Zaslal: st prosinec 19 2018, 15:35 Předmět: nabíjačka NiCd 12V pre aku vrtačku
Akupack zložený z desiatich článkov SC 1.2V 1000mAh NiCd. Včera som ho provizórne nabíjal. Naprázdno má 13,5V. Originál adaptér Netzteil NG 12, output 15V = 400mA. Naprázdno dával 22V a veľmi sa hrial. Z počtu závitov primárneho a sekundárneho vinutia sa zdá, že bol naozaj navrhnutý na 22V. Červená LED v podstavci indikuje pripojené napájanie, zelená LED indikuje nabíjanie. Veľký odpor je 5,6Ω, dióda je 1N4001, odpor v sérií so zelenou LED je 47Ω, odpor v sérií s červenou LED je 2,2kΩ.
Máte nejaké jednoduché, lacné, bezpečné riešenie, čím by sa ten akupack dal nabíjať?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33526 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st prosinec 19 2018, 16:53 Předmět:
Předpokládám, že ty články jsou sintrovaný = určený pro nářadí a tím i pro relativně vysoký nabíjecí a vybíjecí proudy. Potom je můžeš nabíjet klidně i proudem vyšším než 1A, pokud je budeš hlídat co se týče teploty. Celkově se bere jako normální, když se při nabíjení dodá náboj odpovídající 140% nominální kapacity článku, přičemž pro NiCd akumulátory se pro omezení paměťovýho efektu doporučuje před nabíjením je vybít až na napětí 0,8V/článek. Nabíjení se omezí pokud povrchová teplota článků překročí 40°C a ukončí se pokud napětí na článku přeleze hodnotu 1,4V nebo podle časovače po nabití 140% nominálního náboje. Sofistikovaný nabíječe detekujou tzv. "delta peak" neboli začátek prudšího poklesu napětí na článku po jeho nabití na maximum - to amatérsky nemáš jak realizovat, musel bys použít nabíjení každýho článku zvlášť a speciální integráče určený přímo pro tenhle účel. Původní nabíječka omezující proud jen odporem v sérii a nevšímající si napětí ty články velice rychle zničí přebíjením.
Pro jednoduchý nabíjení s aspoň nějakou bezpečností pro články máš jen 2 možnosti - buď nabíjet menším proudem delší dobu (víc než 10 hodin) a hlídat dosažený maximální napětí na celým sériovým akupacku, nebo nabíjet zdrojem proudu a hlídat kromě času i teplotu a při jejím zvýšení omezit nabíjecí proud. Můžeš i zkombinovat nabíjení zdrojem proudu s hlídáním teploty a celkovýho napětí zároveň. Jde vypustit vybíjení packu před nabíjením, pokud ho aspoň jednou za cca 10 cyklů při práci vybiješ úplně do mrtě. Nic jednoduššího nemá cenu. Jako základ pro nabíječku bych zvolil úplně jiný trafo, než dodává výrobce - já bych volil trafo 20-24V/1,5A, usměrnit a "trochu vyhladit" a na to zapojit integrovanej stabec L200 nebo LM317 s omezením maximálního proudu. Podrobnosti pro zapojení najdeš v příslušnejch datasheetech, nemá cenu je tady opakovat. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Nie je 20V trochu veľa na 12V akumulátor? A zbytočná výkonová strata na tom LM317?
Aký môže byť udržiavací prúd, aby nedochádzalo k prebíjaniu?
Mám nejaké nabíjačky od starých mobilov. 3,7V 370mA, 5V 300mA, 7V 1A, 12V 500mA, 18V 1A, 24V~ 750mA a ešte nejaký univerzálny 3..12V 1A. Nevadí, že to bude nabíjať pomaly, len nech to neprebíja.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35665 Bydliště: Bratislava
Zaslal: st prosinec 19 2018, 18:02 Předmět:
samec napsal(a):
Nie je 20V trochu veľa na 12V akumulátor?
Nie. NiCd/NiMH baterie sa nabijaju prudom.
Povodne trafo bolo navinute tak, aby sa pri nabijani dosiahol nejaky rozumny prud. Niektore tieto "nabijacky" maju casovac, tuto by si mal po nabiti vypnut.
Prečo by som mal obmedzovať prúd z veľkého napätia veľkým odporom, keď ten istý prúd môžem dosiahnuť z malého napätia malým odporom?
Tu som našiel celkom dobrú teóriu,
https://batteryuniversity.com/learn/article/charging_nickel_based_batteries
z ktorej mi vychádza, že na občsné používanie by bolo najlepšie nabíjanie na 70% kapacity.
Len ešte stále neviem, ako to jednoducho zrealizovať prakticky. Niekde v inom vlákne som tu čítal o tyristorovej nabíačke s odkazom na uplodad, ktorý je dočasně mimo provoz.
Prečo by som mal obmedzovať prúd z veľkého napätia veľkým odporom, keď ten istý prúd môžem dosiahnuť z malého napätia malým odporom?
Protože s malým napětím a malým odporem se ti ten proud bude hodně měnit podle napětí/stavu nabití akumulátoru. A když tam budeš mít místo odporu nějaký ten LM317, tak zjistíš, že aby stabilizoval i při plném nabití (nejvyšším napětí na článcích), bude těch 20V na vstupu tak akorát. No možná s těma 18V by to taky fungovalo.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5203 Bydliště: Brno
Zaslal: st prosinec 19 2018, 21:54 Předmět:
samec napsal(a):
...Aký môže byť udržiavací prúd, aby nedochádzalo k prebíjaniu?
.... Nevadí, že to bude nabíjať pomaly, len nech to neprebíja.
Můj názor je ten, že pokud budeš nabíjet článek 1000mAh proudem okolo desetiny , tj. cca 100mA , nemůžeš mu ublížit, pokud ho nezapomeneš na nabíječce třeba měsíc. A nejspíš ani potom ne.
I kdyby se všechna dodaná energie přeměnila v teplo, bude na článku ztráta zhruba 150mW. To je tak malý výkon, který nezpůsobí článku velikosti AA škodlivé oteplení. Pokud chceš mít jó jistotu, tak použij proud třeba jen 60mA. Když teda nespěcháš.
No a ty ho přece nezapomeneš na nabíječce několik dnů nebo týdnů, ale maximálně den dva. Z této doby se bude ještě třeba 10 až 15 hodin článek nabíjet a až potom dojde k přeměně na čisté teplo.
Výrobci nářadí nepoužívají takové super pomalé (ale šetrné k bateriím) nabíječky, protože doba nabíjení 14 až třeba 20 hodin není atraktivní pro spotřebitele.
Jinak vyhodnocení podle delta píku při rychlonabíjení vypadá jako nejvíc sofistikovaná metoda, ale pík je způsoben právě nárůstem teploty článku a vnitřním samovybíjením. Když je článků(v různém stavu opotřebení a nabití) v sérii víc, tak se pík stává nezřetelným a projeví se až když už toho mají některé články v řetězci plné brejle a hřejou jako blázen. Výrobcům ani nevadí, že se články ničí víc a dřív než při pomalém nabíjení. Lidi jsou zas rádi, že se baterka nabila rychle.
Takže kdybys vzal trafíčko 24V asi (2-3)VA , usměrnil a přidal nějaký odpůrek do série tak můžeš šetrně, ale dlouho nabíjet. Baterce neublížíš.
Někdo namítne, že baterka se tím stane poněkud línější a slabší. A že je potřeba ji občas pořádně protáhnout velkým proudem. Ono se dekády mluví o paměťovém efektu a o potřebě vybíjení před nabitím, ale to je taky takové klišé. Každý zbytečný vybíjecí cyklus logicky zkracuje životnost. Ovšem je to jen můj názor.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 35665 Bydliště: Bratislava
Zaslal: st prosinec 19 2018, 22:05 Předmět:
Vypinanie podla poklesu napatia pri malych prudoch nefunguje a pri velkom pocte clankov tiez nie.
Vybijat bateriu kvoli nejakemu pamatovemu efektu je nezmysel, akurat sa tym da velmi rychlo znicit. Zasada pri NiCd/NiMH bateriach je okamzite pri podozreni, ze bateria je vybita (strata vykonu), ju prestat pouzivat a dat nabijat (najlepsie mat dve).
Založen: Mar 29, 2009 Příspěvky: 4238 Bydliště: Olomouc
Zaslal: čt únor 20 2025, 8:47 Předmět:
Tak jsem si ze všech dostupných podkladů uvědomil, že tady trochu plácám. Potřebuji ten "sokl", do kterého se při nabíjení nasadí akupack. Nabíječka je vlastně trafo, které se připojí k tomu soklu a lze použít téměř cokoliv kolem 15 V s nějakým proudovým omezením.
Do prázdného krytu od baterií už můžu něco levnějšího či dražšího nastrkat, určitě to bude to nejdražší na celé opravě. Dokonce by to mohlo přesáhnout cenu nového šroubováku.
Lenže zapojenie toho podstavca sa len tvári, že by tak nejako malo fungovať, ale v reále je to nezmysel. Nech má tá zelená LED Uf=2V, tak na rezistore 5,6Ω bude detegovať prúd 0,35A. A to je hranica čoho? Ukončené nabíjanie, či udržiavací prúd? Na druhej strane, po zarátaní vnútorného odporu adaptéru a článkov sa tá zelená LED asi ani nikdy nerozsvieti. Ale adaptér bude v konečnom dôsledku vždy tlačiť do 12V batérie 22V.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.