Chemické zlacení vyžaduje jako podklad galvanicky čistou měď, na ní nanést vrstvu chemického niklu a pak teprve můžeš zlatit. Existuje na to technologie, používají to firmy zabývající se výrobou DPS.
Jiná možnost je postavit si galvanickou linku na elektrolytické zlacení (používá třeba Amati pro high-end hudební nástroje)
Ale asi bych si radši za tu padesátikorunu zlacený cinch koupil
Zaslal: ne srpen 13 2006, 10:55 Předmět: Konektory
Co takhle ty pozlacené rovnou koupit? U nás v GESu mají celou paletu konektorů CINCH, od základních plastových až po zlacené šroubovací pro 8mm kabely. Jakékoli domácí pozlacování se oloupe a kontakt leda ještě zhorší.
Můj názor na tohle: Když pozlacené, tak obě strany. V přístroji i na kabelu. Když jsou na přístroji niklované, nedávám zlacené ani na kabel. Např. u TV, VHS, DVD kupovat kabel se zlacenými SCARTy jsou úplně vyhozené peníze vzduchem. Zlacený SCART v televizi či videu jsem nikdy neviděl. Důležité je, aby signály byly vedeny stíněnými kablíky (tedy R,G,B, kompozitní video tam a zpět-každý svůj stíněný kablík) a ne dvacetižilovým kabelem pouze se společným stíněním. Tohle skutečně vidět je-"rozmyté" barvy, moaré v obraze. Někdy i jen na 2m kabelu.
Založen: Dec 03, 2004 Příspěvky: 441 Bydliště: Krnov
Zaslal: ne srpen 13 2006, 10:56 Předmět:
no kopit lze zlatící roztok třeba u konrada ale ta cena je dost drsná asi bys mněl zvážit koupi opravdu zlaceného konektoru ! výjde to levněji a hlavně to je mnohem stabilnější zlacení ! to zlacení je dobré jen jako kusovka či vyroba nejakého atypu ! www. conrad.cz obj .č. 530522
cca 30ml a cena je asi 300,-
Zaslal: ne srpen 13 2006, 12:25 Předmět: Jak pozlatit cinch konekory?
No jo, ale tady se jedná o cinch zásuvky v CD přehrávači připájené přímo do desky. Nebo, jak moc bude vadit spojení zlacených cinchů na kabelu s nezlacenými zásuvkami?
Založen: Dec 03, 2004 Příspěvky: 441 Bydliště: Krnov
Zaslal: ne srpen 13 2006, 13:32 Předmět:
jak bylo výše již uvedeno v gme májí celou čkálu konektorů i do plošnáků , stejně na to zlacení bys je musel uplně rozdělat jinak máš smůlu ! pokud jde o kontakt nikl-zlato nebo chrom-zlato tak stejně je nejduležitější vlastnost mechanického spojení a ani ne tak materiál pokud nejde o měď či cín
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20289 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne srpen 13 2006, 21:05 Předmět:
Taky souhlasím s tím, že zlatit se s obyčejným cinchem je celkem zbytečné, když ho lze za zlacený vyměnit.
Obecně ale, pokud nejde o zařízení určené k provozu v těžkých klimatických podmínkách či vysloveně v agresivním prostředí, kterým zlato odolává, nevidím v použití zlacených konektorů žádnou jednoznačnou výhodu.
Založen: May 30, 2006 Příspěvky: 6558 Bydliště: Seč
Zaslal: ne srpen 13 2006, 22:53 Předmět:
Hill napsal(a):
... nevidím v použití zlacených konektorů žádnou jednoznačnou výhodu.
Zlato je hezčí ! Proč asi maj ukrajinci hubu plnou zlata? _________________ Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7201 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: po březen 17 2025, 18:28 Předmět:
Hill napsal(a):
... nevidím v použití zlacených konektorů žádnou jednoznačnou výhodu.
Dovolím si otázku: Ve srovnání s čím ???
To, že pro malá napětí a malé proudy je pozlacený kontakt vhodnější než nepozlacený je snad dostatečně známo.
USB má pozlacení požadováno přímo ve specifikaci.
Síra patří mezi šest prvků nejhojnějších v živých organismech.
Jak je nějaký konektor postříbřený, tak na sebe dřív nebo později nachytá nachytá sirovodík ze vzduchu.
Konektory ve spotřební elektronice mívají lesklé pokovení na pohledových plochách, to je předpokládám nikl.
Na nepohledových kontaktech uvnitř konektoru bývá cosi matného, a mám podezření, že je to jenom cín. _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Zlato je u HiFi jenom paráda. Důležitější je tvar kontaktu a vícebodový styk s dostatečným přítlakem. Kvalitní (z tohohle pohledu) niklovaný RCA konektor je spolehlivější než špatně tvarovaný zlacený. Tvar objímky zásuvky je jasně daný, důležité je provedení vnitřního kontaktu. Naopak tvar obroučky je důležitý u vidlice. Pokud je dělená na několik napružených segmentů, je dobrá. Pokud je v kuse dokola, je na prd.
Viděl jsi někdy zlato třeba na BNC u osciloskopu? Nebo na konekrorech profi audia ve studiu nebo v PA ozvučení? Jakto že zrovna tam není zlato potřeba?
Pro moje oko jsou pěknější než zlaté třeba rhodiované konektory.
Stříbro sice zčerná, ale sulfity jsou měkké. Zahýbáním se kontakty samy čistí. Roky tohle fungovalo u DIN nebo XLR konektorů. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Některé osciloskopy pozlacené celé BNC mají, jiné nemají. Nezkoumal jsem proč tomu tak je, ale tipuji že to bude mít co do činění s cenou potřebné vrstvy zlata.
Založen: Apr 21, 2011 Příspěvky: 278 Bydliště: Příbram VII
Zaslal: po březen 17 2025, 23:18 Předmět:
Rhodium je obvykle cca dvakrát dražší, než zlato. Výhodu má ve značně vyšší otěruvzdornosti než zlato, které je ve vyšší čistotě měkké. Už uchopení slitku 99,99 do holé ruky a položení na citlivou váhu zaznamená úbytek hmotnosti. Proto je klenotnické zlato v nižších stupních ryzosti - 14 kar (585/1000) nebo 18 kar (750/1000) ale stejně dochází k otěru a ztrátě hmotnosti - viz snubáky po našich pra- a rodičích. Šperky z bílého zlata se proto rhodiují, ale stejně se doporučuje to časem obnovit. Barvy zlata - přirozená, červená, bílá se docilují právě přidáním těch karátovacích kovů - v "přirozeném" stříbro a měď atd.
U těch cinchů je podle mého použité zlato ještě nižní ryzosti, ale s příměsí nějakého kovu, který bude zvyšovat otěruvzdornost. Jinak by se to po několikerém vytažení ošoupalo a bylo pryč.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.