Založen: Feb 08, 2010 Příspěvky: 636 Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Zaslal: po prosinec 28 2020, 16:21 Předmět: Bi-polární elektrolytický kondenzátor
Nedaří se mi sehnat bi-polární elektrolyt 220µF/25V. Jak moc jsou bi-polární elektrolyty odolné proti ztrátě kapacity stářím?
V řídící jednotce kotle ATMOS-ACD01 jsem musel vyměnit jeho souseda, obyčejný filtrační 470µF/35V za usměrňovačem zdroje. Měl jen 180µF, ESR=40Ω a jednotka s ním po nočním výpadku el. energie nenastartovala. Ten bi-polární je hned vedle, ve stejných podmínkách a stejně starý. Můžu očekávat, že se brzo taky odporoučí? Univerzálním testerem součástek se mi na něm nepodařilo nic změřit. Kde by se dal sehnat?
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12480 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po prosinec 28 2020, 16:59 Předmět:
Životnost je obdobná, jako u polarizovaných, tedy šmejdy odchází rychleji, kvalitní pomaleji, vliv má pochopitelně teplota, namáhání atd. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Založen: Feb 08, 2010 Příspěvky: 636 Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Zaslal: po prosinec 28 2020, 21:34 Předmět:
Řídící jednotka je namontovaná ve vrchním krytu zplynovacího kotle Atmos, takže teplíčko tam je dost. Přitom kondenzátory výrobce zvolil jen na 85°C. Jak moc je namáhaný po elektrické stránce neumím posoudit. Asi by bylo dobré ho sehnat pro případ že by odešel. Ale kde?
kaja4:
Min. objednávka: 1800ks
Když je objednám, koupíš ode mně těch 1799ks, které nepotřebuju?
Založen: Feb 08, 2010 Příspěvky: 636 Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Zaslal: po prosinec 28 2020, 22:14 Předmět:
Větší se tam nevejde. Teď po výměně toho jednoho to funguje, tak to tak nespěchá. Třeba ho časem někde seženu.
Kdyby ne, tak jde opravdu nahradit spojením dvou normálních elektrolytů? Jak je to potom s jejich kapacitou, sčítá se?
Založen: Sep 04, 2019 Příspěvky: 618 Bydliště: Praha
Zaslal: po prosinec 28 2020, 23:49 Předmět:
Elektrolyty se jako náhrada bipolárů dávají do série, polaritou proti sobě, takže +- -+ nebo -+ +-. Použij elektrolyty s dvojnásobnou kapacitou, výsledná bude poloviční. Jinak se kapacita sériových kondenzátorů počítá stejně, jako u paralelních odporů (převrácená hodnota součtu převrácených hodnot kapacit v sérii).
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5203 Bydliště: Brno
Zaslal: út prosinec 29 2020, 0:25 Předmět:
Ony se sice nahrazují dvěma obyčejnými kondenzátory v sérii, ale není mi jasné, jak to může korektně fungovat. Když dvojici začnu nabíjet proudem, tak jeden z kondenzátorů bude bez debaty přepólovaný. Pak se to zase otočí. To nevadí?
A když se použijí paralelní diody, tak bude přepólovaný jen malým napětím. Což je pro kondenzátor asi příjemnější. V tom případě pak asi nebude platit (alespoň pro pro velké signály) poučka, že výsledná kapacita bude poloviční hodnota z každého.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: út prosinec 29 2020, 1:00 Předmět:
Bipoláry se z největší části používají v obvodech se střídavým napětím, často jako levná náhrada svitků, nebo tam, kde by svitek vyšel neúměrně velký.
V obvodech, kde dochází k obracení polarity na kondenzátoru, se používají ty dva běžné v sérii, s těmi diodami, jako nakreslili kluci.
Je třeba zjistit, co je to za obvod.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5203 Bydliště: Brno
Zaslal: út prosinec 29 2020, 9:53 Předmět:
U ideálního kondenzátoru platí, že nabíjení kondenzátoru C =1F proudem I=1A po dobu t=1s způsobí nárůst napětí o U=1V.
Budu nabíjet sériové spojení dvou vybitých kondenzátorů C1=C2=1F s připojenými antiparalelními diodami po dobu 10s zdrojem konst. proudu 1A. Na jednom s kondenzátorů vyleze napětí na 10V, na druhém bude zhruba 0,7V. Celkem 10,7V.
Normálně (bez diod) by na kondenzátorech bylo dohromady 20V.
Něco je jinak. Kapacita sériové dvojice s diodami není poloviční.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3583 Bydliště: Havířov
Zaslal: út prosinec 29 2020, 11:09 Předmět:
I bipolární kondenzátor jako jeden kus jsou dva elektrolyty v sérii.
I běžný elyt je sériová kombinace dvou elytů, jednoho naformovaného, druhého nikoli.
Přepólovaný kond má větší svod, takže na sériové kombinaci se tak vytvoří potřebné přepětí samo a v provozu tak po krátké chvíli už není přepólovaný žádný z nich.
Diody tomu procesu jen napomáhají, jinak funkce je totožná. V ustáleném stavu jsou prakticky pořád zavřené, tudíž poloviční kapacita platí i zde.
Bipolárny kondenzátor je dosť špeciálna súčiastka. Nemyslím si, že je potrebný v splyňovacom kotli. S največšou pravdepodobnosťou je to občajny elektrolyt a celé toto vlákno je zbytočné.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.