Zaslal: pá listopad 15 2013, 17:29 Předmět: Rozpouštění zlata ( něco pro chemiky )
Zdravim,
chci oddělit zlato od pcb desek a pozlacených konektorů a nakonec z něho udělat nějakou malou cihličku nebo hrudku zlata .Dočetl jsem se ,že na rozpuštění zlata slouží lučavka královská .Také jsem viděl video ,ale bylo celé anglicky a prd jsem tomu rozuměl
Mé dotazy zní :
Rozpustí lučavka královská pouze zlato nebo spolu s ním i desky nebo jiné kovy ?
Když budu mít roztok lučavky nasycený zlatem,jak z toho mám to zlato dostat ?
Kde seženu lučavku ?
Děkuji za každou užitečnou radu a prosím Vás ,nesnažte se mi to vymluvit
Jde jen o pokus
Tak to budeš muset mít docela velkou zásobu těchto desek, když máš takové nápady. To tě možná vyjde levněji to prodávat jako tapetu na zeď, nebo "retristům".
No ono hodně zlata je v čipech. Zlatýma drátkama je propojen čip s vývodama. Ve firmách se desky rozemelou a ty kovy se extrahují chemicky z toho prachu žíravinama a jedama, na který musí být "zbrojní pas" (nějaký ty kyanidy a podobný "tělu přijatelný látky" a nebo rtuť.)
Založen: May 21, 2008 Příspěvky: 1436 Bydliště: near Liberec (JO70MT)
Zaslal: pá listopad 15 2013, 18:19 Předmět:
Když se chce člověk neznalý nejzákladnějších zákonitostí v chemii pustit do takové činnosti mělo by být asi základem aspoň nastudování dané problematiky v odborné literatuře. Představa, že si něco přečtu na internetu, na něco se různě vyptám a pak to nějak zkusím je zcela mimo realitu. Chemická separace kovů je samostatná věda a je to dokonce samostatný obor na chemickotechnologických fakultách vysokých škol.
Už jen dotaz kde se sežene lučavka královská hovoří za všechno.
Vždyť přece nejde jen o rozpuštění zlata. Vzniklý roztok je třeba odborně zpracovat a rafinací tuhých podílů oddělit jednotlivé složky. To si v kutilské formě ani s nejvyšším zapojením fantazie neumím představit. Jako odborná firma jsme museli mít dlouhou řadu různých povolení a dost velkou laboratoř s trvalým sledování všeho, co souviselo s galvanickým pokovováním (včetně zlacení kontaktů a zpětného získávání zlata z roztoků).
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: pá listopad 15 2013, 18:23 Předmět:
Nemá Tvůj (pra)strýc náhodou továrnu na katastrofy, či alespoň snahu o výrobu mýdla z bezcenného svinstva ? _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5813 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: pá listopad 15 2013, 18:37 Předmět:
Poslední dobou se nám to tu těmi "zlatokopy" nějak hemží...
Jedno mají společné, čím menší znalosti problému (nebo spíš naivita), tím "smělejší" plány.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1678 Bydliště: Blansko
Zaslal: pá listopad 15 2013, 19:12 Předmět:
Lučavka královská sežere skoro všechno, s tím zlatem i ostatní kovy a těžko to pak separovat. K odzlacení se používají kyanidy s blokátory rozpouštění ostatních kovů. Tedy prudké jedy, se kterými si není radno amatérsky zahrávat. Dej desky do výkupu, je to jednodušší.
Hele, zapojím se do debaty,jde mi jen o zvědavost, nechci to realizovat. jsem laik a proto bych rád věděl to, když nějak hodím (protože to dělám v domácích podmínkách) celou desku do královské vody, tak mi sleze řekl bych vše, co je kovový a nekrytý tým nátěrem, no třeba by to rozežralo i ten nátěr či jiné nezlaté komponenty..? tudíž bych musel nějak odseparovávat tu chemickou směs- na to by stačila elektrolýza?
Pamatuju si, jak se jeden čas dolovalo stříbro z ustalovače.. Elektrolyticky a pomocí nesymetricky střídavého proudu, co se přiváděl na elektrody (dobře to nabíjelo akumulátory, nebo primární baterie). Návod byl snad v nějakým VTM (věda a technika mládeži)..
A pak si pamatuju, jak se ve zlatnictví zkouší pravost zlata - zkoumaným vzorkem se udělá zlatá čárka na nějakým černým kamenu a pak se na to kápne ta královská voda. Ale jak tím poznají ryzost?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32924 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so listopad 16 2013, 0:50 Předmět:
Černej šutr = druh čediče, přesně se mu říká PRUBÍŘSKEJ KÁMEN.
"Královská voda" - v tomhle případě HNO3 = kys. dusičná. "Škrtanec" zkoušeným = PRUBOVANÝM kovem na kameni se potře kyselinou, pokud to není zlato, rozpustí se a zmizí, pokud je ve slitině aspoň určitá část obsahu Au, tak změní na tom šutru barvu - a ke zjištění ryzosti = poměru obsahu Au ke zbytku dalších kovů ve slitině slouží sada tzv. PRUBÍŘSKÝCH JEHEL, což jsou takový silnější plíšky ve tvaru úzkýho lístku s přesně odstupňovaným % obsahem Au, kterýma se škrtne o ten samej šutr vedle toho črtance původním testovaným předmětem. Otěry se samozřejmě taky máznou HNO3 a porovnává se výsledná barva - ze shody barvy s otěrem zkušebního plátku se usuzuje na skutečnou ryzost testovanýho předmětu.
Jinak ryzost Au se počítá buď v tisícinách, nebo v karátech. Úplně čistý = ryzí Au má 24 karátů neboli ryzost 999 tisícin. Obecně klenotnicky používaný ryzosti 8 karátů mají TEORETICKEJ obsah 333 tisícin, 12 karátů je 500 tisícin, 14 karátů je 583 tisícin a 18 karátů je 750 tisícin. Klenotníci ty čísílka obvykle zaokrouhlujou na nějakou "kulatější" hodnotu. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18533 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: so listopad 16 2013, 1:16 Předmět:
Nojo, doba se změnila... Když si vzpomenu jakejma jedama jsme u kámoše chemika v roce 1982 v Berouně na balkóně paneláku amalgámovali a stříbřili trubkový rezonátory na "Rourofón" pro příjem rakouskýho VKV. To by dnes bylo zcela jistě na zásah protichemický jednotky a prů... do konce života.
Jirka
Co kdybych to teda doloval elektrolyticky jak zmínil weed_smoker .
Takže jen tedy smíchám lučavku s vodou a v jakém poměru ?
Zní to jednoduše ,kde je háček ?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.