Zaslal: pá červenec 28 2017, 9:40 Předmět: Prudovy zdroj
Ahojte,
mohli by ste mi prosim vysvetlit princip, pouzitie a navrh prudoveho zdroja?
Na nete som nasiel nejake schemy, ale velmi tomu nerozumiem. Potreboval by som to vysvetlit.
Dakujem.
Založen: May 13, 2009 Příspěvky: 5265 Bydliště: BA-Petržalka :(
Zaslal: pá červenec 28 2017, 13:16 Předmět:
Napäťový zdroj stráži konkrétne napätie na výstupe, napríklad 12V, prúd sa mení podľa záťaže.
Prúdový zdroj stráži prúd na výstupe, napríklad 1A, napätie sa mení podľa záťaže.
Predstav si to podľa Ohmovho zákona, Ohm je záťaž (prístroj na výstupe), a podľa typu zdroja máš pevne dané buď U alebo I.
Pozri obrázok. Napäťový zdroj. Výstupné napätie to stráži spätnou väzbou s napäťovým deličom R1 a R2, aby na pine 2 riadiaceho IO bolo asi 2,5V. Keď dám napríklad R1 aj R2 4700 Ohm, výstup bude 5V.
Keby som z toho chcel spraviť prúdový zdroj, napríklad pre LEDky, tak LEDky sériovo zapojím namiesto R1. R2 bude určovať prúd. Pre 1A by to bolo 2,5 Ohm (pin 2 stráži 2,5V, R=U/I = 2,5/1=2,5 ... ohmov zákon...). Ešte dorobiť ochranu, s prerušenou LEDkou by to takto vyhorelo.
Keď som niečo poplietol, opravte ma niekto.
Obrázok som si požičal od danyka, trochu som ho upravil.
Jde o to, jestli máš na mysli obecný popis nebo něco konkrétního, třeba jestli ten zdroj má zvládnout nějaké hodně velké ampéry do velkých odporů nebo jestli to má být jen nějaký měřicí signál. Třeba já jsem se kdysi šťoural v něčem takovém
http://automatizace.hw.cz/proudova-smycka-4-20-ma-obecny-popis
potřeboval jsem zdroj proudového signálu ke zkoušení a stačil mi zdroj 12V přes přiměřeně velký odpor. _________________ Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
mohli by ste mi prosim vysvetlit princip, pouzitie a navrh prudoveho zdroja?
No co třeba takto:
Princip:
Proudový zdroj má dvě výstupní svorky, ze kterých lze odebírat jmenovitý proud. Napětí na těchto svorkách se mění podle změny odporu zátěže, proud je stále stejný. Takže je-li jmenovitý proud 1A, bude-li zátěž 10 ohmů, napětí bude 10V. Změní-li se zátěž na 0,5 ohmů, bude napětí 0,5V. Proudový zdroj udržuje konstantní výstupní proud, napětí mění dle velikosti odporu zátěže (ohmův zákon).
Použití:
Například nabíječka konstantním proudem, měření napěťového průrazu tranzistorů atd....
Návrh:
Zdroj vysokého napětí s velkým výstupním odporem, sériový regulovatelný zdroj s proudovým omezením atd.
Dík za opravy a připomínky.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32855 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po červenec 31 2017, 10:26 Předmět:
Já bych princip proudovýho zdroje definoval jinak - jako zapojení, zařazený do série ke zdroji napětí (jeho napětím je omezený maximální napětí i toho proudovýho zdroje), který umí samo podle předem definovanýho požadavku měnit svůj vnitřní odpor (a tím i úbytek napětí na tomhle vnitřním odporu) takovým způsobem, aby do zátěže tekl pořád stejnej proud bez ohledu na její vlastní vnitřní odpor. Samozřejmě je nutný brát v potaz ten fakt, že pokud je vlastní odpor zátěže vyšší než pro daný podmínky konkrétní hodnota (daná maximálním výstupním napětím toho proudovýho zdroje), nebude možný do zátěže požadovanej proud "procpat", protože to prostě nedovolí Ohmův zákon - neboli když se pokusím o příklad, když vezmu napěťovej zdroj schopnej dodat na výstup proudovejch svorek napětí 100V maximálně a vytvořím k těm svorkám do série zapojení, který bude definovat maximální výstupní proud do zátěže 1A (úmyslně nebudu teď hned řešit výkonový namáhání součástek), tak toho proudu dosáhnu maximálně do zátěže daný vztahem U/I=R neboli 100V/1A=100Ω. Do zátěže s menším odporem mi to zapojení bude držet danou hodnotu 1A (ideální zdroj proudu až do přímýho zkratu svorek = nulovýho zatěžovacího odporu), jak odpor zátěže naroste nad 100Ω, přestane bejt proudovej zdroj tím definujícím faktorem (přesně řečeno tím faktorem přestane bejt jeho proměnlivej vnitřní odpor) a proud do zátěže se začne řídit výhradně Ohmovým zákonem... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Já bych princip proudovýho zdroje definoval jinak ...
...jak odpor zátěže naroste nad 100Ω, přestane bejt proudovej zdroj tím definujícím faktorem (přesně řečeno tím faktorem přestane bejt jeho proměnlivej vnitřní odpor) a proud do zátěže se začne řídit výhradně Ohmovým zákonem...
To je poněkud zavádějící formulace, směřující k diskusi typu "co bylo dřív - slepice nebo vejce (proud nebo napětí)".
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32855 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po červenec 31 2017, 18:08 Předmět:
Kdybys četl pořádně, zjistil bys, že na začátku mám napsanou podmínku limitovanýho maximálního výstupního napětí, provázející každej reálnej zdroj - a následně fakt, že zapojení stabilizující proud využívá svůj proměnlivej vnitřní odpor jen do tý doby, než vyčerpá tuhle regulační možnost (při stoupající impedanci zátěže), zaujme stav svýho nejnižšího dosažitelnýho vnitřního odporu a od toho okamžiku přestane aktivně ovlivňovat proud do zátěže - ta pak ovlivňuje proud už jen sama svým vlastním vnitřním odporem přesně podle rovnice pana Ohma ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Samozřejmě jsem četl pořádně. Nicméně s větou, která v závěru říká, že proud obvodem se řídí Ohmovým zákonem jen "někdy", nesouhlasím.
A neříkej, že ti něco vkládám do "klábosnice" - formulace "proud do zátěže se začne řídit výhradně Ohmovým zákonem..." není nic jiného.
A pokud bych měl být (nedej Bože) vyučujícím, musel bych být velký optimista, abych si myslel, že tvůj výklad pojmů studenti pochopí nejsnadněji.
V podstatě je proudový zdroj zařízení, které elektronicky dosahuje stav,kdy se chová tak, jako by byl vnitřní odpor nekonečný.Pak po připojení jakéhokoli odporu poteče stejný proud.
Založen: May 13, 2009 Příspěvky: 5265 Bydliště: BA-Petržalka :(
Zaslal: so červen 23 2018, 19:10 Předmět:
Celé sa to dá vysvetliť ešte jednoduchšie.
Pevný trojuholník (triangel), predstavujúci Ohmov zákon. Jeho vrcholy budú označené Odpor, Prúd a Napätie.
Napäťový zdroj: klincom pribijeme vrchol Napätie, takže to je rovnaké. Ako pohybujeme Odporom, pohybuje sa nám aj Prúd.
Prúdový zdroj: klincom pribijeme vrchol Prúd, takže je rovnaký. Ako pohybujeme Odporom, pohybuje sa aj Napätie. _________________ Som proti budovaniu nechutne drsných červených cyklociest, je to hnus.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
p32.Nezlob se pokud považuješ za jednoduché vysvětlení proudového zdroje citovat Bernarda a jeho odkaz na internetu tak, to bys ani žáčkům na průmyslovce nevyložil tak, aby tomu rozuměli.
Myslím si že pokud jde něco vysvětlit dvěma větami není třeba plácat do vody.
Ve svém brožovaném životě jsem působil jako učitel za šéfa neschopného pohybu. Žáci musí dostat učivo ve stravitelné formě.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.