Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CF karta ako náhrada 2,5"IDE HDD v notebooku
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:01    Předmět: CF karta ako náhrada 2,5"IDE HDD v notebooku Citovat

Máte niekto nejaké skúsenosti s danou problematikou ?
Kedze rozhranie CF kariet je priamo kompatibilné s IDE rozhraním tam sa zalacno dajú kúpiť redukcie z CF karty na 2,5" IDE konektor do notebooku, mám totižto problém s pevnými diskami a to taký že už mi odišiel piaty disk za posledné dva roky v mojom "diagnosticko-pracovnom" notebooku ktorý sa využíva v nevhodných podmienkach pre klasické disky .Takto som došiel o 3 plne funkčné 40GB disky, o nový 120GB Seagate ktorý bol dva týždne na reklamácii než prišiel nový kus na výmenu a kúpil som medzitým 120GB Western Digital a ten už odišiel tiež proste nevyhnutné je vyhnúť sa mechanickým diskom a keďže SSD disky na IDE rozhranie niesú v ponuke, klasické 2,5" disky na IDE rozhranie už skoro tiež niesú v ponuke takže si musím pomôcť CF kartou .
Na XP Profi SP3 a programy ktoré využívam mi bohate stačí úložisko okolo 13GB nič viac netreba a nikdy som ani viac dát v danom stroji nemal .
Redukcia z CF karty na IDE rozhranie neobsahuje žiadnu aktívnu elektroniku t.j. všetko záleží od karty .

Sú karty ktoré majú priamo uvedenú podporu ATA rozhrania a potom sú karty ku ktorým prezmenu výrobca neuvádza skoro nič .
Potrebujem niečo o kapacite 16GB z Alzy .
Je nejakým spôsobom možné zistiť ktorá karta by k danému účelu bola použitelná ??
Mne osobne sa páči cena a parametre tejto karty :
http://www.alza.sk/kingston-compact-flash-16gb-d100045.htm ale nezistil som onej nič viac či podporuje ATA rozhranie atd. či sa detekuje ako removable device alebo ako fixed disk atd., na removable device windowsy nenainstalujem ajkeď bootovať by to malo keďže stým win už problém nemá aj z takej karty len inštalacia je problem .
Ďalej je tu táto karta :
http://www.alza.sk/transcend-compact-flash-16gb-d194768.htm
Ktorá je cenovo vyššie ale má podporu ATA rozhrania, UDMA 6 a HW ECC kontrolu .
Je ta HW ECC kontrola dát potrebná v danom prípade keď to bude fungovať ako systémový disk ? Nespomalí tá HW ECC kontrola dát čítanie z karty či zápis ?
Čo si o tom myslíte ? Teoreticky by nábeh systému mal byť s CF kartou rýchlejší ako s IDE diskom keďže prístupová doba je nižšia ako pri HDD a malé súbory vo velkom množstve by to nemalo mať problém čítať rýchlejšie narozdiel od HDD .
Taktiež neviem ako je to ohľadom životnosti - asi to tiež bude trpieť takými vecami ako SSD disky avšak neviem či tá CF karta si to bude nejako kontrolovať no asi skôr nie .

Našiel som článok ktorý sa tejto problematike venoval náhrade IDE disku CF kartou konkrétne tiež v notebooku a písali tam niečo v tom zmysle že "moderné" CF karty vedia zmeniť bit ktorý určuje či zariadenie je removable device alebo fixed disk a teda pri pripojení na IDE radič sa karta bude detekovať ako fixed disk a pri strčení do čítačky sa bude detekovať ako removable device - no nešpecifikovali tam čo je to moderná CF karta a v datasheetoch ku kartám sa takéto parametre neuvádzajú a k tej Kingston som prezmenu nezistil vôbec nič .

_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .


Naposledy upravil MaTTo dne so srpen 13 2011, 22:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:07    Předmět: Citovat

Já jsem nějaký čas (6 měsíců) provozovala notebook s 8GB CF kartou (Kingmax 133X). Žádné problémy s ní nebyly, ale je otázka, za jak dlouho jí ty windousy uswapují k smrti.
Ještě jsem se nesetkala s CF kartou, která by neuměla ATA režim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:24    Předmět: Citovat

Ja bohužial mám CF kartu 4GB patriot z ktorej sa nedá ani bootovať(hodil som tam bootovatelny norton ghost a nic - insert boot device a konec) a ani inštalovať OS nato nejde - nedetekuje XPčko disk žiaden - skúšané na viacerých NTB a všade rovnaký problém takže kartu som vrátil do NIKONu odkial som ju aj vzal ajtak mi 4GB sú málo, proste sa to tvári ako removable disk drive a nič viac a preto premýšlam čo kúpiť, či to risknem s tou Kingston a poprípade ju v alze vymením za tú drahšiu transcend len už aj kebyže nehladím na tie peniaze tak Kingston za 30€ ponúka čítanie 45MB a zápis 40MB a 60mesačnú záruku a Transcend za skoro 50€ ponúka 60MB zápis a 30MB čítanie ale len s 24m zárukou čo je pomerne krátko keď mi to po troch rokoch odíde na uswapovanie k smrti ale bohužial nemám na výber SSD disky na IDE nemajú, SATA nemá notebook a nový notes nechcem lebo lacné nemajú dobrú podporu XP a HW LPT a COM porty a drahý NTB na moje účely mi je zbytočný navyše to moje HPčko nc6000 má magnéziové kryty a je nadmerne odolný a prežil už všeličo a taký nový notes by som len ťažko zháňal a parametrovo 1,5Ghz Pentium M a 512MB RAM mi bohate stačí na tie prehistorické programy čo tam prevádzkujem .
_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:26    Předmět: Citovat

MaTTo napsal(a):
proste sa to tvári ako removable disk drive a nič viac
Zapojená přes redukci místo harddisku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:39    Předmět: Citovat

To sice neviem ale dal som to už aj do desktopu ako Primary master, v BIOSe normalne vidi 4GB disk s UDMA4 ale bootovatelny norton ghost z toho nenabehne proste to skonči na hlaske insert proper boot device ale je to nejaka moc pomala 5 rocna karta takze to mozno bude aj tym ze ma ktovie ake stare CF rozhranie ...
Takže vo svojej podstate z novych kariet čo su v ponuke tie 16GB by mali fungovať všetky že ?A keď si ten notebook s tou kartou prevadzkovala tak rychlostne to bolo porovnatelne s normalnym diskom aj po tom pol roku alebo rychlosť nejako klesala uswapovanim pametovych buniek ?

_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr_



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 201

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:43    Předmět: Citovat

Smaž oddíl, přepiš ji, a vytvoř oddíl znova přímo na tom notebooku. Občas to pomůže, zváště v případě dellu nebo starších IBM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 22:51    Předmět: Citovat

MaTTo napsal(a):
A keď si ten notebook s tou kartou prevadzkovala tak rychlostne to bolo porovnatelne s normalnym diskom aj po tom pol roku alebo rychlosť nejako klesala uswapovanim pametovych buniek ?

Pomalé to bylo od začátku, ale byl to starý a pomalý notebook. Smile Úbytek rychlosti jsem nepozorovala a ta karta chodí dodnes, akorát už ji používám jen občas v H/PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 23:07    Předmět: Citovat

petr_ napsal(a):
Smaž oddíl, přepiš ji, a vytvoř oddíl znova přímo na tom notebooku. Občas to pomůže, zváště v případě dellu nebo starších IBM.

S tou kartou som už skončil nakoľko pôvodne bola z NIKON zrkadlovky a aj keď som zrušil všetky particie nanej aj keď som ju formatoval a skúšal všetko možné jednoducho inštalačka XPčok žiaden disk neukázala a ani veci ktoré mi bežne z diskov bootujú či IDE, sata alebo USB klúčov z tej karty nebootovali - keďže ja sa len tak nevzdávam tak som kartu poslal kolegovy ktorý prevádzkuje nejaký server s linuxom tiež z 4GB CF karty Sandisk bezproblémov a potvrdil mi že tá moja karta jednoducho nieje použitelná proste znej nevie bootovať v žiadnom prípade ale tiež mi hovoril že pri tom jeho "servery" sa už s tým problémom stretol a že mal tam kartu patriot a predtým TEAM a ani jedna nebootovala ani sa nedala nainštalovať až nakoniec Sandisk mu funguje ako plnohodnotný disk .
Ale tak ja to risknem s tou KINGSTON kartičkou a uvidím čo to spraví snáď to pôjde prinajhoršom ju v alze vymením za tú Transcend s ktorou by to malo 100% fungovať .
Dokonca aj na nejakom zahraničnom fóre som sa dočítal že niekto mal 4GB patriot kartu a nevedel znej nabootovať v notebooku tak zrejme nejaký HW či FW problém danej značky to neumožnuje, no bolo by fajn keby tá kingston fungovala - tento týždeň to objednám a dúfam že nainštalujem a vzhľadom k tomu že predchádzajúce 40GB IDE disky boli pekelne pomalé a tie novšie uz bezproblémov rýchle tak budem vedieť porovnať ako sa systém bude správať keďže notebook má na XPčko výkonu dostatok .
A následne dúfam že na najbližšie dva roky som s výmenami diskov skončil Rolling Eyes

_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 6:04    Předmět: Citovat

Já jsem zkoušel CF kartu 4G od Kingsonu v NTB ACER AOA 150-Moutfield.
Přes redukci SATA-CF.Ta rychlost byla hrozná v podstatě neprovozovatelné.
Instaloval jsem XP-pro.Na aktualizaci ze SP2 na SP3 už to hlásilo nedostatek paměti.Stejnou kartu jsem zkoušel v jednom VLT při instalaci systému přes redukci IDE - CF.Instalace trvala 3 minuty s HDD 2 minuty.Takže pokles rychlosti tam je.
Jeden čas jsem chodil na jedny Amigácké stránky.Tam byly fotky CF karet ze kterých se dalo bootovat a ze kterých ne.Ne všechny karty umí bootovat.Dokonce i značkové.
Kdyby někdo chtěl tu redukci SATA - CF můžu zaslat za 100 Kč+porto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 9:17    Předmět: Citovat

pro tve ucely bude asi lepsi SSD disk, delaly se i na ATA..
Ja osobne jsem kdysi CF kartu v NTB zkousel, vzdal jsem to, kdyz odmitala nabootovat. Mel jsem taky Microdrive a tam kdyz jsem to konecne rozjel, tak to bylo pomale jako snek..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6041
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 11:47    Předmět: Citovat

Skúšal si zaloviť o bazároch SSD PATA (IDE)? Samozrejme, s dotyčným sa treba dohodnúť. Alebo prečo nezájdeš do slušnejšej kamennej predajne a rovno to tam nevyskúšaš? Ďalej, dá sa vo Windowse urobiť virtual disk a swapovať potom naň. Pravda, musíš rozšítiť RAM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 12:27    Předmět: Citovat

Neviem ci je dobry napad kupovat bazarove SSDcko, uz ajtak to dost trpi na opotrebovavanie a este navyse zhanat to po bazaroch, nenasiel som vhodny SSD disk a v alze maju nejake 2 IDEckove 2,5" disky ale tie ceny (potrebujem to jedine z alzy mat)... 64GB za 230€ a 128GB za 400€ , takto ma vyjde CF karta na 35€ popripade 50€ a mam 16GB disk ktory mi bohate staci na system + potrebne programy .
Ja skusim objednat tu Kingston CF kartu 16GB a v pripade ze by to snou neslo tak potom tu Transcend ktora ma rychlejsie citanie ale zasa pomalsi zapis ako ta Kingston a myslim ze pri dnesnych kartach napr. ta Kingston ktora ma 45MB citanie a 40MB zapis to nemoze byt pomale - tie 4GB karty verim ze su pomale lebo ta moja ma citanie okolo 15MB a zapis okolo 8-9MB takze ziadny zazrak .Ono mne ani o tu rychlost nejde nakolko ntb casto bezi dlhe hodiny a vo svojej podstate nic komplikovaneho nerobi len zbiera diagnosticke udaje a to su data o velkosti mozno par MB za hodinu takze rychlost nieje az taka podstatna .

_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34357
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 16:48    Předmět: Citovat

V jednom PC mam 32MB kartu Canon (v skutocnosti Toshiba), co mi ostala od fotaku (kedze k nemu mam 256MB a 512MB). Je to v IDE redukcii, z bootovanim ziadny problem, mam na tom GeeXboX (jednoucelovy Linux ako media player).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6041
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 20:32    Předmět: Citovat

Ako sa dá získať kšanda k od tej karty k PC?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: ne srpen 14 2011, 20:55    Předmět: Citovat

ja to mam reseno dvemi redukcemi:

Z IDE 40pin na miniIDE 44pin

http://pocitace.aukro.cz/nova-redukce-z-2-5-disku-na-3-5-hdd-i1760667433.html

a z miniIDE 44pin na CF rozhrani
http://pocitace.aukro.cz/redukce-ide-44-na-1-8-micro-drive-disk-ntb-i1759743023.html

Spravny bastlir by si to asi mel udelat na kolene, ale ja pouzil aukro:-(

Existuji i ctecky do USB, ale ty nedokazi nakecat kazdemu kompu, ze to pripojene je HDD a at se k tomu tak chova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund