Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8137 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: so listopad 30 2019, 11:41 Předmět: 100V rozvod z pohledu revizáka
Určitě bylo diskutováno ale nikdy uspokojivě nedořešeno. Jak se dívat z pohledu bezpečnosti na NF rozvody na úrovni 100V až 240V? Můžou být až 660V!! ale k takovým projektům páteřních rozvodů velkoměst se myslím ani nepřistoupilo. _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: so listopad 30 2019, 12:03 Předmět:
Pokud se dobře pamatuju, tak klasický stovolt měl výjimku proto, že je bezpečně galvanicky oddělený od země. Proto byl stovolt všude vedený áčkovým provedením kabelů/drátů a zásadně bez PE, nebo čehokoli dalšího. Z pohledu "revizáka" je to dokonalá TT síť. Ve skutečnosti se revizáci ani v nových stavbách o stovolt nezajímají - pokud je řádně označený a pokud si ho nelze splést s nn, anebo 24Vss nouzáky. Ty jsou vedené také áčkovými kabely.
Rozhlasové krabice mají být zevnitř i zvenčí trvanlivě označené pro případ, že by nějaký údržbář s pětkou tu krabici přece jen otevřel.
Ale vedení 120V či 240V pro RPD /podle velikosti města/, až na ne/značení vnitřních 30V rozvodů, podléhala "venku" stejným požadavkům na izolaci, jako by šlo o vedení nn.
Pracovalo se s tím ale stejně vždycky benevolentněji, protože primárně nehrozil úraz napětím proti zemi a "muzika nekope"
V zemi se 120V a 240V pro RPD vedlo speciálními kabely, určenými jen pro tento účel. Pár metrů na památku někde mám a můžu to vyfotit.
Bylo to 2 - 6 neznačených žil po 4mm2, každá s velmi tlustou izolací z tuhého bílého polyetylénu, jako měly bývalé koaxy VFKV. Po dvojicích byly označený režnou barevnou nití.
To celé stíněné 2x fest tlustou Al fólií, podloženou dvěma 0,8mm CuSn dráty a celkově oplášťované silným, černým PE pláštěm, jako mají např. kabely TCEKFY. Ten kus mého čtyřžiláku má vnější průměr asi 15mm.
Ten kabel měl mít i přesně definovanou vf impedanci /asi proto ten druh izolace žil/, protože po těch žilách prý mohla případně jít i vf modulace dálkového ovládání/měření z neobsluhovaných uzlů. Tuhle poslední info mám od člověka, co přes 25let u RPD sloužil. Pamatoval ještě první lampy.
Nejprv to byly pro účely RPD upravené ústředny a výkonové rámy z pardubické sestavy RU.
RU-C1 rámy se čtyřmi 511 811 a s výstupákem 120/240V, později silnější RU-C2 rámy se dvěma až čtyřmi 511 831, ty jen s 240V.
Po nich se nasadily modernější hloubětínské DR075, DR2,5 a mělo běhat i pár DR7,5. Souběžně s nimi se dovážely ruské, 1kW zesilovače s GU81, podle pamětníka údajně velmi dobré a spolehlivé.
Na uzlech RPD byly povinně hlídače zemních svodů páteřních vedení, kombinované s jištěním proti zkratu a vnucenému přepětí - všechno docela vychytané, až jsem čuměl. Pokud izolace vedení od země spadla pod 10kOhm, tak to správně mělo stykačem shodit příslušnou linku.
Jiná věc byl skutečný stav vedení a taky stav zapnuto-vypnuto těch hlídačů Tady u nás byly v činnosti jen všechny přepěťovky a tavné pojistky, hlídač ne. Musely z toho být jen "problémy", při dešti třeba s haluzemi mokrých stromů a tak. Ne všude byla nadzemní vedení jen z izolovaného drátu, jak bylo předepsáno.
Ano, původně byla páteřní síť velkých měst uvažovaná na hladině 960V.
Zjistilo se ale, že druhý stupeň - 240V, je u nás v ČSSR ve všech ohledech dostačující a ztráty ve čtyřmilimetrových drátech jsou únosné.
Vyšší hladiny používali v SSSR, ale kolik přesně, to nevím.
Měli tam vlastní standardy a jeden z nich byl dokonce tříprogramový, taková výkonná AM po drátech.
Vráble tam vyváželi běžná ADC-čka, jenom na 240V.
Tohle na fotkách je větší typ distribučního-blokového 30VA trafa pro cca 80-100 účastníků, bylo ještě jedno menší 15VA:
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.