Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Typ modulacie

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st červenec 06 2005, 16:31    Předmět: Typ modulacie Citovat

Chcem sa len opytat , ktora z tychto typov modulacii najmenej skresluje NF signal: AM , FM , Fazova , Serrasoidova , PAM , PCM , PSM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19636
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 06 2005, 20:48    Předmět: to takhle nejde Citovat

vychválit jednu modulaci a ostatní zatratit: záleží, o jaké druhy zkreslení jde. Pokud jde o amplitudové zkreslení (omezení kmitočtového rozsahu) a odstup rušivých napětí (šum, impulsní rušení) je na tom obvykle nejhůř amplitudová modulace, lepší je fázová, ještě lepší FM. Digitální modulace má odolnost proti rušení zatím nejlepší, ovšem závisí na způsobu opravy chyb vzniklých v důsledku rušení. Navíc, pokud se pro vysílání použije ztrátové komprimace (mp3, ogg a podobně), nemá smysl hovořit o zkreslení: výsledný zvuk totiž není přesně originál, část informací (algoritmem komprimace vyhodnocených jako nepostřehnutených) prostě chybí.

Obecně ale u každého druhu modulace záleží na vlastnostech modulátoru (u digitálních navíc převodníku) a demodulátoru. Obojí lze udělat dobře nebo špatně. Nelineární zkreslení může tedy vzniknout u každého druhu modulace a to včetně PCM nebo jiného kódování digitálního signálu. Sice má takový přenos vysokou odolnost proti rušení, většinu chyb si sám umí opravit, ale zkreslení vnesené do signálu převodníkem A/D na vysílací nebo D/A na přijímací straně je dané parametry zařízení, ne principem přenosu.

Jde o to, že každý druh modulace má nějaké přednosti a nějaká omezení. Až s vysokou hustotou integrace přestává hrát roli cena zařízení - přijímač modulace AM, FM, PSK, PCM...už dnes přijde prakticky stejně draho jako pro samotnou AM, u vysílače záleží na tom, jaké informace má přenášet a jaký druh přijímačů se očekává kolem něj. Pamatuj, že za určitých příjmových podmínek může být zkreslení signálu z přijímače FM menší, než z digitálního. A, nebýt mezinárodně dohodnutých omezení (mimo jiné) šířky pásma u AM vysílačů, mohli bychom totéž tvrdit i o AM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: st červenec 06 2005, 21:34    Předmět: Citovat

Vdaka ti moc , zas som o nieco mudrejsi.
Návrat nahoru
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: st červenec 06 2005, 21:43    Předmět: Citovat

Mozno sa to bude zdat divne , preco sa na to pytam , ale je taky typ modulacie , pri ktorom sa amplitudy nosnej vlny prevedu na pravouhle impulzy a u tychto sa menia ich hrany , t.j. stavaju sa viac alebo menej lichobeznikove v rytme zmeny modulacnej frekvencie ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19636
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 06 2005, 22:49    Předmět: vypadá to zajímavě, Citovat

ale takový průběh spíše vzniká chybami přenosu. Není mi jasný smysl, proč pak vyhodnocovat strmost čela nebo týlu impulsu, neumím si představit, jak tam uhlídat zkreslení, o které ti jde. Navíc signál je při přenosu postupně znehodnocován superponovaným šumem.
A vyhodnocovat délku impulsů taky nejde: obvykle totiž při přenosu není třeba stejnosměrná složka, na výstupu dostaneš symetrický signál kolem nuly. Zkus si to nakreslit - jestli budeš chtít vyhodnocovat délku impulsů, počítá se doba mezi průchody signálu nulou. A ty budou konstantní, pokud by se měl měnit jen sklon třeba sestupné hrany. Jenže při pozvolném průchodu nulou (šikmá hrana) se uplatňuje i ten superponovaný šum, který ten okamžik průchodu posouvá dopředu nebo dozadu. Při strmém průchodu (skokovém) se toto riziko citelně sníží.
Samozřejmě, pokud při PWM modulaci mi jde jen o nulu a jedničku, čili vyhodnocuji, zda je impuls delší nebo kratší, než něco, je po problému. Jen ten analogový signál musím napřed do těch nul a jedniček zakódovat. A jsme tam, kde jsme byli...

Vědět, kam tím míříš, bylo by to jednodušší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund