mám pár kusov známeho filtra PKF 9 MHz a potrebujem zmerať prenosovú charakteristiku - strednú frekvenciu, šírku pásma a útlm. V našej literatúre som taký návod nenašiel (pozeral som aj v Danešovi).
Mám k dispozícii presný laboratórny generátor s 50Ω výstupom a osciloskop. Odmerať strednú frekvenciu a šírku pásma zrejme nebude problém, ale neviem prísť na to, ako filter správne prispôsobiť na generátor a osciloskop a správne zmerať útlm.
Pracovná impedancia filtra je 360Ω/25pF.
Prispôsobenie vstupu:
Ako sa dá správne prispôsobiť výstup generátora 50Ω na 360Ω filtra? Napadá ma jedine použiť prispôsobovací gama článok a počítať s jeho stratami. V tomto prípade vychádza R1 = 53,88Ω a R2 = 334,07Ω, útlm asi 11,9 dB. Paralelne pridať kapacitu 25 pF. Takto by to teoreticky šlo, ale musel by som sa spoľahnúť na ten vypočítaný útlm.
Ďaľšia možnosť by bola napájať filter cez transformátor, prípadne vyladený do rezonancie. V tomto prípade ale neviem odhadnúť útlm v tom trafe a pri vyladenom obvode ani neviem, či by som to impedančne trafil.
Prispôsobenie výstupu:
Tu je problém iba pripojenie sondy osciloskopu, ktorá ma asi 100 pF. Asi by pomohlo prepnúť na 1:10 a doplniť kapacitu do tých 25 pF. Otázny je ten deliaci pomer v sonde, či je dosť presný. Možno by bolo lepšie použiť detektor namiesto osc. sondy, ale s tým zatiaľ nemám skúsenosti. Ako odstrániť úbytok na detekčnej dióde? Resp. ako zapojiť detektor, aby meral rpesne a bez úbytku.
Podobne, aj keby som zapojil sondu na vstup, aby som presne meral vstupné napätie, rozhasí sa mi to kapacitou sondy.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19226 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá únor 28 2025, 1:15 Předmět:
V KE 2/2004 str 26 je něco k měření charakteristik keramických filtrů 10,7. Třeba ti to nějak pomůže. V KE5/2004 je kontakt na autora pana Šedivého, experta přes VF, třeba ti dá radu. Nevím, jestli je ale funkční. _________________ Jirka
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20290 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá únor 28 2025, 7:24 Předmět:
Obvykle není průchozí útlum v propustném pásmu tím nejdůležitějším parametrem, ale jde o poměr napětí na vstupu a výstupu, ne o jejich absolutní velikost:
- filtr zatížíš předepsanou impedancí
- výstup generátoru pomocí RC článku nastavíš, aby měl impedanci předepsanou pro vstup filtru
- sondu osciloskopu nastavíš sériovým odporem alespoň 10x vyšším, než je vstupní či výstupní impedance filtru, aby vliv (zejména kapacity) sondy nezpůsobil přídavnou chybu, a napětí na osciloskopu odečíst půjdou.
To pro filtr PKF znamená chytit sondou odpor 15k nebo víc, a přes něj změřit vstupní a výstupní úroveň.
Pak už útlum spočítáš a, řekl bych, že dostatečně přesně.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6834 Bydliště: Praha
Zaslal: pá únor 28 2025, 8:26 Předmět:
Správně řečeno, důležité je si zadat, s jakou přesností potřebuješ ten útlum změřit. 9 MHz naštěstí zase ještě není nějak extra VF. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
ďakujem za odpovede, takže podľa obrázku?
Pomerové meranie je asi najlepšie, keď vidím, čo je na vstupe aj na výstupe. Ide len o to prispôsobenie. Čítal so mnejaké príspevky, že ten filter je citlivý na neprispôsobenie.
Odpor 15K v spojení s kapacitou sondy 100pF má zlomovú frekvenciu už na 100 kHz. Na 10 MHz bude útlm už 40 dB. Keď nastavím dostatočne veľké napätie na generátore, tak by som to mal s prehľadom zmerať. Dovolený výkon na PKF je podľa katalógu 10 mV. Keď na jeho vstupe bude 1V, tak by to mal prežiť a bude to aj dostatočné napätie pre sondy (po zoslabení článkom 15K-100pF).
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19226 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá únor 28 2025, 16:43 Předmět:
Jestli Ti o to opravdu moc jde, mám se v úterý připomenout spolužákovi Pavlovi v Krystaly Hradec Králové. Od PKF 9 by měli mít v archívu nějakou interní brožůrku, kde je naprosto všecko pro konstrukci a měření. Tak dej vědět, jestli máš zájem. _________________ Jirka
Odstraněna citace předcházejícího příspěvku, viz bod 4f "Pravidel". jimirek
Určite mám záujem a asi nebudem sám. Najmä keby v tej brožúre bolo niečo viac, než bolo zverejnené v Amatérskom rádiu a inde. Hlavne o metóde merania. Interné materiály TESLA by som určite rád videl.
Tak som si to pripravil a odskúšal na domácom generátore. Upravil som schému - do vstupu som dal iba sériový odpor 310Ω. Sondy pripájam cez 20 k. Kondenzátory 22 pF. Cez týždeň to odmeriam na presnom generátore.
Doplňujúce otázky:
- červená značka na puzdre fitlra znamená výstupnú stranu?
- má zmysel použiť kapacitný trimer na výstupe namiesto pevného 25 pF? (má rozpyl kapacity na výstupe veľký vplyv?) - overím to pri meraní
- je potrebný aj 25 pF na vstupe? V katalógu sa píše o zaťažovacej impedancii 360 Ω || 25 pF, nie o impedancii zdroja
- dtto pre odpor - musí byť aj odpor zdroja nastavený na 360 Ω?
Očakával by som, že filter má symetrické zapojenie vzhľadom na vstup/výstup, ale tá červená značka naznačuje, že to tak nebude. V AR sa píše, že pri obrátenom filtri sú výsledky podstatne horšie. Ergo kladívno, možno je zbytočné a nesprávne riešiť impedanciu zdroja na 360 Ω || 25 pF
Zaujímavé je inšpirovať sa v Amatérskej rádiotechnike, kde je prebrané zapojenie z rádiostanice. Filter 2 MLF 10,7 má podľa katalógu čisto reálny zaťažovací odpor 3,9 kΩ na vstupe aj výstupe. V tej pardubickej rádiostanici to vyriešili kapacitným deličom na výstupe "generátora" a paralelným odporom 10 kΩ. Holt, to sú skúsenosti. Asi vedeli, prečo práve takto. Mimochodom, ktorá je to rádiostanica?
->Celeron: Ešte by som doplnil, že okrem SSB filtra PKF 9 MHZ 2,4, exituje aj telegrafný filter. Ja mám PKF 9 MHz 0,6/4Q. O tomto filtri som v katalógu nenašiel žiadne údaje. Zrejme boli verzie 4Q aj 8Q. Hodili by sa mi nejaké údaje k tomuto filtru so širkou 600 Hz.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19226 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá únor 28 2025, 18:11 Předmět:
robos napsal(a):
Určite mám záujem a asi nebudem sám.
Dobře, tak snad to najde. Říkal mi, že podobný filtry se pro Česko nevyrábějí už možná 20 let (do ciziny ale podobný jo) a až to zabalí kolega, co to ještě umí navrhovat, další výroba nových a zakázkových pro cizinu nejspíš skončí. Tak to bude jednou u nás se vším. _________________ Jirka
PKF som premeral. Je málo posunutý (asi o 100 až 150 Hz smerom dolu) a myslím, že svojmu účelu ešte poslúži. Šírka pásma pre pokles o 3 dB je 2 kHz a to je v tolerancii podľa katalógu +-250 Hz. V podstate táto tolerancia pokrýva aj tú zistenú nesymetriu.
Cez víkend zamontujem do komunikačného príjímača. Prikladám krivky.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.