Zdravím a prosím o radu. Existuje parametr, který napoví, jestli bude tranzistor dobře pracovat v lavinovém režimu? Teoreticky asi každý nad 15V ale rád bych nižší napájení a ochota se prorážet by také bodla Napoví něco datasheet nebo jen udělátko a zkoušet?
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33071 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá leden 01 2021, 20:52 Předmět:
Většinou jsme porovnávali Ucbo, ty s menším v LG oscilovávaly snáz, obecně teslácký trandy jsou ochotnější "lavinovat" než třeba Siemens nebo japonci ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1687 Bydliště: Blansko
Zaslal: so leden 02 2021, 10:11 Předmět:
Tak tohle bude spíš šumový generátor. Lavinový efekt nastává při zapojení trandu Uce nebo Uec. ( záporný odpor) Při zapojení Uce je potřeba vyšší napětí a lze generovat pulzy s hranou v řádu pS. Pro zapojení Uec stačí 10V, některé VF trandy ( KF525) mají tenhle průraz už při 5 - 6 V.
Přechod E-B se chová jako zenerka a funguje už při velmi malých proudech.
Založen: Mar 05, 2006 Příspěvky: 675 Bydliště: Strachotín
Zaslal: so leden 02 2021, 11:00 Předmět:
Konstrukční příloha ... modré i červené amáro má 40 stran, takže je to něco jiného. Omlouvám se, nikdy jsem neměl v ruce. Divný, že mě nenašel nic ani fulltext jen takové obecné plky z videotrubky. Sorry, nevšiml jsem si obsahu v závorce. Děkuji
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1687 Bydliště: Blansko
Zaslal: po leden 04 2021, 15:03 Předmět:
@Zmije: Ale to je zas jen šumový generátor, e-b přechod je v režimu zenerky.
Pod pojmem lavinový generátor si představuji relaxační oscilátor, který využívá záporný odpor v zapojení e-c nebo c-e. Jednoduché zapojení je někdy těžké rozběhnout, protože kond se sice vybije do zápor. odporu, ale napájecí proud udrží trand seplý. Řeší to malá cívka. Kdysi jsem viděl ve Sdělovací technice lavinový gener nanosec pulzů, jako kond byl použit kus koaxu, odraz vlny zajišťoval zavření.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33071 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po leden 04 2021, 15:34 Předmět:
Jednoduchý rozdělení mezi šumovým a lavinovým generátorem dovoluje popis, přes kolik přechodů v daný funkci poteče proud - u "šumáku" proud teče jen přes 1 přechod PN - v závěrným směru, přičemž vzniká jen primární napěťovej průraz, přechod funguje jako zenerka.
V případě laviňáku teče proud přes DVA přechody v sérii - minoritní nosiče procházejí přes první přechod tak dlouho, až vyvolají lavinovej průraz přechodu druhýho, tranzistor se mžikově otevře a pokud by v sérii s ním nebyl odpor, proud by přetrvával až do vypnutí zdroje (nebo do tepelnýho zničení čipu) - tranzistor by se choval jako diodovej tyristor. Když je v sérii s lavinovým trandem odpor a paralelně k němu kondík, otevření trandu je "odložený" o časovou konstantu RC - kondík se po otevření vybije, proud omezenej sériovým odporem nestačí udržet proraženej trand otevřenej (lavinovej jev zanikne) a proud se tak přeruší - a kondík se přes odpor začíná opakovaně nabíjet - proto je to relaxační oscilátor, protože po krátkým proudovým impulsu má "relaxační" neboli "zotavovací" dobu, kdy se kondík znovu nabíjí _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 05, 2006 Příspěvky: 675 Bydliště: Strachotín
Zaslal: po leden 04 2021, 15:47 Předmět:
Chci tím budit cívku pro magnetoterapii a lavina udělá tu potřebnou špičku. Rád bych používal napájecí napětí max. 12V ale to někdy zlobí a nerado startuje. Zatím vede C33725, ten spolehlivě naskočí při 9V.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.