Ahoj
Nevím jak to přesně nazvat
Vím že existoval zesilovač nebo ekvalizer který měl ve výbavě i mikrofon, kterým se snímal zvuk z repro, na zesíku byla indikace a podle ní se ekvalizerem donastavila frekvenční charakteristika reproduktorů.
Já bych potřeboval něco podobného, software do počítače, do repro pustím třeba šum, sejmu mikrofonem s rovnou charakteristikou a soft by měl automaticky donastavit repro co nejblíže rovné charakteristice.
je něco takového dostupného, či co mám hledat, jak se ta funkce nazývá?
Ale netuším a ani nechci zkoumat, jak to přesně funguje (nejspíš to nebude zcela automatické).
Jo a bude to chtít fakt dobrý mikrofon a spoustu znalostí z akustiky.
Odjakživa jsem si vystačil s korekcí basů a výšek, i proto, že co skladba a různé její edice, to jiné namixování, ekvalizace, komprese atd. Vážně nebudu trávit život u ekvalizéru (jednu dobu jsme mu říkali ekurvizér).
Vždycky jsem měl rád zvednuté okraje pásma, především basy, na což základní čudlíky na basy a výšky stačily. Ale chápu, že třeba na vážnou hudbu, jazz apod. se to nehodí.
Edit: zde ja pár dalších možná užitečných odkazů (i ve vazbě na ten REW):
Založen: Sep 28, 2005 Příspěvky: 1491 Bydliště: ZČ + JM
Zaslal: so únor 22 2025, 20:02 Předmět:
Šel bych na to ušima Jestli máš nějaký SW ekvalizér na výstupu, písknul bych si sinusovým tónovým generátorem a dostavil EQ tak, abych všechny kmitočty v poslechovém místě slyšel stejně. Zahrneš do toho charakteristiku nejen beden a prostoru, ale i uší https://www.szynalski.com/tone-generator/ _________________ Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Má to třeba letitá Yamaha RX-V757, kterou i proto úporně udržují při životě a přes kterou pouštím muziku i z počítače. Tím obcházím potřebu upravovat signál hned v PC.
Ja si vždy myslel, že ty korekce se tam dávají proto, aby si každý potunil zvuk podle toho jak se mu líbí a ne podle nějakých charakteristik. U tv mám nějaký "zesilovač" Onkyo kde to je taky. Mikrofon na dlouhém drátu a spustil se autotuning který něco nastavoval. Ale pak jsem si to stejně pošolíchal podle svého vkusu či nevkusu, takže mi to přišlo jako funkce celkem k ničemu.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33526 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 23 2025, 13:44 Předmět:
Je to věc/fičura, která pomocí ekvalizace nastaví charakteristiku přenosu tak, aby to odpovídalo poslechovýmu vkusu někoho, kdo danou poslechovou místnost nikdy ani neviděl a často sedí a žije tisíce kilometrů daleko v prostoru a mnoho let v čase. Připomíná mi to stěžování jednoho človíčka na AV-mánii, kterej si stěžoval na "ladiče audia v autě", kterej měl na kontě desítky pochval a umístění na tunérskejch srazech v audiokategoriích - ale pro toho jednoho človíčka zvuk vyladit nedokázal. Tazatel si stěžoval, že zvuk je uvřískanej a když i jen maličko ubere vejšky, tak ty najednou zmizí všecky a zvuk je dutej jak v barelu. Šlo o octu II a pán do zvuku narovnal dost velkou částku blízko hraničící s šesticiferným údajem v českejch kulatejch - a přes několik pokusů o nový nastavení, na který musel vždycky auto přistavit dotyčnýmu do dílny vzdálený přes 300km od místa svýho bydliště a pak si pro něj za 2 dny přijet, aby úpravce měl údajně klid na práci, se nic nezměnilo. Ladění probíhalo pomocí digitálního audioprocesingu, takže všecko přes počítač a uživatel bez možnosti něco výrazně změnit. Takže následovala rada nenechat se vyhánět a naopak trvat na svý přítomnosti při procesu štelování a na úpravě ne podle slechů "pazvukaře", ale přímo podle vlastního poslechovýho dojmu majitele - a ejhle, ono to najednou bylo všecko jinak, ovečka hrála jak chrámová loď, akorád se muselo nastavovat podle majitele, ne podle napůl hluchýho "tuzéra" ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33526 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 23 2025, 14:40 Předmět:
Na to stačí tónovej generátor, pokud možno frekvenčně lineárně pracující mikrofon s kulovou směrovou charakteristikou a nf milivoltmetr. Na generátoru si nastavíš postupně nějakou vybranou řadu kmitočtů - odstupňování je na tobě, já bych to udělal "třetinooktávově", to znamená, že každou oktávu slyšitelnýho spektra by reprezentovaly 3 diskrétní kmitočty - a postupně bych proměřil s pořád stejnou nastavenou úrovní na vstupu zesu, s jakou "efektivitou" dostáváš danej signál do podoby akustickýho pole. Měřicí vzdálenost 1m před reprákem v jeho ose, pro lepší orientaci v prostorovým rozdělení výkonu ještě doplňkový měření aspoň ±60° horizontálně do stran od jeho osy. Naměřený výsledky vynýst do polárně rozdělenýho grafu - a hnedle máš výsledek, ze kterýho můžeš docela zřetelně usoudit, kde máš v poslechovce kopec a kde díru ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4482 Bydliště: u HK
Zaslal: ne únor 23 2025, 16:32 Předmět:
ještě před revolucí pamatuji ve Velkém Oseku , že zvukař počkal až se trochu naplnil sál šle doprostřed s mikrofonen a pusitl šum a motorický equalizér jezdil s jednotlivámi šavlemi. Tuším že sejednalo o Benefit ještě s Horynou. omlouvnám se za OT
Mě nejde o poslech jako takový,ale o to,dostat z reproduktorů co možná nejrovnější charakteristiku,to je ten problém
To je slepá cesta.
Jedna věc jsou frekvenční, směrové a fázové charakteristiky reprosoustav. Ty se ladí už při návrhu soustavy. Měří se jednotlivé měniče s vyloučením vlivu prostoru (buď bezodrazová komora nebo časové okno). Pak se v simulátoru navrhuje výhybka, která kromě správného napojení pásem může srovnat různé citlivosti měničů i dorovnat jejich nějaké hrby a propady na charakteristikách. Tím se zabývá málo lidí, protože to vyžaduje určité vybavení a znalosti.
Co popisuješ, je srovnání výsledné frekvenčky celé sestavy v konkrétním prostoru při započítání jeho vlivu, což je ale úplně jiná disciplína.
V podstatě jediný případ, kdy se dá úspěšně srovnat charakteristika reprosoustavy v cestě signálu do zesilovače, je širokopásmový reprák. Jakmile jde o dvou- nebo vícepásmo, předpokladem je alespoň korektní navázání pásem výhybkou.
Ještě je specielní případ - laditelná aktivní výhybka a samostatné koncové zesilovače pro každý měnič. Nejlíp se dnes taková výhybka dělá pomocí DSP. S tím se pak dá kouzlit neomezeně. K tomu ale nutně potřebuješ dedikovaný software a ochotu naučit se základy.
Postup ale není ten, že něco naměříš mikrofonem a program ti nabídne hotové řešení. To jde automaticky opravdu jenom u srovnání ozvučeného prostoru a předpokladem jsou už správně udělané reprosoustavy.
Ladění reprosoustav funguje tak, že si člověk zkouší s daty z měření měničů různá zapojení propustí, útlumů a fázovacích prvků, a simulátor mu okamžitě ukazuje, jaký bude výsledek. Dělá to tak dlouho, až je s výsledkem spokojený.
Víc napíšu jedině pokud by byl zájem. Většinou to totiž zájemci v prvním impulzu považují za zbytečně složité (v důsledku to je ale nejjednodušší) a hledají nějaké jednodušší řešení (které není). _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.