S cidly do takoveho prostredi je trochu problem, pouzivali jsme ionizacni, ale ty udajne EU z nejakych bizardnich duvodu zakazala, takze jedine dovoz. Ted mame laserove, cena je sice poněkud vyssi, ale zato s jednim detektorem pokryjes třeba 30m halu.
Jednoznačnou odpověď zde nečekej,prašná prostředí jsou z hlediska návrhu elektrické požární signalizace jeden z nejobtížnějších problémů.
Tepelná čidla,která mají dostatečné krytí,jsou vzhledem k "pomalosti" nevhodná,ionizační,optickokouřové a CO hlásiče mají nedostatečné krytí,neboť měrné komory musí být přístupné kouři/CO a tudíž se brzo zaplní prachem.Plamenné hlásiče s ofukem detektoru jsou vhodné,ale vzhledem k ceně desítek tisíc za kus obvykle nepoužitelné. Za určitých podmínek jsou vhodné nasávací hlásiče,je-li zajištěna pravidelná údržba a vhodný návrh v projektu (hledej třeba heslo "VESDA"). Ve zvlášť prachem zatížených prostředích,např uhelné mosty ap., se používají i kamerové systémy se speciálním detekčním sw a eliminací falešných poplachů obsluhou.
Takže bude záležet hlavně na tom,co to je za dílnu/výrobu,zda nějaká "domácí" dílna,či moderní provoz s dřevoobráběcími stroji a centrálním odsáváním prachu a pilin ( kde zase přistupuje problém detekce jisker v odsávacím potrubí a skrápění pilin před uložením do sila,je-li jiskra detekována ) . Mimo "privátní" použití EPS je třeba vždy projekt zpracovaný projektantem EPS oprávněným daný systém projektovat na základě posouzení rizik zpracovaných požárním specialistou,výsledek obvykle schvalují hasiči.
Pokud ti jde o "dobrovolné" vylepšení své dílny,pak si kup autonomní optickokouřový hlásič a podle druhu prací v dílně jej třeba 4x za rok rozeber a prach vyfoukej.
V civilizovaných zemích jsou automatickou součástí návrhu protipožárních opatření ve velkých dřevařských provozech i stabilní hasící zařízení (obvykle sprinklery).
Pokud potřebuješ konkrétnější radu,popiš podrobněji svůj problém.
dik za odpoved.Snimac by mal byt v dielni kde je odsavanie a naviac takej polooddelenej miestnosti kde su laky-tam moze doist k samovznieteniu.Z toho co som si precital mi vychadza najlepsie ten kombinovany opticko tepelny+pravidelna udrzba,alebo este pockam na termita nech sa vyjadri k tym laserovym.
Cena za takove modely je cca 10-15k a jako zakladni zabezpeceni to staci.
Idelalni by bylo pouzit kombinaci vice systemu jak pise milan, ale na to v tomhle oboru vetsinou nezbyvaji peníze.
Na ofukovani optickych detektoru se vykasli, pokud vubec pujde prach z opticke komory vyfoukat, budou to delat max. tak prvniho pul roku a pak na to zapomenou.
Ty laserove maji integrovanou kontrolu zapraseni, takze to zahlasi a odstraneni prachu je jednoduche.
Pokud je v dílně účinné odsávání,jsou tam hlásiče na stropě včetně beammasteru ( jedno,je-li infra nebo laser)v podstatě na houby,neboť se k nim ani kouř,ani ohřátý vzduch nedostane - budou odsány. Je-li odsávání opravdu účinné a centrální, pak je optimální umístit do sběrače odtahů nasávání od nasávacího hlasiče ,který má filtry a protiprachové komory a přiotom dokáže detekovat kouř , a brát vzorek vzduchu z odtahu.Bude-li tam kouř,odstavit technologii a vyhlásit poiplach ( např.VESDA/Tyco nebo nové od Siemense) . Pozor ale na provoz okolo,
když zaparkuje pod okny nějaký smraďoch,bude to hlásit také.
Je-li tam i lakování, měl by být před jakoukoliv instalací elektro protokol o posouzení vnějších vlivů,obával bych se,aby tam nemohlo být nějaké prostředí s nebezpečím výbuchu ,třeba i při provozní havárii typu rozlití
sudu s ředidlem. V každém případě doporučuji projekt a spolupráci požárního specialisty, není to sranda a i prachy mohou pěkně bouchat,nehledě na dost tvrdé požadavky na el.instalace v prostředí hořlavých prachů.
Lineární hlásič je ten mnou zmiňovaný beamaster - paprsek infra
nebo laser vysílač/přijímač popř přes zrcadlo . Paprsek je u stropu a řeší problém stejně jako jiné hlásiče u stropu jen když výroba a odtahy stojí,jinak je tam při provozu na houby.
No, doporučil bych buď to udělat to pořádně,nebo dobrou pojistku.Zažil jsem požár v textilce,kde odtahy ze strojů a výrobní haly byly vedeny na centrální filtr,za kterým byl nasávací větrák tak 2m v průměru. Když to začalo hořet,byla dílna plná ženskejch,ale to ničemu nepomohlo,hořel totiž ten filtr + nasátý bordel z mašin a než to vypnuli,foukalo to saze do celé haly na mašiny zpátky. Hrůza. Podobně silo na prach a piliny v dřevařské výrobě,při broušení dřeva je tam občas kamínek nebo kousek kovu,udělá se jiskra a už to letí do sila a hoří to uvnitř - a co pak s tím hasiči mohou dělat ? Ještě případ obilního sila,pravidelně se část obilí odebírá a dosušuje,pak vrací zpět.Chytlo to vadou sušáku a šup hořící zpět do sila.
A lidí tam všude bylo mraky,jenže s tím ve všech těch případech už nic neudělají.Takže zvaž své možnosti a případné škody,pokud to chceš hlídat jen v mimopracovní dobu,dej si na strop jakýkoliv kouřový hlásič a občas jej vyčisti. A svíčku do kostela,aby to nechytlo za provozu.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.