Dostal jsem dva kusy s tím, že když vrátím jeden funkční tak druhý je můj. Slovo tělem učiněno jest, jeden mi tedy zůstal s mrtvým koncákem. Nemám je rád, nemám sbírku mrtvol, chci ho nahradit jiným koncem z pionýra vsx-819. Ten jsem koupil za pár korun, protože šílenému majiteli nestačilo že nefunguje, ale musel ho ještě pro jistotu částečně vevnitř rozflákat. Z konce jsem uřízl dva stupně, upravil a vyzkoušel na stole kde jsem obě země vyznačené zeleně spojil drátkem. Teď to chci implantovat tak zde dotaz:
Mám to zapojit tak jak je to na přiložených obrázcích nebo to udělat tak jak jsem to vyzkoušel, jasně že by byla připojená jen tmavě zeleně označená zem? Mohl bych to samozřejmě vyzkoušet ale nechce se mi to dvakrát rozdělávat.
Jen na okraj proč chcípají hybridní konce - když si nalistujete tabulku s doporučeným a maximálním povoleným napětím je vše jasné, IO jsou napájeny mírně pod hranicí maximálního povoleného napětí a pak stačí zhoupnutí sítě nebo krátká špička a je vymalováno. Znalci vědí, ti kdo chtějí podrobnosti tak si najdou datashit od STK 4194 MKV a ode mě je informace, že na filtračních kondenzátorech je 48V.
Opravil jsem barvy na obrázku konec gnd3.jpg tak aby to souhlasilo na všech přílohách. Omlouvám se, všiml jsem si toho až dneska, samec to komentoval správně !! to jen po mé opravě, tak aby byly barvy stejně na všech přílohách, to teď nesedí.
konec gnd 4.jpg
Komentář:
Velikost:
219 kB
Zobrazeno:
29 krát
konec gnd 5.jpg
Komentář:
Velikost:
278.83 kB
Zobrazeno:
8 krát
konec gnd 6.jpg
Komentář:
Velikost:
237.56 kB
Zobrazeno:
9 krát
konec gnd 3.jpg
Komentář:
Velikost:
135.58 kB
Zobrazeno:
4 krát
Naposledy upravil jardafiala dne po prosinec 16 2024, 15:14, celkově upraveno 3 krát.
1) měl bys rozlišovat výkonovou (tedy řekněme spíš výstupní) a signálovou (spíš vstupní) zem.
2) musíš eliminovat zemní smyčky, tím víc, čím víc jsou všechny zemní spoje fyzicky delší (1D) a/nebo rozlehlejší (2D nebo 3D) a zároveň méně dimenzované.
Někdy spolu oba body nejsou úplně v souladu a je potřeba myslet v souvislostech (včetně toho, jak je koncipovaný zdroj a další části). Nejlépe to pak ukáže praxe, přičemž výkonová zem (i když tady jen pro Boucherotův člen) má "přednost".
Nechce se mi analyzovat ty spleti spojů (mohl jsi je odmazat), takže si to nějak rozmysli dle těchto zásad.
Jinak schéma v naprosté většině patří do *.png formátu - tím spíš, když základ je B/W a doplňkově jen pár barev, zde dokonce přidaných později.
K tomu přepětí Ucc: přece není problém do napájení vřadit ZD s transistorem (prostě klasický stabilizátor, asi lépe s Darlingtonem), zde ve funkci omezovače napětí, samozřejmě na chladič. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Ze dvou možností často volím tu třetí.
Naposledy upravil JirkaZ dne pá prosinec 13 2024, 18:07, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1977 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá prosinec 13 2024, 17:26 Předmět:
K poslední poznámce - tyto zesilovače se ke mě dostanou až po smrti takže na úpravu už je pozdě takovéhle řešení pro mě jinak není problém,...Snad jen kdybych kupoval nového hybrida. U toho co jsem dával dohromady jsem použil další menší trafo ke snížení napětí, to už tady bylo popsáno.
Ostatní zásady jsou mi jasné, proto mám, jak jsem popsal, v úmyslu oddělit výkonovou tedy tmavější zelenou zem od signálové světlejší zelené. Udělal jsem úpravu abych to nemusel kuchat, použiju variantu s oddělenými zeměmi a uvidím.
Tady se nedá říct nic konkrétního, pokud není detailně rozklíčovaná topologie zemí v tom zesilovači, kam chceš ten koncák transplantovat.
V zásadě patří zem vstupu a zem zpětné vazby do míst, kde byly původně. Blokovací kondenzátory, Boucherot a zem reprovýstupu co nejkratší cestou k uzlu zdroje. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Ostatní zásady jsou mi jasné, proto mám, jak jsem popsal, v úmyslu oddělit výkonovou tedy tmavější zelenou zem od signálové světlejší zelené. Udělal jsem úpravu abych to nemusel kuchat, použiju variantu s oddělenými zeměmi a uvidím.
No hlavně nezapomeň na to, že někde musejí být galvanicky propojené. Obvykle je užitečný princip "do hvězdy", ale nemusí to tak být vždycky...
jardafiala napsal(a):
Ještě dotaz, proč raději .png ?
Protože *.png je bezeztrátový formát nevytvářející artefakty a vhodný pro třeba i velké obrázky, ale neobsahující mnoho různých malinkých barevných detailů.
*.jpg je naopak vhodný pro fotky (které právě ty detaily obsahují) a při obvyklém stupni kvality (okolo 80) jsou výsledné soubory zpravidla menší. U fotek artefakty vadí obvykle méně, protože v té změti zaniknou. Když dáš kvalitu 100, tam tam artefakty jsou minimální, ale pořád existují a výsledný soubor bývá velký (dle struktury obrázku).
Zkus si vytvořit různé bitmapy (jako *.bmp nebo *.png) a poté je uložit do *.jpg s různým stupněm komprese. Všechny soubory pak výrazně zvětši (jen pohled lupou, nemyslím tím resample!), udělej z nich stejně velké výřezy stejné oblasti, dej je všechny do jednoho obrázku vedle sebe, ulož do *.png a uvidíš vizuální rozdíl... _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1977 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá prosinec 13 2024, 22:17 Předmět:
Stačí.
Jen abych nezakládal další vlákno - taxemsimyslél, aj čo to táram,tak jsem si myslel, že první dva tranzistory Q203, 204 budou aspoň párované. Koncepce s dvojicí tranzistorů jsou vidět v retro zesilovačích s použitím dvojice tranzistorů v jednom pouzdře, drahé a k nesehnání, debaty atd, AZS 222 mají dva tranzistory aspoň párované a spojené jakž takž bužírkou ... Tady jsem jeden konec musel zrušit tak jsem měřil v té dvojici β a jeden má 120 a druhý 90. Test se zátěží ukázal že to funguje i tak bez jakýchkoli potíží - zátěž 5Ω, 25W, sin 1kHz,15minut, limitace symetrická atd. Tak nevím co si o tom mám myslet.
Schránka-1.png
Komentář:
Velikost:
46.77 kB
Zobrazeno:
9 krát
Naposledy upravil jardafiala dne pá prosinec 13 2024, 22:34, celkově upraveno 2 krát.
Myslím si, že pokud je v diferenciálním stupni rozdíl v parametrech jednotlivých transistorů a zároveň je celý zesilovač dostatečně "utažený" AC i DC zápornou zpětnou vazbou, tak se mírná nesymetrie prostě neprojeví.
Tím spíš, když jde o vstupní a nikoliv rozkmitový stupeň, protože ten vstupní obvykle pracuje s relativně malou amplitudou signálu.
Mechanická vazba se dělá kvůli tomu, aby oba transistory měly stejnou teplotu - protože když nemají, tak se s nestejnou změnou teploty mění DC offset na výstupu.
Edit: (nutná) silná záporná zpětná vazba má i své nevýhody, ale to tu raději nebudeme rozvádět Stejně už delší dobu bohužel nepatřím mezi ty, kteří by slyšeli omezenou rychlost přeběhu, zkreslení SID/TIM apod. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1977 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: pá prosinec 13 2024, 22:37 Předmět:
Tak, prd už slyšíme, je mi 70 a už mě ani nenapadne natírat se vyjetým olejem abych vnímal nejhlubší frekvence..... Zkrátka funguje to a myslím si, že náhrada IC je krokem vpřed
Nakonec dodám foto - stěrače - žárovičky chcíply a místo nich jsem použil LED z podsvitu LCD které už napůl zdechlé svítily modře. Čtyři v sérii (je tam pro žárovky zdroj 12V ( řekl bych že zbytečně)í s odporem v sérii, 60mA a svítí excelentně.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1977 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po prosinec 16 2024, 14:59 Předmět:
Zapojil jsem to tak jak jsem zamýšlel, výkonová tlustá zem od zdroje k výstupu s boucheroty, signálová zem spolu s nf signálem. Funguje to, hraje to, a nekmitá to, hotovo. Přikládám foto jak svítí indikátory s LEDkama z podsvitu který svítil modře.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.