Transil je šikovná a velmi užitečná polovodičová součástka, sloužící k potlačení impulsního přepětí. Nám může ušetřit hodně starostí, peněz a zvýšit životnost a spolehlivost zařízení napájených napětím ze zdrojů 12-13,8V a z auta. Transil se využívá velmi často v průmyslové elektronice, např. v elektronice ve vozech metra jich jsou stovky, spolu s pomalejšími varistory. Transily, které budeme používat my k ochraně našich transceiverů, mají tvar válečku s drátovými vývody, vzhledově jsou podobné běžné 1A nebo 3A diodě, třeba 1N4001 nebo 1N5401 atd. Jejich charakteristika je prakticky shodná s charakteristikou Zenerovy diody, to znamená, že do určitého napětí je transil nevodivý, po překročení napětí (kolena) prudce stoupne příčný proud. Transily se zapojují jednoduše paralelně k napájení transceiveru 12- 13,8V nebo ke zdroji, vždy se jim musí předřadit pojistka. Dají se koupit pro jmenovité napětí od asi 5V do několik set V. Vyrábějí se jak jednosměrné (označ. na konci A, např. 1.5KE15A), čili charakteristikou shodné se ZD (ty budeme používat my a ochrání i proti opačné polaritě), tak i obousměrně (dvě ZD antisériově, TRISIL) pro použití v obvodech se střídavý proudem (označ. CA).
Transil má, na rozdíl od Zenerovy diody, definovanou impulsní zatížitelnost a po velkém překročení impulsního přepěťového náboje se má zkratovat a tak ochránit připojený spotřebič. Je také velmi rychlý, reakce je v řádu ps. Zatížitelnost v impulsu se udává v A nebo W (kW) po dobu 10mS a 1mS, pro nás pro ochranu spotřebičů napájených napětím 12-14,4V se hodí např. typy 1.5KE15A se zatížitelností až 368A. Jeho napětí zlomu charakteristiky je kolem 16V. Transily použijte vždy při napájení transceiverů v autě, kde hrozí obzvláště velké přepětí (naměřili jsme impuls v zásuvce pro zapalovač, které u většiny dnešních aut při startu stejně jako většina dalších spotřebičů odpojuje- při startování až 60V i více, což samozřejmě žádný trasceiver nevydrží), dále vždy u amatérsky konstruovaných a neznačkových továrních nespínaných i spínaných zdrojů bez ochran. Nestyďte se použít transilů víc paralelně- tím se jen zvýší bezpečnost zařízení.
Založen: Mar 20, 2006 Příspěvky: 265 Bydliště: Brno
Zaslal: út červen 06 2006, 22:50 Předmět: TRANSIL vs. TRISIL
citace:
Vyrábějí se jak jednosměrné (označ. na konci A, např. 1.5KE15A), čili charakteristikou shodné se ZD (ty budeme používat my a ochrání i proti opačné polaritě), tak i obousměrně (dvě ZD antisériově, TRISIL) pro použití v obvodech se střídavý proudem (označ. CA).
Mají tam trochu nepřesně označený obousměrný TRANSIL jako TRISIL. Rozdíl je ve spínací charaktristice - obousměrný TRANSIL se po překročení zápalného napětí chová jako dvě antisériově zapojené ZD - je na něm jmenovité napětí, TRISIL po zapálení vytvoří zkrat, ktrerý omezí napětí až na téměř nulovou hodnotu a po poklesu proudu pod určitou mez se vrátí do nevodivého stavu
Mám pocit, že zobrazené součástky jsou transily. Jen mi není jasné, co znamenají čísla v označení. To třímístné bude nejspíš napětí.Byl bych vděčný za odpověď. Díky.
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: ne červenec 20 2008, 21:36 Předmět:
Já mám zase pocit, že to jsou varistory, transil má klasické válcové pouzdro jako diody. Ty čísla jsou střídavá napětí při nichž se začínají otevírat (250, 275 Vac)
Založen: May 27, 2006 Příspěvky: 1659 Bydliště: Liberec
Zaslal: po červenec 21 2008, 0:07 Předmět:
Me uz pred davnem napadlo tyhle potvurky nacpat do zdroje v PC. Na kazdy napeti prislusnej a co nejbliz vystupnimu napeti. Pac kdyz je bourka a prskne to do braku a pronikne to do rozvodu tak by to mohlo zachranit streva PC. Bo ted me i napadlo to dat na primar PC zdroje hned za pojistku, ale to by byl uz ten trisil. Slo by to tak ne ?
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: po červenec 21 2008, 19:21 Předmět:
drabek06 napsal(a):
Me uz pred davnem napadlo tyhle potvurky nacpat do zdroje v PC. Na kazdy napeti prislusnej a co nejbliz vystupnimu napeti. Pac kdyz je bourka a prskne to do braku a pronikne to do rozvodu tak by to mohlo zachranit streva PC. Bo ted me i napadlo to dat na primar PC zdroje hned za pojistku, ale to by byl uz ten trisil. Slo by to tak ne ?
Za pojistku a trisil/bleskojistku je ptákovina (budou ti lítat jističe při každým zapnutí vysavače) , ovšem za filtr a varistor je správná kombinace... _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.