Založen: Dec 02, 2011 Příspěvky: 2676 Bydliště: Jaroměř
Zaslal: čt leden 16 2020, 20:16 Předmět:
On je ten obvod použitej ve spoustě přístrojů i v průmyslový elektronice,která dosud slouží.Pokud se spálí,obtížně se nahrazuje.
Pokud jsem někde mimo CZ/SK zveřejnil schéma obsahující tento obvod,bylo spousta dotazů typu
citace:
Where can I buy MAA436 or which circuit can I use to replace it?
Na západě ten obvod není moc známej a tam používaný TCA780/785 jsou odlišný,o U2008B a SLB0587 nemluvě.Podobně vzácnej obvod tohodle typu je UAA145/rumunsky βAA145 s pouzdrem podobnym jako MBA810 nebo např.TDA1030.Ten jsem viděl jen na papíře,neznám desku,ve který by se používal.
BTW.Byl i na rozkladový desce některý TVP řady DUKLA (byly tam 2 patice,v jedný (ta blíž k VN) byl A250D(TBA950) a ve druhý(blíž napájecímu trafu) právě MAA436).Použil ho L.Grýgera ve zdroji s předregulátorem (AR A1-2 1978) nebo L.Štohansl ve VN zdroji(KP AR 1989),ve zpětnovazebních regulátorech pro vrtačku(snad ve všech) a dokonce i v barevný hudbě od V.Patery(v AR se zesilovačem pro CD od K.Hájka na obálce),tam byly použitý dokonce 4ks.
Založen: Jun 21, 2008 Příspěvky: 9050 Bydliště: Valachy
Zaslal: čt leden 16 2020, 21:24 Předmět:
weed_smoker napsal(a):
... Byl i na rozkladový desce některý TVP řady DUKLA (byly tam 2 patice,v jedný (ta blíž k VN) byl A250D(TBA950) a ve druhý(blíž napájecímu trafu) právě MAA436). ...
Opravím tě - řada DUKLA byly ještě tzv. hybridní telky (budič ŘKS a ŘKS ještě lampy) - tam bylo ve zdroji ještě síť. trafo.
Tyto dva IO byly použity až později - matně si vzpomínám, že např. v tvp typové řady AURORA (LÍVIA a několika dalších: ANDREA, REGINA, SVETLANA?) _________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Naposledy upravil kokun dne čt leden 16 2020, 21:54, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1568 Bydliště: okres Písek
Zaslal: čt leden 16 2020, 21:51 Předmět:
Naše druhá rodinná (a první ryze polovodičová) televize s tímto IO byla Corina senzor. 150V se získávalo ze zdroje s tyristorem KT110, řízeného právě oním MAA436. Pro ostatní napětí bylo v TV běžné trafo ZVS Dubnica (typ si teď nevybavím).
Lituju, že jsem ty MAA436 nehledal v každém vraku čb. Tesel na který jsem narazil. Kdybych věděl, že jsou tak v kurzu.
Ale skladuju jich asi pět pro strejčka Příhodu (stejně jako MH74141 a MAS560, škoda jich).
No já nevim, ale ve skončených aukcích na Aukru se jeden prodal jednomu přihazujícímu za 40Kč a druhý se ani neprodal. Nepřipadá mi, že by byly nějak "v kurzu".
Opravím tě - řada DUKLA byly ještě tzv. hybridní telky (budič ŘKS a ŘKS ještě lampy) - tam bylo ve zdroji ještě síť. trafo.
Tyto dva IO byly použity až později - matně si vzpomínám, že např. v tvp typové řady AURORA (LÍVIA a několika dalších: ANDREA, REGINA, SVETLANA?)
Byla dvě zapojení toho zdroje. Původní v Auroře byl jen s fázovacím RC členem a tranzistorem pro regulaci toho napětí. Fungoval docela dobře až na to, že reagoval na tehdy zaváděné HDO. Pokud přišel impulz, obraz TV se začal vlnit, jak se měnilo těch 150V, protože impulz rozhodil okamžik sepnutí tyristoru. Proto byl následně zdroj změněn na ten s MAA436, který touto nectností netrpěl. Po pravdě řečeno, nejjednodušší by bylo, kdyby tehdy použili trochu větší trafo a TV tak mohla být oddělená od sítě. Při spotřebě řádkového rozkladu ČBTV by ani nebylo o moc větší, vždyť z toho původního v Dukle běželo žhavění elektronek - 90V/0,3A, byť jako odbočka autotrafa.
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1568 Bydliště: okres Písek
Zaslal: pá leden 17 2020, 19:32 Předmět:
citace:
Nepřipadá mi, že by byly nějak "v kurzu".
Ale jednou budou, stejně jako je to se zájmem o elektronky. Rácio velí sbírat a skladovat. I když - v v praxi jsem to MAA zkoušel jen jednou (v nějakém stmívači, či snad regulátoru pro trafopájku?)...
citace:
...zapomněl s fázovat TV tak aby byl nulák na kostře.
Používal jsem Corinu senzor jako monitor k MZ-800, stačil mi na to odpor 2K2, cinch a stíněná šnůra 1,5m. Místo připojení bylo kdesi na výstupu OMF krabice.
A aby mě ten výpadek proudu nepotkal, zapojil jsem přívodní šnůru k síťové vidlici mezi L a PE, chilli aby se nestalo, že se dostane fáze na kostru, pokud by někdo použil nevhodně starou českou rozdvojku, která může "fázi otočit".
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: pá leden 17 2020, 20:01 Předmět:
Mně se ale zdá, že stejně jako MA0403A, tak ani MAA436 není tak úplně československá práce.
Teď hned to asi nedohledám, ale mám velmi intenzivní pocit, že ten IO vychází z nějakého typu General Electric, byla o tom někde post-převratová zmínka.
Určitě je MAA436, stejně jako MA0403, jinak proti originálu přeznačený.
MA0403 byl původně PA403.
Když se na to pekelně soustředím, určitě tu informaci najdu. Ale bude k něčemu dobrá? Komu tím prospěju?
A aby mě ten výpadek proudu nepotkal, zapojil jsem přívodní šnůru k síťové vidlici mezi L a PE, chilli aby se nestalo, že se dostane fáze na kostru, pokud by někdo použil nevhodně starou českou rozdvojku, která může "fázi otočit".
Zapojený na svém místě musí být jen ochranný kolík, u pracovních vodičů v dutinkách je to jedno.
Stále je nutné mít na paměti, že rozdvojky a prodlužovačky nejsou součást pevného rozvodu, tedy v jejich zapojení není vzájemná poloha pracovních vodičů závazně stanovená.
A byly takto schvalované EZÚ už v dobách, kdy se u nás neschválený výrobek vůbec nesměl dostat do hromadné výroby, ani na trh, a to schvalování bylo povinné.
Jsme jen jedněmi z mála zemí, kde se umístěním fáze v pevně instalovaných zásuvkách vůbec nějaký předpis zabývá.
Využití ochranného kolíku jako pracovní nuly nebylo nikdy povolené, i když technicky jde proud v sítích TN-C tak jako tak stejným nulákem. Dnes v sítích TN-S to jednoduše nejde, takové zapojení si proudový chránič zapojený kdekoli cestou nedá líbit.
Tolik k upřesnění OT výše.
Hill
Založen: Jan 19, 2016 Příspěvky: 1524 Bydliště: Liberecko
Zaslal: pá leden 17 2020, 20:20 Předmět:
Nebyl to náhodou PA436 od GE?
Zjistil jsem nedávno při třídění plechovky s IO, že jich taky několik vlastním (těch od Tesly, samozřejmě). Říkám si, hodit se v budoucnu můžou. IO pro triaky se totiž už dávno nevyrábějí. U2008 už je taky mrtvý produkt a koupit nový nelze.
Obecně různé specializované IO se už pomalu přestávají vyrábět, nebo jen v malých sériích a jsou dražší.
P.S. Hele, co jsem našel, zajímavé čtení: 1972 GE SCR Manual 5ed! Na stránce 267 je kapitola 9.7.1 The PA436 Monolithic Integrated Phase-Control Trigger Circuit. To bude naše Tesla MAA436. Zdá se, že to je zcela zapomenutý obvod. Otázka je, proč si jako vzor vybrali zrovna toto. Existovalo ve světě v té době ještě něco jiného?
Naposledy upravil Osmdesat dne pá leden 17 2020, 20:43, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Aug 04, 2009 Příspěvky: 1568 Bydliště: okres Písek
Zaslal: pá leden 17 2020, 20:36 Předmět:
Pro patrikvarga:
Měl jsem na müsli staročeskou rozdvojku do T s ochrannými kolíky proti sobě. Ta vyobrazená zřejmě fázi neobrací a dříve rozebranou/propískanou ji nemám.
Taky mám odněkud informaci, že byl MAA436 inpirován cizím typem - µPA436 (možná Amerika, možná Japan). Jenže já si zdroj toho tvrzení neschoval (článek v tisku/webový odkaz). Takže možná, že jsem si to jen vsugeroval.
Založen: Jan 19, 2016 Příspěvky: 1524 Bydliště: Liberecko
Zaslal: pá leden 17 2020, 20:56 Předmět:
Kniha Československé integrované obvody (J. Stach a kol.) z roku 1975 už MAA436 zmiňuje jako obvod pro průmyslové účely. Bez další specifik, šlo o nový výrobek. Prý „byl vyvinut“
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4Další
Strana 1 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.