Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záhadné chování desky s AT89C2051
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 356
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 8:00    Předmět: Záhadné chování desky s AT89C2051 Citovat

Zdravím všechny a byl bych moc vděčný za radu, sám nevím, kde hledat.

Postavil jsem pro jednu firmu několik desek s CPU AT89C2051, který čte data z A-D převodníku MAX6675 (převodník pro čidla K 0-1024C), načtené slovo převádí na posloupnost 0-1023 impulzů a posílá je dál ke zpracování, výstup pulzů je oddělený od CPU optočlenem. Ještě je na desce stabilík LM317, reset obvod TL7705 a LEDka, kterou CPU cyklicky bliká (indikace běhu programu).

Když mám desku na stole, napájenou laboratorním zdrojem, K-čidlo připojené cca 1m kabelem, šlape jako fík, už 24 hodin mi tu jede bez chyby.

Oni je mají někde v rozvaděči, teplota okolo 50C, napájení spínaným zdrojem, čidlo připojené 10m stíněným kabelem, a desky blbnou. Někdy jedou 2h v pořádku a pak začnou třeba hodinu měřit nesmyslné teploty, jindy se CPU zblázní a kousne se (LED trvale svítí), nebo začne blikat rychleji.

Co s tím, kde je chyba? Mám stále pocit, že bude v nevhodném napájení, ale jak jim to dokázat? A nebo jinde?

Moc díky za nějaký konstruktivní nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 8:07    Předmět: Citovat

css napsal(a):

Když mám desku na stole, napájenou laboratorním zdrojem, K-čidlo připojené cca 1m kabelem, šlape jako fík

Mám stále pocit, že bude v nevhodném napájení, ale jak jim to dokázat? A nebo jinde?

tvoje uvažování je obrácené, oni tobě dokázali, že tvoje deska je vhodná do laboratorního prostředí a ne do průmyslového. Nemůžeš požadovat, aby oni vytvořili laboratorní podmínky v rozvaděči. Asi budeš muset tu desku zodolnit, napájení, vstup i EMI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 8:16    Předmět: Citovat

Proč EMI?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 9:20    Předmět: Citovat

Podívej se, jestli někde nemáš zemní smyčku (třeba přizemněný čidlo). Silový pulsy v rozvaděči pohnou zemí a procesoru "poposkočí" napájení. Nejlepší je ty dlouhý dráty galvanicky oddělit.

Samozřejmostí v těchto aplikacích je watchdog.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 356
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 10:28    Předmět: Citovat

Crifodo: Já to beru, je mi jasný, že někde v provozu v rozvaděči není sterilní laboratorní prostředí. Bohužel s tímhle nemám zkušenost, takže nevím, co PRAKTICKY upravit atd. Problém je, že desky už jsou namontovaný a zapojený, už s nima nemůžu nějak moc laborovat, takže bych uvítal nějakou praktickou radu, co můžu ještě teď provést?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 10:45    Předmět: Citovat

Než dáš tu desku do rozvaděče, tak ji máš vyzkoušet. Stejně ti nezbyde zpětně nic jnýho.
zapoj si čtyři stykače V100e/230V cívka do kruhu, propoj je delším hnízdem kabelů a máš pokusný zdroj prasečího rušení. Svoji krabičku napájej z nějakýho mizernýho napáječe se špatnou smyčkou a ten 10m kabel k čidlu můžeš omotat okolo těch stykačů. Jestli má být v rozvaděčích 50° tak to pro sichr zkoušej při 60.
Vstupní kabel jak píše ZdHQ, minimálně aspoň provléct toroidama, napájení přes tlumivky účinné v pásmu MHz, pak skrz průchodkové kondy do stíněný krabice s elektronikou. Byl by dobré aby nic okolo procesoru nebylo na vyšší impedanci, ani pullup odpory portů atd. Mechanické problémy/vibrace jsi asi už vyloučil. Částečně můžeš lokalizovat problém napájením z aku, tím vyloučíš/potvrdíš rušení z napájení. Zkus modifikovat ten program tak, aby líp indikoval fáze kterýma zrovna prochází. ( třeba jiná barva LED nebo délka bliku na inicializaci, jiná na start převodu atd.)
Mám nedobrej pocit, že pro zařízení s vlivem na technologické procesy bude potřeba schválení atestem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 356
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2011, 10:57    Předmět: Citovat

Crifodo: Díky moc zkusíme co se dá podle tvých rad. Já bohužel nikdy nic do průmyslovýho prostředí nedělal, neznám úskalí téhle problematiky, doma mi vše co jsem stavěl šlape, ale z tohodle jsem vedle jak ta jedle Rolling Eyes . Navíc jsem postavil jen na objednávku tu elektroniku pro firmu, která to namontovala do rozvaděče, a ten je v tuhle chvíli v Anglii, takže veliký problém cokoliv zkoušet, měnit apod.

Ale díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bohumilfulin



Založen: Jan 12, 2010
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 9:44    Předmět: Citovat

10m kabelu na cidlo v rozvadeci je blbost. Predpokladam ze jej jeste polozili paralelne s nejakym silovym kabelem. ten drat se ti chova jako prijimaci natena. predpokladam ze tam nemas zadne vstupni filtry ani ochrany.

plus si myslim ze mas problem s napajenim desticky (tam asi taky nemas zadne vstupni filtry a ochrany). Stabilizator ti nezachyti napetove spicky. ty nim prolitnou bez zmeny.

Jak jses na to s kondenzatorama na desticce
Priloz navrh DPS a schema zda tam mas vse koser.

Obavam se ze sis vzal vetsi sousto nez na co mas na zacatek a podle toho co vsechno popisujes je to na kompletni predelani.

Predpokladam ze si te vybrali pac to udelas levne. a tys jim to slibil pac na tom nic neni, ze? Tos vzasade splnil, ale.... no boooze, par mesicu budes chodit kanalama a nez to rozdychaji a koupi to nekde jinde. A ty mas ostudu a zkusenost a zakaznik taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2011, 17:28    Předmět: Citovat

Jestli máš k disposici zařízení do kterého byl namontován tvůj "zázrak"
odpokusuj odstranění,přesunutí a pod.Problém nemusí být v desce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 356
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2011, 11:04    Předmět: Citovat

Tak problém vyřešen, nakonec žádné rušení, zemní smyčky a podobné duchařiny, ale TEPLOTA! V rozvaděči je cca 50C, v krabičce s elektronikou ještě o něco více a přestože datasheet k použitému A-D převodníku Maxim udává jeho teplotní rozsah -20C až +85C, tak už při teplotách okolo 50-60C začíná dělat kraviny Smile . Takže pomohlo lepší odvětrání a nucená cirkulace vzduchu ventilátorem. Je zajímavé, že naopak Atmel běhá i při 90C (pokusně ohřát na tuto teplotu), ale ve spojení s A-D převodníkem jej tento dokázal nějakým způsobem také vyřadit.

Bylo to divné, protože tyto a podobné převodníky stavím zakázkově už cca 6 let, po republice běhá několik set kusů, a zatím žádné problémy nebyly.

Díky všem za náměty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bohumilfulin



Založen: Jan 12, 2010
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 7:35    Předmět: Citovat

a tomu rikas vyreseno? ...ochlazovani vetrakem cidlo teploty? ...a jeste se tim chlubis ze delas neco 6 let co ani nevis jak funguje v celem pracovnim rozsahu? ...no potes!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 10:14    Předmět: Citovat

nechcem sa úplne dotyčného zastávať, ale ak datasheet uvádza, že súčiastka pracuje aj pri 80+ stupňov, tak celkom chápem, že ho tá chyba prekvapila. Jasne, že môže niekto podotknúť, že to mohol vyskúšať, ale povedzme si úprimne, je čas všetko skúšať? potom načo je datasheet, keď by som si mal všetky parametre nakoniec testovať sám?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pigeonit



Založen: Jul 18, 2009
Příspěvky: 320
Bydliště: Pha Smíchov

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 10:51    Předmět: Citovat

bohumilfulin napsal(a):
...ochlazovani vetrakem cidlo teploty?

O ochlazování čidla teploty snad nikde nic nepsal ne? Nějak nechápu, proč se tolik čílíš, prostě je tam vedro, tak to chladí, nic divného ani zavrženíhodného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 12:35    Předmět: Citovat

Jednou jsem se taky na datasheeetu vydrbal, psali prej až 80°C a při 60°C už to přestalo běhat, parchanti. Teplota, vlhkost, rušení toť nejčastější příčiny, proč něco nejede v provozu, když to jede na "stole" bez problémů. Budiž to ponaučení pro budoucí konstruktéry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2011, 20:03    Předmět: Citovat

uvadzane hodnoty /2 nepoznate murphyho zakony, zlata tesla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund