Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zhavenie EZ81

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 21:35    Předmět: Zhavenie EZ81 Citovat

Zdravim panove, riesim uz dlhsi cas jednu dilemu a nevim kudy kam. Mam tu trafo z AZK201, ktore disponuje vinutim 5V/2A. Kedze ho chcem pouzit do ineho zosilovaca, chcel by som tymto vinutim zhavit 2ks EZ81(6.3V/1A) (namiesto povodnej GZ34 - 5V/2A). A riesim otazku, ci to mozem kludne zavesit aj na 5V, usmernovacky nepojdu na plny vykon, usmernovat sa bude 2x290V, jedna EZ81 obe systemy do kazdej vetvy, pri odbere cca 200mA (podla katalogu, pri 300V jedna EZ81 da 150mA, cize celkovo 300mA). Kedze sam som zastancom "spravneho" zhavenia a takisto dodrzania velkosti zhaviacich napati, neviem si pomoct. S elektronkami sa nezaoberam az tak dlho, aby som mal v casovom meritku odskusane ktora kolko asi vydrzi. Preto je tu otazka, co sa tyka zivotnosti EZ81, ci sa skrati drasticky ich zivotnost, atd.
Poslednym vychodiskom, aj ked nerad, by bolo domotania par zavitov vinutia na danych 6,3V, trafo by to zvladnut malo v pohode.
Dakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 21:53    Předmět: Citovat

Podžhavená katoda to rychleji odskáče. A nejen to, na lampě bude větší úbytek napětí při stejném proudu, od určitého proudu nahoru bude tento úbytek stoupat strměji.
Přimotej pár závitů, abys tam dostal těch 6,3V při připojených žhavicích vláknech v každém případě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 22:11    Předmět: Citovat

Hill dakujem za odpoved. Nad tym som tiez premyslal, ze vzrastie Ri elektronky. Tak nic, pozhanat drot, a modlit sa aby to tam voslo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1571
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: so září 25 2010, 23:06    Předmět: Citovat

Nepomohlo by třeba dvoucestné usměrnění toho žhavícího napětí a filtrace kondenzátorem? 5*sgrt(2) - 2*0,6=5,8V naprázdno, takže raději shottkyho diodami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne září 26 2010, 7:51    Předmět: Citovat

To bolo prve co ma napadlo, ale zhavit usmernovacky jednosmernym... Mám z tebe bolení hlavy
Uz som sa pevne rozhodol ze tie 3-4 zavity domotam, priestor tam je paradny, zachovam aj odbocku na 5V, pre pripad zeby som si to rozmyslel a pouzil GZ34, 5c4s, atd
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne září 26 2010, 11:11    Předmět: Citovat

Myslím že ta GZ34 by byla jednoznačně nejlepší. Ta bez problémů a s rezervou utáhne stereozesilovač se dvěma EL84 v push-pullu na kanál, včetně invertoru, korekčních a vstupních zesilovačů. U těch paralelně spojených EZ81 se může stát leccos. Pokud spojíš anody v každé EZ81 paralelně a zapojíš každou EZ do jedné větve dvoucestného usměrňovače, stane se z toho při poruše jedné z elektronek usměrňovač jednocestný. Pokud spojíš elektronky paralelně (A1 první elky s A1 druhé atd.), převezme při poruše jedné usměrňovačky druhá plnou zátěž a brzo odejde taky.
Podžhavovat usměrňovačky a koncové elektronky nelze. Podžhavením EZ "vyměkne" celý zdroj, jak jí stoupne Ri. Nejen že velmi trpí katoda, ale v krajním případě hrozí i výboj v elektrodovém systému (to také dělají staré usměrňovačky se špatnou emisí-tuplem náchylné jsou na to 6Z31). Naopak mírné podžhavení vstupních elektronek (EF86, 6AU6 apod.) jim nejen prodlouží život, ale stupeň i méně šumí.

Dost rozšířený (a často používaný) omyl v zapojení je jistit anodový zdroj pojistkou ve středu anodového vinutí proti kostře. Jsou-li mezi každou anodou usměrňovačky a kostrou (tedy za pojistkou) odrušovací kondenzátory, je zaděláno na malér. Pokud se jeden prorazí, dojde ke zkratu poloviny anodového vinutí. Pojistka ve středu vinutí proti kostře vypne. Tím je jeden konec anodového vinutí uzemněn (proražený kondenzátor), střed nezapojen (přetavená pojistka) a druhý konec zapojen na anodu usměrňovačky. Tím je na ní DVOJNÁSOBNÉ NAPĚTÍ než normálně! Zdroj se změní v jednocestný usměrňovač o dvojnásobném napětí a to by ses pak nemusel stačit divit, co by se dělo..... Zažil jsem jednou, byla to taková šupa, že jsem zůstal sedět na židli s otevřenou pusou, vyvalenýma očima a ruce se mi klepaly. Obal od ellytu jsem našel na druhé straně pokoje zapadlý za květináčem. Od té doby dávám buď pojistku do každé anody, nebo společnou do katody usměrňovačky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne září 26 2010, 12:13    Předmět: Citovat

Dratak dakujem za prispevok. S tym istenim mas pravdu, tiez uz som nad tym premyslal, ale ked vsade je to tak spravene.... GZ34 ne(chcem)mozem pouzit, mozno to bude smiesne, ale chcem cisto novalovy zosilovac (zeby nejaka dusevna porucha? Laughing ). Na vstupe bude EF86, ta bude zhavene jednosmernym, invertor je ECC83, ta pravdepodobne takisto bude jednosmernym napatim zhavena. Koniec je klasika EL84 PP. EZ81 budu mat v kazdej vetve spojene anody. Ked vypadne jedna, podla mna je to mensie zlo, ked sa z toho stane jednosmerny usmernovac, ako ked vsetko pojde cez jednu EZ81. Takisto aj skor postrehnem ze nieco neni v poriadku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne září 26 2010, 12:59    Předmět: Citovat

Napadlo mě hned že na konci budeš mít EL84, a že tedy chceš použít EZ81 z estetických důvodů, prostě pouze noval. Napadla mě pak ale ještě třetí možnost. Bude-li to stereozesilovač, pak to zapojit jako jakýsi pseudo dual-monoblok. Tedy použít společné anodové vinutí, na ně připojit ty EZ81 paralelně, tedy spojit A1 první a druhé EZ, A2 to samé, ale katody již nespojovat-každá EZ81 by měla svůj filtrační člen a napájela jeden kanál zesilovače. Každý kanál by tak měl v podstatě svůj zdroj, i když ze společného anodového vinutí.

Pak mě ještě napadlo tohle. Usměrnit Schottkyho diodami (kvůli úbytku) těch 5V/2A z původně žhavicího vinutí pro GZ34. A vyzkoušet, jestli to bude vyhovovat pro žhavení vstupních elektronek, event. korekcí a invertoru. Získáš tak lepší odstup signál/brum, hlavně u vstupních elektronek a použiješ-li invertor s rozdělenou zátěží. Tím částečně odlehčíš vinutí 6,3V. Z něj pak budeš žhavit koncové EL84 společně s usměrňovačkami. EZ81 je nepřímožhavená a izolace mezi katodou a vláknem snese 500V. Může být tedy, narozdíl od AZxx, 5U4, GZ34 apod. žhavena ze společného vinutí 6,3V, nemusí mít svoje. Samozřejmě musí žhavicí vinutí dodat potřebný proud.

Ona i GZ34 je nepřímožhavená, ale vlákno je uvnitř spojeno s katodou a musí mít proto svoje vinutí (je na něm plné výstupní napětí zdroje proti zemi!). Je to kompromis mezi vnitřním odporem elky a žhavicím příkonem. Přímožhavená (např. 5U4) má větší žhavicí příkon i větší Ri. Nepřímožhavená GZ34 má menší Ri, pokud by ale izolace K/f měla snést plné napětí, musela by tam být silnější vrstva, možná i větší průměr katodové trubičky, aby se to do ní vešlo (viz PY88). Tím by samozřejmě stoupl žhavicí příkon. Tak se přišlo s tímto kompromisem-spojit katodu s vláknem a žhavit ze samostatného vinutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne září 26 2010, 19:25    Předmět: Citovat

Napajat kazdy kanal svojou EZ81 to som mal tiez rozpracovane, bohuzial som limitovany poctom tlmiviek ktorymi disponujem a ktore hodlam pouzit. Mam len jednu schopnu, z original nejakeho radia L=9H (Rema??? na konci 2x EL84 PP).

Co sa tyka toho usmernenia atd. neodlahcil by som velmi vinutiu, kedze ak by som zhavil budic a invertor z toho 5V vinutia, odlahcil by som zhaveniu 6,3V len asi o 1A, co je jedna EZ81, druhu by som nemal skadial zhavit tak ci tak.

Co sa tyka spominanych usmernovaciek, s velkym uspechom som pouzil ruske 6c10p do zosilovaca s gu32, kde su spolocne zhavene spolu s gu32 a magiokom EM84. Tam plnia svoju ulohu vyborne! Len zase plati to stare, dokopat sa k finalizacii...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út září 28 2010, 11:20    Předmět: Citovat

Tak potom tam těch 1,3V přimotej a dej tam ty EZ81, pokud ti leží v šuplíku a nemáš pro ně využití. Je to v mezích svých možností výborná usměrňovačka, proto se taky znovu vyrábí a její cena stoupá. Takže pokud bys chtěl do každé větve jednu s paralelně spojenými anodami, existuje i jiné, výkonnější a přitom levnější řešení.

Na Aukru se občas objeví elektronky PY82, které si většinou ani za 10Kč nikdo nekoupí. Pokud bys zrušil to 5V žhavicí vinutí a navinul místo něj 19V/0,6A můžeš je tam dát. Takový usměrňovač má ještě větší "páru" než GZ34 nebo dvě EZ81 paralelně, je to noval a je to za pár korun. Do každé větve jednu, je-li vhodné trafo vysypou bez problémů 360mA jen to fikne. Existují i EY82 a UY82, ale spíš seženeš právě tu PY. Navíc je pinově kompatibilní s paralelně spojenou EZ81. Pokud z patice vyvedeš katodu, žhavení a všechny ostatní kolíky spojíš jako anodu, můžeš dát do takto zapojené patice buď EZ81 ve funkci jednocestné diody, nebo EY82 (po přepojení žhavení PY82) beze změny zapojení patice. Takové řešení bych zvolil v případě konstrukce na plošném spoji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: so říjen 02 2010, 7:32    Předmět: Citovat

No z xY8x sa chystam pouzit PY88 do zosilovaca s EL81 PP (ked uz cepicky tak poradne Smile ), kde ich budem zhavit dotatocnym trafom 30V/1,2A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund