Zaslal: st leden 01 2025, 21:04 Předmět: Mini PC a rušení DVB-T2
Pořídil jsem si mini PC, což je taková malá krabička s CPU N100 + 16GB RAM, který mám připojený k monitoru a mám ho ve stejné místnosti s DVB-T2 set-top-boxem, který je připojený k druhému monitoru. STB má aktivní anténu připojenou asi 2 metrovým koaxiálem, která je umístěna pod topením. Bez problému mi fungují všechny multiplexy.
Jenže když mini PC pustím, tak mi přestane hrát ČT multiplex na 26. kanálu (514MHz), ale zbylé multiplexy fungují nadále.
Měl jsem vypůjčenou jinou aktivní anténu a je to stejné. Žádná společná anténa k dispozici není. Také s jiným zdrojem k PC je to beze změny. PC jsem se snažil umístit asi o 2 metry dál od monitoru a také nic. Zkusil jsem STB schovat za kus plechu, což taky nepomohlo.
Vím, že to mám takové polovičaté řešení, ale s předchozím starým notebookem to bylo v pohodě. Jenže ten už moc nestíhal a ČT sport mám vždy puštěný jako kulisu.
To sú tie moderné technológie.
Pohľadaj v BIOS menu nastavenie clock "spread spectrum" a zmeň ho.
Prípadne celý systém trochu podtaktovať, ak tam bude taká možnosť, čo ale nepredpokladám.
Alebo
Mně miniPC s Atomem 3100 taky ruší DVB-T, ale přímo USB přijímač, co je do něj připojený. Tam mi stačilo obalit ten přijímač alobalem a ten spojit se zemí. Problém je, že ty miniPC jsou v umělohmotné krabici, která nic neodstíní.
Jinou fázi v místnosti k dispozici nemám.
Násobič pro CPU chodí mezi 4-34x 100MHz. Když v ovládacích panelech navolím vysoký výkon, tak chodí jen 29-34x, ale rušení je stále.
Krabička je umělohmotná a do žádného alobalu ji nemůžu zabalit, protože má sání a výdechy pro aktivní chlazení.
@Cust: To by si mysleli, že se jim chystám krást elektřinu a tohle by byla jenom zkouška.
@samec: Ten feritový filtr jsem měl na tom jiném zdroji a bylo to beze změny.
Budu mít na vyzkoušení jiný STB, který má kovovou krabičku, tak potom poreferuji. Ten můj je Strong SRT8209 a ještě jsem ho nerozebíral, ale předpokládám, že tuner bude mít stíněný.
Spolehlivý vysílač rušení je taky LAN v UTP kabelu nebo nekvalitní HDMI kabel. Oboje dovede slabší DVBT signál zabít. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7991 Bydliště: Brno
Zaslal: čt leden 02 2025, 10:26 Předmět:
Přes Ethernet se dá udělat zemní smyčka, stačí blbě zapojit konektor v zařízení (Shielding konektoru připojený přímo na GND) a použít stíněný kabel. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20026 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt leden 02 2025, 11:25 Předmět:
josef_novak napsal(a):
...mám ho ve stejné místnosti s DVB-T2 set-top-boxem, který je připojený k druhému monitoru. STB má aktivní anténu připojenou asi 2 metrovým koaxiálem, která je umístěna pod topením. Bez problému mi fungují všechny multiplexy.
Tady vidím hlavní příčinu, několik chyb najednou:
- aktivní anténa má zesilovač, který se snadno zahltí rušením i mimo TV pásmo
- umístění antény v místnosti je jen náhražkové řešení, které nezajistí spolehlivý příjem, leda by síla pole vysílače byla skutečně značná
- umístění antény pod topením - pod jakým a kde? Trubky ÚT fungují jako další prvek antény, která je v blízkosti, a rušení přijímají velmi dobře, zatím, co pro užitečný signál můžou představovat ostře laděnou zádrž (vztah vlnové délky k délkám úseků trubek)
- umístění antény ve stejné místnosti, kde produkuješ rušení, je ještě větší nesmysl
- nižší datové toky vysílání v HD umožňují snadnější překonání poruch v signálu, MUX21 ale potřebuje dat daleko víc, tedy poškození signálu je daleko snadnější, settopbox ho nemusí pak vůbec identifikovat.
- no a pak je otázka, jak a kudy máš vedené a odrušené napájení a datová vedení od zdroje rušení, případně, jestli tam nemáš nějakou tu zemní smyčku, o které tu už výše byla řeč.
Napřed zkus dát anténu co nejvýše a uber jí zisk tak, aby settopbox ukázal maximální kvalitu signálu, nejlíp tak, aby koukala oknem (jestli tam máš kovové žaluzie, tak máš další problém s nežádoucími prvky antény, případně s jejím stíněním).
Ale nejspolehlivější řešení je vždy normální pasivní anténa (bez zesilovače) co nejvýše a venku.
Za pasivní anténu má smysl vrazit propust jen TV pásma s potlačením rušivých signálů UMTS, U:fon, 5G aLTE (třeba takovou), a i to jen v případě, že mezi filtr a settopbox musíš vrazit předzesilovač, což je kvůli 2 m kabelu blbost.
Ale z aktivní antény ti leze signál už degradovaný, tam takový filtr postrádá smysl.
Nakonec by šlo i aktivní anténu umístit ven, ale nesmíš mít v blízkosti BTS O2 internetu v pásmu 464 MHz, případně BTS zprostředkující LTE či 5G internet, taková anténa i s komunikujícím modemem či mobilem u tebe nebo i některého souseda ten signál taky spolehlivě započítá mezi užitečné signály, což se settopboxu líbit nebude, jak už máš vyzkoušené s jiným zdrojem rušení. Při troše pokusničení přesto nějaký výsledek dosažitelný být může.
Mně pomohlo jen snížit napájecí napětí antény z 12 V na 5 V ze settopboxu, mám vyzkoušené, že při překročení 9 V už spadne kvalita signálu. Sice to anténě snížilo zisk, přesto Krásné ze vzdálenosti 72 km přijímá spolehlivě (proti ostatním vysílačům je stíněná paneláky ze tří stran, z toho právě na dvou z nich ve vzdálenosti asi 150 až 200 metrů jsou BTSky tří sítí).
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.