Zaslal: ne září 27 2015, 19:05 Předmět: Měření diod elektronek UBL21 a EBL21
Nahromadilo se mi zde více kusů těchto použitých elektronek z rádií Tesla a tak jsem je měřil /třídil. Měřím na měřiči vlastní konstrukce ve statickém prac.bodě eletronky dle katalogu. Ačkoliv u většiny byla emisní schopnost a strmost pentody kolem 80 % ( + - )a vakuum též ok,čili elektronky v pentodové části dobře použitelné, horší to bylo s diodami,u řady kusů při napětí 1,5V teklo jen 50- 200µA. Kolik by téci mělo,to jsem v katalozích nenašel,ten uvádí jen max.hodnotu 0,8 mA ,snad jen analogie s BM215A , cca 0,5-0,8mA (při 1,5V).
Vzhledem k tomu,že jedna dioda obvykle slouží jako am demodulátor a druhá pro řízení AVC,pak s ohledem na obvyklé impedance řádu stovek kΩ
až MΩ (v AVC) bych předpokládal ,že i diody s výše uvedenými naměřenými parametry budou fungovat dobře , nebo se mýlím ?
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po září 28 2015, 8:26 Předmět:
Bylo o tom pojednání, asi na Radiojournalu? Autor uváděl, že slábnutí těch diod je prý velmi časté, jsou na kraji katody. Teplota tam asi je o něco nižší a tak se rychleji vyčerpají. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4148 Bydliště: Zlín
Zaslal: po září 28 2015, 8:56 Předmět:
Třeba v televizoru Tesla Athos se ty diody používají v usměrňovači záporného předpětí a vadné opravdu bývají. U rádia jsem se nesetkal s vyloženě vadnými, ale slabé být mohly a jen jsem to nezaregistroval.
Koukám do Příručního katalogu Tesly, z roku 1964/65.
Tam uvádějí v oddíle statické hodnoty k diodě toto:
Ud 15 V
Id >3 mA
Konstrukční katalog Tesly i Příruční katalog 1964/65 pak uvádí:
mezní střední hodnotu Id1, Id2 0,8 mA
špičkové napětí na diodách Ud1 a Ud2 max 200V.
No, a Philips v roce 1953 pro diody této elekronky uvádí tyto mezní parametry:
inverzní pulzní napětí Vd invp 350 V
pulsní proud Idp 5 mA
a střední usměrněný proud Id 0,8 mA
Voltampérovou charakteristiku diod EBL21, ze které by šel odečíst proud při napětí 1,5 V, jsem nenašel.
Tyto elektronky bývají používány i v zapojeních, kde diody nejsou potřebné a pak někdy bývají jejich anody uzemňovány. Pokud mají pentody parametry v pořádku, lze je jistě využít.
Díky za názory, poprosil bych kolegu Otkundesa,je-li to možné,o scan té stránky (stat.15V/3mA)- mám tu několik katalogů,ale buď tam ty elektronky už nejsou,nebo tam o diodách krom mezních parametrů není nic . Myslím , že je to klíč pro posouzení vhodná-nevhodná - on totiž ten konstruktér rádií musel vyjít z katalogu,i když diody užíval v úplně jiném režimu. Těch 1,5V jsem vzal z karty BM215A,nikde jinde jsem nic nenašel a v rádiu samotném se to posuzuje blbě,musí se zablokovat AVC atd.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po září 28 2015, 18:09 Předmět:
Mám skripta Charakteristiky elektronek (SNTL 1958), a k těm diodám v UBL/EBL21 je tam taky jen pár údajů. Křivky žádné... leda změřit na několika čerstvých kusech. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Díky za odkaz,jsem špatný hledač. Koukal jsem na těch stránkách ještě na EBF89,kde jsou také dvě diody se stejnou funkcí,a zde je statický údaj pro diody podstatně mírnější - 0,5mA při 3V pro novou elku. Tedy pár desetin mA bude muset stačit pro správnou funkci v rádiu,měření na BM215A je zřejmě zbytečně přísné pro detekční diody.
Co se týče mého měřáku,je to vlastně soustava 5 zdrojů v bedně od počítače s měřáky a la Čina , deskou s paticemi a propoj. zdířkami. Je to velké a hnusné ,ale funguje to bez obav,že mě to při měření přizabije .
Na těch 10-20 elektronek,které měřím/zkouším ročně,mně můj maslostroj stačí,využívám jej i jako zdroje v dílně a třeba párovat elektronky nikdy nebudu,ale jinak hezký,možná i nějaká děvčica by se na ty obrázky chytla..... .
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.