Založen: Feb 14, 2005 Příspěvky: 9116 Bydliště: Brno (JN89GF)
Zaslal: st leden 23 2019, 10:47 Předmět: Degradace chemického ohřívače?
Mám doma nějaký ty chemický ohřívače (sáček s octanem sodným). Nedaří se mi je ale vrátit do tekutýho stavu. Vařím to v kastrolu s pokličkou, v horké vodě je obsah úplně tekutej a rozpuštěnej, ale jak to nechám vychladnout, začne to postupně pomaličku krystalizovat. Během pár dní je to zase ztuhlý. Dochází u těchto ohřívačů k nějaké degradaci náplně? Nebo proč se mi nedaří je opět natrvalo zkapalnit?
Založen: Jan 21, 2016 Příspěvky: 26 Bydliště: Blízko Brna
Zaslal: st leden 23 2019, 17:48 Předmět:
mám je taky se stejným problémem.
Jeden uplně a druhej krystalizuje celkem brzo také..
Všiml sem si ale, že ten kovovej "aktivační" plíšek mám v jednom místě trochu chycený rzí tak si myslím, že to roste samo odtama, nebo kontaminací roztoku tou rzí.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7159 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: st leden 23 2019, 20:00 Předmět:
Pokud je mi známo, je to vodný roztok.
Zkusil bych tam, někde na okraji, injektovat trochu destilky a pak vpich zavařit. _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Ta kapalina uvnitř je nejspíš octan sodný - viděl jsem na internetu, že se to dá spáchat pomocí octa a louhu sodnýho (google a Hot ice).
Ten octan sodný je přechlazený - jeho teplota je nízká, ale jeho tuhnutí "nemá na čem začít", proto je tam ten plíšek. Nějakým způsobem se od toho plíšku započne kolaps, kdy začne kapalina tuhnout a vydává přitom teplo.
Opětovným zahřátím octan rozpustí a časem se dostane do stavu přechlazenosti. Pokud ten stav "neudrží", je uvnitř nějaká nečistota, která spouští krystalizaci. Vlastní látka - otázka je, zda je to doopravdy 100% octan, nebo směs z vodou - by podléhat stavu opotřebení neměla. Ten plíšek nevím. Třeba se z něj uvolní ty zárodeční krystaly, nebo jiný "bordel".
"Nemá na čem začít" - i obyčejná voda potřebuje k přechodu z kapalného stavu do tekutého nějaký impuls. Viděl jsem video, kde PETku s vodou ochlazovali bez jakéhokoli mechanického podnětu. Voda byla stále tekutá, i když byla její teplota hluboko pod nulou. Pak stačilo do PETky ťuknout prstem a krásné to promrzlo za pár vteřin. Ale sorry za OT.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.