Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Postup nastavení páskové dráhy u VHS

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po únor 19 2007, 20:08    Předmět: Postup nastavení páskové dráhy u VHS Citovat

Zdravím vás, mám takový problém s videem. Zakoupil jsem z druhé ruky starší profesionální stroj Panasonic AG 6200. Přístroj jednak deformoval pásek na začátku kazety (stahoval ho po capstanu dolů) a jednak nepřevíjel. Vyměnil jsem přítlačnou kladku a zjistil úplně rozpadlé gumové obložení kola pro pohon unašečů od převíjecího motoru. Při této práci jsem z přístroje demontoval a vyčistil mechaniku. Provedl jsem rovnou preventivně výměnu vytahaných řemínků pod mechanikou, když už to bylo venku. Přístup pod ni je bez demontáže mechaniky nemožný a samotná demontáž mechaniky dost komplikovaná (drátová forma, mnoho konektorů, kablíky velmi krátké). Přítlačnou kladku, nové gumové obložení a řemínky jsem koupil přes kamaráda od jeho známého v servisu (prý sami tento model ale neopravují).
Po zkompletování přístroj sice nedeformuje pásky, převíjí, zato při přehrávání se v obraze objevují podélné fialové pásy. Zkusil jsem tedy opatrně pohnout s nastavením vodicích sloupků, které určují přesnou výšku pásku na bubnu s hlavami. Po několika pokusech se mi podařilo nastavit při "stopce" zcela čistý obraz bez rušivých fialových pásů. V mechanice jsou navíc další dva regulační prvky-vodicí sloupky, jejichž výška se musí také nastavit, jinak se o ni deformují okraje pásky. Problém je, že mám čistý obraz jen při stopce. Při přehrávání je obraz nestabilní, chvíli to hraje čistě, pak se chvíli objeví jeden či dva podélné fialové pásy (obraz se netrhá). Páska nahraná na tomto videu a přehrávaná na jiném stroji se chová stejně, stejně tak naopak. Ani páska nahraná i následně přehrávaná na tomto stroji nehraje normálně, zcela nepravidelně se objevují ty fialové pásy. Můžete mi poradit, v čem je problém? Je mechanika špatně nastavená, nebo kolísá rychlost posuvu capstanu? Či se mění tah levého unašeče, páska se uvolňuje a jezdí kolmo po bubnu (okem není vidět nic). Přítlačná kladka i řemínky jsou úplně nové, mechanika vyčištěná a přemazaná. Děkuji za jakoukoliv radu co s tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
servis



Založen: Sep 13, 2004
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: út únor 20 2007, 10:23    Předmět: Citovat

Mohla by to být pásková dráha,ale i elektrická závada(spíš ta elektrická).Určitě se ale pásková dráha nenastavuje na stopce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 460

PříspěvekZaslal: út únor 20 2007, 15:55    Předmět: Citovat

Počas montáže - demontáže bola asi zmagnetovaná hlava impulzov, tá ktorá býva v monobloku so zvukovou hlavou, teda skúsiť demagnetizovať? Lepšie riešenie býva vždy pred prácou demagnetizovať náradie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1248

PříspěvekZaslal: st únor 21 2007, 7:48    Předmět: Citovat

- V akom stave je brzdný pásik na ľavom unášači?
- Ak je na PCB capstan motora elyt s malou kapacitou, zmerať ESR, alebo rovno vymeniť...

Stefan31
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepper



Založen: Nov 21, 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: Sokolov

PříspěvekZaslal: st únor 21 2007, 23:10    Předmět: Citovat

Pohyblivé vodicí sloupky musí vést pásku přes buben nejen ve správné výšce,
ale i pod přesným úhlem, aby rotující hlavičky co nejpřesněji sledovaly šikmé stopy.
Vodorovné pruhy vznikají, když úhel není správný.
Hlavička jde křížem přes několik stop, proto během půlsnímku několikrát ztratí signál.
Úhel závisí i na rychlosti posuvu pásky, proto seřizovat v režimu PLAY!
(Představ si sklon příčných pruhů, kdyby je silničáři stříkali za jízdy).
Zkus, zda jsou sloupky přitlačeny k zadním dorazům pružně bez vůle.

Pomalé střídání obraz - pruhy... : Nejspíš chybí 25Hz pro Capstan Servo.
Ty snímá pevná hlava (komb se zvukovou) z dolního kraje pásky.
Nastavit výšku, případně opásání hlavy.

Na seřízení sloupků je nejlepší nesahat, ale když to musí být:
Levý seřizuji tak, aby TV synchronizoval a horní kraj obrazu byl čistý.
Páska by měla běžet co nejblíž k dorazu pod bubnem, snad i lehce přitlačena k dorazu, ale nesmí se deformovat.
Pravým sloupkem pak odstraním pruhy ze zbytku obrazu.
Několikrát střídavě jemně dorovnat.
Konečné dostavení by se mělo dělat podle osciloskopu,
připojeného do zesilovače videohlav na měřicí bod "FM PACKET".
Správně: konstantní VF napětí, přerušované jen přepínáním hlav
(každých 20ms). Vliv má i nastavení trackingu.

Na styk pásky s hlavou má vliv brzdicí pásek na levém unašeči,
jak psal stefan31 - zkontroluj.

pepper
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
silio



Založen: Jan 15, 2007
Příspěvky: 322
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: po březen 12 2007, 12:25    Předmět: Citovat

Najlepšie je to nastavovať osciloskopom ako píše pepper.Tie farebné pruhy,alebo moáre?U starších panasonicov bol problém zo sig.procesorom,konkrétne smd kondenzátory na keramickej doštičke.Neviem či je to aj tu tak riešene.Mslím,že by to stálo za kontrolu. Ahoj chlopi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund