Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Negativní fotocuprextit
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 14:32    Předmět: Negativní fotocuprextit Citovat

Má někdo nějaké domácí zkušenosti s negativním fotocuprextitem (ten co má fotocitlivou vrstvu tvořenou folií)?

Našel jsem, že se to prodává a snad je to téměř stejný postup jak u pozitivního,ale výsledky jsou lepší.


Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 17:00    Předmět: Citovat

Zkušenost s tím nemám, ale domnívám se, že rozdíl mezi pozitivním a negativním je prakticky pouze v tom, jak se připraví předloha, tudíž co bude osvětleno a co bude zakryto.
U pozitivního černá rovná se neosvíceno,a tudíž po vyvolání zůstane (takže černé cesty jsou stejné na předloze jako měděné na plošňáku.
U negativního je to naopak.
Rozdíl v kvalitě by neměl být žádný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5747
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 17:33    Předmět: Citovat

Naopak, rozdíl v kvalitě je výrazný ve prospěch negativní fotofólie. Je zde konstantní tloušťka materiálu, tudíž stále stejný čas osvitu. Některé desky měly tak silnou vrstvu fotolaku (tmavá barva), že čas osvitu byl až dvojnásobný.
Hlavní výhoda je v tom, že fólie nemá mikrotrhlinky ani škrábance. Také čas potřebný k osvitu je výrazně kratší. Prodejce, mimochodem zatím jedinný, o kterém vím, píše, že časy jsou víceméně shodné s pozitivní fotoemulzí. Mé zkušenosti jsou jiné. U pozitivu jsem osvětloval cca 5 minut a u negativu 25 vteřin.
Bez problémů se dají vytvořit spoje 0,2mm. Dělám třeba běžně dva průchody přes SMD odpor 1206 spojem 0,3mm. Ve vývojce je dobré potírat DPS štětečkem, nemusí být ani nějak jemný, urychlí se tak doba vyvolání.
Předlohu tisknu ink. tiskárnou na transparentní fólii do inkoustových tiskáren, vysokou kvalitou tisku a dávám dvě předlohy na sebe.
Negativum je, že se po vyvolání nedá retušovat, např. při podsvícení předlohy, kdy se blízko vedené spoje "slijí", nejde to většinou proškrábnout, strhne se i spojová čára. Ale to lze eliminovat pečlivou prací, aby předloha byla stejnoměrně přitlačena a případné opravy dělat až po vyvolání.
Celkově shrnuto, pohodlnější práce, kvalitnější výsledky a asi o třetinu levnější fotocuprextit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 551

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 18:02    Předmět: Citovat

Díky za info o výrobci a výrobku. Nikdy jsem o tom neslyšel, myslel jsem že jde pouze o negativní či pozitivní fotocitlivý kuprextit.
Po přečtení návodu mně to, bohužel, tedy nijak nenadchlo, a nepřesvědčilo ke změně od klasického fotocitlivého kuprextitu, s jehož kupovanou kvalitou nějaké vážné problémy nemám.
Ale to je moje škoda Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rkozeluh



Založen: Feb 17, 2007
Příspěvky: 262
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 18:05    Předmět: Citovat

To Jezevec:

Já jsem to našel taky jen u tohoto prodejce a celkem se mi líbila ta práce a ty výsledky, které prodejce popisoval jako lepší. Proto mě zajímalo, jestli je to pravda, nebo jen reklamní informace.

Při porovnání se slonem, kde jsem desky kupoval, to vychází lépe a druhá věc, když měl slon desky v tom černém pytlíku, tak to bylo v pohodě, ale naposledy jsem musel vzít ten kus s tou modrou nalepenou folií a vůbec to nešlo, nakonec jsem to musel vyhodit (tedy nevyhodil, ale budu na to muset zkusit nastříkat fotorezist, ale to se mi nechce, další práce navíc).
Navíc koukám, že ten v černém pytlíku se asi přestává dodávat Cry


Proto mě láká ten negativ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5747
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 18:36    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):

Já jsem to našel taky jen u tohoto prodejce a celkem se mi líbila ta práce a ty výsledky, které prodejce popisoval jako lepší. Proto mě zajímalo, jestli je to pravda, nebo jen reklamní informace....

Jak už jsem psal, výsledky jsou výrazně lepší. Desky s jemnými spoji dělám negativem, na hrubší motivy spotřebovávám zásoby pozitivu. S tím negativem dělám asi třičtvrtě roku.
Obojí osvětluji UV zářivkami z obličejového solárka (v bazaru za dvě stovky) zabudovanými ve staré MWT ze vzdálenosti cca 10cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9090
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 19:46    Předmět: Citovat

rkozeluh napsal(a):
To Jezevec:
...ale naposledy jsem musel vzít ten kus s tou modrou nalepenou folií a vůbec to nešlo...


Zajímavý, mě se to zdá naopak lepší. Jednoznačně se s tím líp zachází a kvalita fotolaku je taky vyšší. Možná o cca 10 s zvýším dobu osvitu, protože se mi zdá, že se to dlouho vyvolává, ale to je jen detail.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1573
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: po březen 21 2011, 20:24    Předmět: Citovat

Výhoda je i v případě desek s velkou plochou rozlité mědi, u positivu je někdy problém s krytím této plochy, zatímco u negativu jsou jen poměrně tenké izolační čáry. Další výhoda negativu je v případě mírného prosvícení předlohy, u positivu to znamená podleptání, kdežto u negativu vzniknou malé ostrůvky mědi, které se ale většinou při leptání podleptají, protože jsou malé. Celkově je negativ méně náročný na kvalitu předlohy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4056
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 22 2011, 21:36    Předmět: Citovat

Výhodou pozitivního rezistu je, že nevadí zrníčka prachu. Na plochách spojů nemají efekt a pokud se objeví v izolační cestě, tak se podleptají nebo se při montáži proškrábnou. Mimochodem pozitivní fotorezist k nanášení dodává firma Elchemco Praha http://web.elchemco.cz. Já dělám na podobný výrobek, který v 80 letech vyráběla Lachema a fotorezist do dneška (po 30 letech!) pracuje. Podle návodu ke zpracování usuzuji, že se jedná o tentýž výrobek.
Jediný nevyřešený problém je získat fólie pro potisk inkoustovou tiskárnou, která poskytuje intensivně černé krytí. Dříve je vyráběl HP, ale výrobu ukončil. Lze je získat v Amazonu. Ještě zkusím tisknout inkoustem na folie pro laser. Uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7124
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 16:22    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Ještě zkusím tisknout inkoustem na folie pro laser. Uvidím.

Bude se ti to mazat, nikdy to úplně neuschne, a kdybys to vysušil zak se to sloupe. Vyzkoušeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4056
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 18:10    Předmět: Citovat

Díky, ušetřená folie, ušetřený čas.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 8:04    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
jjilek napsal(a):
Ještě zkusím tisknout inkoustem na folie pro laser. Uvidím.

Bude se ti to mazat, nikdy to úplně neuschne, a kdybys to vysušil zak se to sloupe. Vyzkoušeno.

No nevim na co jsi to tisknul... Já tisknu laserovkou na fólie a funguje to. Sice pokud jsou větší černý plochy, tak nikdy nejsou úplně neprůhledný, ale pokud nemám moc dlouhej čas osvitu, tak se to nepodleptává a spoje jsou OK. Tu fólii kupuju v kopycentru 8 kč/ks, ale z hlavy fakt nevim jak se jmenujou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1219
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 10:09    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):

No nevim na co jsi to tisknul... Já tisknu laserovkou na fólie a funguje to.

Píše, že tisknul inkoustovkou na folie pro laser.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7124
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 11:06    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Díky, ušetřená folie,

Fólii by se nic nestalo, stačilo by jí osprchovat a vysušit a odvážně jí předložit laserovce...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4524
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2011, 13:09    Předmět: Citovat

Mohl by mi někdo z uživatelů napsat jak nejlíp tuhle fólii nanést na desku? Potřebuji udělat větší oboustrannou DPS a zažehlováním to asi moc nepůjde.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund