV jen ta R16 neskutečně topí jak Talisman.
Nenapadlo by někoho kde by ještě mohl být problém ? Prošel jsem celou DPS a vse vypadá OK, napětí na zbytku elek sedí, s jinou EZ80 je to stejné, a nepřijde mi normální aby to takto šíleně hřálo když je tam navíc 3W rezistor oproti originálu 1W.
Děkuji moc
No, já nevím, ale z původního napětí 220V na 244V by mělo zdvihnout napětí na cca 210V a ne na 218V.
Úbytek napětí z 218V na 200V dokáže proud na 200Ω cca 90mA a ne 55mA.
Jinak elektronky jsou přežhavovány zřejmě o 11%, z 6,3 na cca 7V. Proto rádio jede jak za mlada, ale je otázka, jak dlouho.
Alespoň mi to vychází ze zvýšeného napětí sítě.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1977 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: ne listopad 24 2024, 10:13 Předmět:
18x18/200 = 1,62W (P = U² : R) to vypadá normálně? A téměř 2W topí fest. Pokud vadí zvýšené napětí je tu k dohledání jak zapojením trafa v sérii s primárem napětí snížit, několikrát jsem úspěšně použil.
Založen: Aug 18, 2024 Příspěvky: 31 Bydliště: Ústí nad Orlicí
Zaslal: ne listopad 24 2024, 10:43 Předmět:
Už jsem zkoušel připojit radio přes autotrafo na snížené napětí 220V a změna minimální, napětí byly blíže hodnotám ze schematu, ale rezistor stále hřál jak blázen už po pár minutách.
C24 je nový a po další kontrole je OK, C25 naměřen čínským bazmekem 12p místo 10p, nechal jsem ho tudíž původní. ECL82 jsem měřil celou mimo žhavení, je to popsané pin:napětí
1:5V, 2:12.4V, 3:1,8V, 6:184V, 7:166V, 8:12.6V, 9:84V
Každopádně i ECL se hřeje celkem dobře, je to méně než EZ80 ale také celkem horká bohužel zrovna tu jedinou nemám abych ji vyměnil a alespoň jsem na ní měřil napětí které na pinech popsané v Kottekovi seděly, plus mínus zvýšené napětí ze sítě
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4175 Bydliště: Zlín
Zaslal: po listopad 25 2024, 8:19 Předmět:
Na katodě EZ je nevyhlazené pulzující napětí, takže úbytek a výkonovou ztrátu na odporu nelze počítat na základě měření obyčejným voltmetrem. Pokud máš změřené, že z EZ teče 55 mA, tak v rádiu žádná závada není a nemusíš to řešit. EZ topí skoro stejně jako koncová elektronka, tedy dost. Provozní teplota povrchu výkonových elektronek je hodně přes 100°C. A jestli nevěříš tomu odporu, tak jej připoj na 14 V a uvidíš, jak se zahřeje při výkonu 1 W. Možná se z něj bude i kouřit.
U ECL musí sedět napětí na katodovém odporu, podle toho poznáš, jestli elektronka není slabá. Pokud začne napětí po několika minutách provozu lavinovitě růst, má elektronka mřížkovou emisi a je potřeba ji vyměnit.
Založen: Aug 18, 2024 Příspěvky: 31 Bydliště: Ústí nad Orlicí
Zaslal: po listopad 25 2024, 8:43 Předmět:
Ano měřil jsem klasicky odběr radia jestli není někde zkrat/svod nebo podobné věci, a naměřil jsem (měřil jsem pro jistotu 2x až radio vystydlo) podle stavu radia studené/teplé od nějakých 50-60mA což je dle Kotteka kde uvádí 65mA v normě.
na ECL jsem měřil v teplém stavu po cca 30min provozu napětí výše, dle Kotteka na pinu 9, 6 a 7 za kondenzátorem 10k a opět v normě (udávané napětí + nějaké zvýšení v rámci V protože sít dává víc), přednes radia netrpí ani se nezeslabuje/nezkresluje, běží stále stejně.
Jen mě trápí že se ta R16 rozpálí doběla, ač původně ve schématu je dokonce 1W, já mám 3W a ta teplota je úžasná.. přemýšlím nahradit 5 nebo 10W rezistorem a dát ho ,,na stojáka,, pro lepší odvod tepla, pak bude zajímavé co to udělá v zavřené bedýnce
V prvé řadě je třeba se ujistit, že usměrněný proud teče jen tudy, kudy má. Když vytáhneš všechny tři elektronky (kromě EZ80) z patic, musí spadnout proud R16 a R17 téměř na 0mA. To je důkaz, že jsou v pořádku filtrační elektrolyty a blokovací kondenzátory a izolační stav ostatních součástí (traf...). Když v tomto stavu vytáhneš i EZ80, musí napětí na C28 a C29 klesat velmi pomalu.
Po této zkoušce je třeba zkontrolovat zprávnou funkci členu R9/R10/C30, kterým musí téct stejný proud, jako odporem R16. Např. svod kondenzátoru C30 by způsobil snížení záporného předpětí a zvýšení anodového proudu. Protápěný výkon na R9(120Ω) je 60% oproti výkonu na R16(200Ω), když už používáš ten "prstoměr".
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4175 Bydliště: Zlín
Zaslal: po listopad 25 2024, 12:14 Předmět:
Na konkurenčním fóru se objevila zajímavá informace, a sice že podle simulátoru je efektivní hodnota proudu tekoucího odporem asi 140 mA, přestože usměrněný proud z filtru je jen 65 mA. Tím pádem vychází ztráta na odporu přes 4 W. Pak už má nárok se pálit, aniž by v rádiu byla závada.
Juniora mám doma, tak se podívám, co je v něm osazeno. Podle osazovacího plánu plošňáku to rozměrově vychází nanejvýš na ten 1W odpor, ten je uveden i v rozpisce součástek. Takže možná výrobce něco zanedbal a odpory se pálily už z výroby. 200ohm odpor za EZ80 je celkem zbytečný, stačil by 100ohm.
Založen: Aug 18, 2024 Příspěvky: 31 Bydliště: Ústí nad Orlicí
Zaslal: po listopad 25 2024, 12:41 Předmět:
Možná že opravdu bylo už v návrhu něco ne úplně dobře řešené, kdoví
Já měl onen rezistor který je ve schématu s hodnotou 200R 1W už nahrazený nějakým neznámé hodnoty, vinutým, a rozhodně ne na 1W dle designu a dle tloušťky drátu (skoro stejná tloušťka drátu jako srážecích odporů u Talismanů)-bohužel už byl přerušený na více místech a neměl popis takže netuším jakou hodnotu mohl mít. Také filtrační elyt byl v místě kde se nachází R16 lehce očouzený a byly na něm vidět stopy po působení velkého tepla. Podařilo se mi dohledat obrázek, kde je také použitý podobný rezistor co jsem měl já, napájený nejspíše na původní vývody a také nejspíše vinutý, originál by (snad) měl být ,,hliněný,, TR 605. Druhý obrázek je nejspíše originální R ale je vidět stopy dost velkého tepla vzhledem ke stavu DPS pod rezistorem
Schválně zkuste (pokud okolnosti dovolí a najdete chvilku) ho nachvilku zapnout, a třeba za 5-10min schválně jakou teplotu bude R16 mít, pokud bude rozpálený na teplotu jako EZ80 hledám bludy a není problém, a pokud ne tak je chyba u mě někde v zapojení
Na konkurenčním fóru se objevila zajímavá informace, a sice že podle simulátoru je efektivní hodnota proudu tekoucího odporem asi 140 mA, přestože usměrněný proud z filtru je jen 65 mA...
To je přece nesmysl. Efektivní hodnota ss proudu (vyhlazeného) je rovna naměřené hodnotě, t.j. střední hodnotě. Klidový odběr koncové pentody je 36mA, odběr ostatních anod a stínících (2.) mřížek bude ten zbytek do 65.
Když ty elektronky vytáhnete z patic, teče 0mA, slovy NULA.
Jedině v případě svodu filtračních kapacit NEBO poškozené EZ80 je možný jiný proud R16 a jiný R9.
Jinak řečeno - Zákon o zachování energie ještě nezrušili.
Nedokážu posoudit, kde je chyba. Jeden problém v simulaci vidím ten, že usměrňovač je nakreslen jako jednocestný, tím pádem budou ty proudové špičky s poloviční frekvencí a dvojnásobnou hodnotou.
Tu simulaci jsem tam pro zpestření tématu dával já . Kde vidíš Lukáši u Junioru dvojcestné usměrnění ? Já tam vidím obě diody EZ80 paralelně .
V modelu je každá dioda s úbytkem 13V při 32,5 mA dle křivky v katalogu.
To samec : měl bys pravdu, pokud by bylo rádio napájeno ss napětím . Jinak ne, čím menší je úhel otevření diod , tím větší je poměr efektivní hodnoty proudu odporem ku střední hodnotě za kondem. Prostě ten poměr mění jalový proud kondem. Takže větší kond - menší úhel otevření diody - větší poměr ef. proudu odporem ku proudu za usměrňovačem .
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.