Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Komutatorovy motor kuchynskeho robota - podivne chovani
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 05 2014, 20:05    Předmět: Komutatorovy motor kuchynskeho robota - podivne chovani Citovat

Dostal se mi do ruky tento robot, viz fotografie. Pri zapnuti okamzite vyhazuje pojistku. motor jsem rozdelal a zmeril jak civky statoroveho vinuti, tak odpor protilehlych lamel rotoru. Ve vsech polohach natoceni rotoru byl vzdy stejny odpor, viz schematko. Jsou na nem i namerene hodnoty odporu a indukce statoroveho vinuti. Izolacni stav je take v poradku.

Leva statorova civka ma jedno vinuti, prava statorova civka ma vinuti vetsi s jednou odbockou. Motor je zapojeny tak, ze jeden privod napajeni jde primo pres levou statorovou civku na levy kartac a druhy privod jde bud pres diodu na konec prave statorove civky nebo naprimo na odbocku ve vinuti. Druhy konec prave statorove civky jde na pravy kartac. Viz schema

Nenasel jsem zadnou zjevnou zavadu. Motor jsem poskladal zpet a pripojil ke zdroji (stridavemu) pres 500W zarovku.
Nasledne jsem na kartacich rotoru nameril napeti 50 V, na kazde statorove civce zhruba 1V a obvodem tekl proud 2A. Coz mi prijde podivne, 2A by mely teci pri plnem napeti.

Osobne mi prijde jako zvlastni velmi male napeti na statorovych civkach. Ale zmerenim se leva i prava jevi parametry velmi podobne, ze by byly vadne obe dve mi prijde jako malo pravdepodobne.

Setkal jste se nekdo s necim takovym ?

Prosim bez komentaru v duchu, at to vyhodim. Majitel k tomu ma citovy vztah a chce to spravit stuj co stuj i presto, ze jsem ho upozornil, ze naklady se zcela jiste dostanou minimalne na uroven noveho srovnatelneho vyrobku. Soucasne bych rad i prisel na kloub veci. Dekuji.




_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st březen 05 2014, 20:46    Předmět: Citovat

Není proražený některý z odrušovacích kondenzátorů?

Co je to vůbec za robot?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: st březen 05 2014, 21:37    Předmět: Citovat

Ak si zmeral izolačný stav ako dobrý tak to ešte neznamená že tam nie je medzizávitový skrat na rotore alebo cievkách Wink .
Za predpokladu že ten odrušovací kondenzátor je OK. Skús ho odpojiť a zapniho to bez neho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2801
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st březen 05 2014, 23:28    Předmět: Citovat

Mám regulovatelný zdroj do 35V DC a celkem běžně zkouším motory na toto napětí, pomalu by se měl točit. Ono se to lépe zkouší, když to "neskáče po stole" a nejde do toho "napětí co tluče"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 4:51    Předmět: Citovat

ten zluty odrusovaci kondenzator jsem odpojil a bez efektu
zavitovy zkrat jsem puvodne taky samozrejme uvazoval, ale v takovem pripade si myslim, ze by nebyl stejny odpor na vsech lamelach kotvy.

Predevsim me stale zarazi, ze na statorovem vinuti je pri 50 Hz a 2A proudu ubytek jen 1 V.

Robot je starsi philips

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 6:35    Předmět: Citovat

Asi bych nejprve rozjel detektivní pátrání po vzniku závady . Jestli se v tom někdo nevrtal . A druhák 2A těmito drátečky to musí ihned hořet a ke vzniku záviťáku je naběhnuto . U vinutí nepoznáš ohmmetrem zkrat dvou-tří závitů . O záviťáku se nehovoří , pokud je ve zkratu většina závitů cívky . Nwm , zda je to zde mechanicky možné , ale prohození vývodů jedné statorové cívky by mohlo mít podobný následek .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 7:00    Předmět: Citovat

dva tri zavity nepoznam, to je jasne...otazka je, zda dva tri zavity muzou mit takovy dopad. Nevrtal se v tom nikdo, robot fungoval, jednoho dne vyhodil pojistku a novou vyhodil okamzite taktez. Je mi jasne, ze 2A jsou na tohle vinuti moc. Prave proto me zarazi, ze ty 2A jsou tam uz pri napeti 50V a jeste vic me zarazi, ze statorove vinuti se chova, jak kdyby nemelo zadno reaktanci, pak by tam nemohl teci takovy proud. Otazka je, zda onech 9uH na tuhle civku je realnych ci nikoliv
_________________
Klídek chlapi, to je nulák


Naposledy upravil Mira80 dne čt březen 06 2014, 7:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 7:15    Předmět: Citovat

Mně se zdají ty ssodpory statoru i tak dost malé . Inu bez jiného dobrého kusu asi konečná . Ještě si můžeš pohrát , pokud máš dva sszdroje napájet stator i rotor zvláště .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 7:17    Předmět: Citovat

Napadla me ted jedna vec, Prijde mi, ze ta statorova civka ma pomerne maly odpor 0,55Ohm (radove tolik mivaji obvykle tak snury k meraku) i indukcnost, pouhych 9uH. Zkusil jsem si spocist, jakou delku bude mit vodic prumeru 0,35 mm (ze ktereho je statorove vinuti), aby mel odpor 0,55 Ohm. Vyslo mi, ze cirka necele tri metry..Coz na te civce ho musi byt vyrazne vic. Odhaduji, ze ta civka muze mit 200-300 zavitu ? Na jeden zavit bych odhadl tak 10 cm vodice, to vychazi na minimalne 20-30 metru dratu, cili uz jen DC odpor te civky musi byt radove vetsi minimalne kolem 5 Ohm. A pokud je ta civka zkratovana a DC odpor te civky (tedy hypoteticky i pocet zavitu) spadl na desetinu, pak indukcnost, ktera roste s druhou mocninou poctu zavitu bude jen setinova a tedy i reaktance bude o dva rady mensi.
_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 7:19    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Mně se zdají ty ssodpory statoru i tak dost malé . Inu bez jiného dobrého kusu asi konečná . Ještě si můžeš pohrát , pokud máš dva sszdroje napájet stator i rotor zvláště .

Uz me napadlo vzit nejaky jiny podobny spotrebic a zjistit jeho elektricke pomery, zda se budou podobat nebo budou diametralne odlisne

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 15:59    Předmět: Citovat

Mńa napadá iba jedna vec. To to už nerozchodíš Wink . Pomôže len výmena motora . Alebo dať to celé komplet previnúť ak sa jedná o srdcovú záležitosť Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 17:29    Předmět: Citovat

Pokud to budou jen statorove civky, tak ty bez problemu. Rotorove by byl vetsi orisek, ale i ty se daji rucne previnout Smile Ale nechci samozrejme zacit neco bezhlave rozebirat, dokud nebudu mit jistotu, kde je problem.
_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 17:42    Předmět: Citovat

Zkusil jsem teď jeden podobně velký motor proměřit - každé statorové vinutí mělo 27Ω, 60mH, rotor 80Ω, 70mH. Při chodu je na rotoru 220V při 228V v síti. Takže jestli je to přeměřené dobře, tak motor je v háji...

Náhodou mám k dispozici nějakou dokumentaci ke starším věcem od philipsu, díly sice sehnat nemůžu, ale jestli bys napsal přesný typ tak bych mohl něco pohledat a možná by se podle objednacích čísel dalo na něco najít - ale nic neslibuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 18:52    Předmět: Citovat

Philips HR 2986/B
http://i.ebayimg.com/t/Kuchenmaschine-Philips-HR-2986-HR2986-B-300-Watt-/00/s/MTQzNVgxNjAw/z/hkUAAMXQTghRQNMA/$T2eC16dHJGIE9nnWrdRqBRQNM!LNLg~~60_35.JPG

_________________
Klídek chlapi, to je nulák
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2014, 19:07    Předmět: Citovat

Tak jsem něco našel - je to dostatečně malé, tak jsem to hodil do přílohy.

Stator jsem na internetu podle toho čísla nenašel (i když zrovna takový by asi neměl být problém převinout), jen rotor a komplet stator + rotor (8 + 15) - něco je zmíněné na north.pl, ale v tom obchodě se nevyznám, tak nevím.



HR2986.PDF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HR2986.PDF
 Velikost:  251.09 kB
 Staženo:  121 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund