Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lak - barva na tištěném spoji odstranění

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Freedy



Založen: Dec 27, 2006
Příspěvky: 271

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 14:56    Předmět: Lak - barva na tištěném spoji odstranění Citovat

Zdravím
nevíte prosím někdo, jak nebo čím odstranit lak- barvu (tmavě hnědá) vypadá jak šelak na tištěném spoji, abych ho nezničil? Čím to rozpustit, potřeboval, bych na oboustraném spoji najít poškození a nechci to drhnout, abych ho ještě víc nepoškodil. Jedná se o něco podobného co je na obrázku. Děkuji.



Bez názvu.jpg
 Komentář:
 Velikost:  164.66 kB
 Zobrazeno:  109 krát

Bez názvu.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4071

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 15:35    Předmět: Citovat

Nepájivá maska bývá často vytvrzená epoxidová pryskyřice. Tu odstraníš asi sotva.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 15:35    Předmět: Citovat

A keby si dal radšej fotku "reálu"... na tejto nevidno nejaké poškodenie prierazom... či Wink
Zhnednutie nejakého laku nemusí byť vždy deštruktívny...Izolačný stav môže byť nezmenený..

Tvorcovia kurvítok mali "nejaký fixačný" sajrajt hlavne na "veľké" súčiastky, ktorý sa po pár rokoch zdegradoval (teplotou) na "polovodivú vrstvu" ...tu niečo také nie je vidno..
Vyskúšaj obrazek_cenzura (lieh) IPA, acetón, techn. benzín.. len ti možno zlezie aj popis na DPS....
Ale na priloženom obrázku nevidno nejakú extra degradáciu... možno zle vidím.. označ kritické časti...

Edit: kurvítko už nie je zakázaným slovom, ale "denačúrák" lieh už HEJ ? Laughing Laughing ("čú" si zameň za "tu")
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 5036

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 17:15    Předmět: Citovat

Freedy napsal(a):
potřeboval, bych na oboustraném spoji najít poškození a nechci to drhnout, abych ho ještě víc nepoškodil.
Jak si prišiel na to, že je na plošaku poškodenie? Súčiastky máš na plošaku, či si ich odstránil? Alebo tam nikdy neboli?

S najväčšou pravdepodobnosťou je niekde zlý/vyhnitý prekov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 2751
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 18:03    Předmět: Citovat

Flexa a bronzový kartáč plus trocha opatrnosti. Ničím jiným se mi to nepodařilo. Ocelový to bere i s mědí.
_________________
Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3459
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 19:06    Předmět: Citovat

Pokud máš lokalizováno kde, pak kartáček se skelným vláknem - pozor olamuje se a pak zabodne kdekoliv...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 888
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st únor 05 2025, 22:45    Předmět: Citovat

Chlapi, nečtete to pořádně Sad To není ten jeho plošný spoj. Jasně píše, že: "Jedná se o něco podobného co je na obrázku. Děkuji."

Já vadné místo běžně vyhledávám pomocí ručkového ohmmetru s velmi ostrými, do jehly vybroušenými ocelovými hroty, kterými se velmi lehce propíchne ta nepájivá vrstva až na měděné cestičky. A velmi mi při tom pomáhá metoda "půlek".
Po nalezení vadného místa už jen z potřebného úseku pro opravu oškrábnu ostrým úzkým plochým šroubovákem tu nepájivou masku až do lesklé mědi, následně pokalafůnuji a pocínuji. Tím mám připraveno na implementaci patřičně tlusté měděné žilky z lankového kabelu. Běžně tak opravuji zlomené plošné spoje i s dost velkou hustotou.

Pro nezkušené doporučuji toto natrénovat na nějakém kusu plošného spoje určeném na vyhození Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Freedy



Založen: Dec 27, 2006
Příspěvky: 271

PříspěvekZaslal: čt únor 06 2025, 18:19    Předmět: Citovat

Obrázek jsem přiložil jen pro info jak vypadá ten spoj, vypálená místa na desce nejsou vidět, ale některé součástky nemají dle plánku mezi sebou propojení, vypadá to jako kdyby byl spoj prohnutý a některé cesty popraskaly. Chtěl jsem proto očistit tu vrchní vrstvu abych viděl jak ty cesty vapadají a opravit je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 19149
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt únor 06 2025, 19:09    Předmět: Citovat

Epoxyd povolí po dlouhodobým namočení do čistýho acetonu. Jenže otázka je, jestli povolí dřív maska a nebo laminát desky.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jankrizan



Založen: Dec 30, 2007
Příspěvky: 111

PříspěvekZaslal: po únor 10 2025, 14:55    Předmět: Citovat

Zabrús hroty meráku, (alebo si vytvor z klinca), pritlač na spoj a ostrie bezproblémovo prepichne lak na povrchu a meraj pípatkom postupne po spoji. Plošák to nepoškodí a po odstránení chyby ani nevieš, že sa niečo hľadalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 888
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po únor 10 2025, 23:32    Předmět: Citovat

Hroty od měřáku a nebo hřebík je bláto co se hned otupí Sad
To už je o hodně lepší řešení si do čokolády upnout obyčejnou jehlu na šití, ta má panečku ostrý hrot !!!

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 19149
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 11 2025, 10:33    Předmět: Citovat

My jsme jehlu na šití pájeli do žlábku klasický banánkový krokosvorky. Epoxyd na ruskejch deskách to bezpečně propíchlo. Přes tu 4 mm část klepet byla pro sichr přetažená bužírka, dnes bych dal smršťovačku.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Prim



Založen: Aug 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: AC/KD

PříspěvekZaslal: út únor 11 2025, 14:54    Předmět: Citovat

Lepší je jehla do šicího stroje. Díky tlustému konci se s ní lépe manipuluje a neztrácí se tak snadno v tvůrčím nepořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund