Zaslal: st listopad 28 2018, 1:39 Předmět: Floppy 5.25" IBM YD-380 cez Arduino
Chcel by som pripojiť 5.25" disketovú mechaniku asi IBM YD-380 type 1711 z počítača IBM 286 pomocou Arduina. Len na skopírovanie obrazu diskety cez USB do počítača.
https://ibm-pc.webnode.sk/floppy-disk-drives/
Vie niekto aké rozhranie má ta disketovka, aké signály vyžaduje?
Naposledy upravil samec dne ne leden 28 2024, 18:08, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 34853 Bydliště: Bratislava
Zaslal: st listopad 28 2018, 12:11 Předmět:
Ano, FDD rozhranie je rovnake. Staci len pouzit stary kabel, ktory ma konektor (aj) pre 5,25" FDD. A pozriet do BIOSu, ci sa tam da nastavit 5,25" FDD.
Po klilnutí na ikonku diskety na ploche vyskočí hláška, že nevie namontovať...
/dev/fd0 does not found,
Ale ani myš nejde, tak neviem jak veľmi je ten knoppix funkčný.
Mám aj nejaké diskety s DOSom, ale neviem pripojiť naraz aj 3.5 aj 5.25 mechaniku.
Ech, fakt sa mi nechce ťahať z pivnice a rozbehávať nejaké staré železo, aby som pozrel a prípadne skopíroval zopár starých diskiet. Práve preto by som rád mal nejaké čítacie zariadenie z Arduina.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18533 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: ne prosinec 02 2018, 22:11 Předmět:
Uživatel EC1045 má k PC přes řadič FDC připojenou 8" disketu. Akorát nevím, jestli je SS nebo DS (1 nebo 2 strany) a jestli SD nebo DD (jednoduchá či dvojtá hustota). A taky nevím, jestli to jen čte a zapisuje fyzický sektory jako fyzickej obraz diskety a nebo to umí i nějakej souborovej systém.
Já jsem udělal asi před 6 lety opačnou věc, k osmibiťáku se Z80 mám připojený diskety z PC 5,25" 1,2MB a 3,5" 1,44MB. A taky HDD, na kterým bylo 16 logických disků 16MB. Víc operační systém CP/M neuměl ovládat. _________________ Jirka
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne prosinec 02 2018, 22:15 Předmět:
Disketové mechaniky YD se dodávaly s přeswitchovanými signály DISC_CHG / RDY, aby byly kompatibilní s řadiči průmyslových systémů kolem procesoru Motorola 68000 (přiznávám, že nevím, co je tam za řadič, ale spolupracuje jen s YD nebo Teac FD235 HF 301, s běžnějšími mechanikami, které ochotně spolupracují s řadiči WDx797, se nebaví a ty se nedají na ně přepnout).
Založen: Nov 28, 2010 Příspěvky: 257 Bydliště: Šlapanice
Zaslal: ne únor 10 2019, 12:43 Předmět:
Celeron napsal(a):
Uživatel EC1045 má k PC přes řadič FDC připojenou 8" disketu. Akorát nevím, jestli je SS nebo DS (1 nebo 2 strany) a jestli SD nebo DD (jednoduchá či dvojtá hustota). A taky nevím, jestli to jen čte a zapisuje fyzický sektory jako fyzickej obraz diskety a nebo to umí i nějakej souborovej systém.
Bude to trochu mimo téma ale připojit 8“ k tomu nedodělku od IBM aneb PC je trochu vyšší dívčí. V první řadě musí umět řadič záznam FM, které se v PC nepoužívalo a moderní řadiče ho ani neumí. Další zádrhel je v tom že PC řadiče nemají signál TR43 aneb zvednutí zápisového proudu, ale jsou mechaniky, které si ho generují sami. PC nikdy nemělo oficiálně připojené 8“ a tudíž je ani neumí. To abych mohl číst/zapisovat 8“ diskety na PC tak k tomu mám vyhrazené PC kdy jde o PIII s ještě ISA sběrnicí v které mám řadič který umí FM, ten integrovaný na základní desce to neumí. Na ctění a zápis používám program IMD ale béži pouze pod DOSem, IMD umí udělat jen obrazy disket nebo naformátovat disketu. Přenos dat řeším po síti s WXP, proto ta PIII. Mechaniku mám propojenou "slim" (poloviční výšky) 8“ DS DD a to proto, že jim k provozu stačí pouze +24V, +5V, (-5V), aneb nemusím k nim tahat ~230V na pohon motoru. Na redukci z 34 pinu na 50 pinu pro 8“ je i jednočip, který generuje signál TR43. _________________ Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.