Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Samsung UE32B6000, nechce ze standby

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so květen 04 2024, 15:22    Předmět: Samsung UE32B6000, nechce ze standby Citovat

Byl jsem přizván k této placatici. Provozována s DVB-S(2) přes kabel HDMI. Majitelé (důchodci z Prahy) přijeli poprvé po skončení topného období, zapli stroje a anžto jen cyklicky procvakávala relata a červená LED vepředu (či spíše celá přední dolní hrana, jak tvrdí) jen v první moment problikla, přístroje odstavili. Pověřili mě tím až teď, protože poté, co se v dubnu zkazilo počasí, opět na pár týdnů odjeli. Mám se připravit na velký boj?

Vypadá to na zdrojovou desku PD3212F1 (BN44-00293A). Nějaké poznatky už mám, ale sepíšu je až večer. Musím huklízet, aby mě prababi nesežrala. Evil or Very Mad Dokumentaci mám téžžž, ale tato neobsahuje detailní schémata, jen tabulky součástek a nějaká fota desek apod. To je dnes normální?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so květen 04 2024, 17:34    Předmět: Citovat

Od přívodní šnůry to jde takto:
pojistka 6,3A na vodiči L -> varistor "napříč" & C 100n "napříč" -> z L i N "podélně" cívka půlprstenec (na společném jádře); poziční řetězec LX801S -> C 470n "napříč", tři odpory SMD 330K v sérii (to celé "napříč") C 470p z L na PE, C 470p z N na PE -> ještě jednou "podélně" cívka půlprstenec (na společném jádře); poziční řetězec LX802S -> diodový můstek TS4B05G.

Přesněji řečeno - mezi LX801S a LX802S je na vodiči L ještě malý prstenec, za ním termistor DSC 5D-13 (v režimu plného chodu TV přemostěný relátkem). V tomhle bodě se cesta L rozdvojuje a přes tři 1N5408 v sérii jde (zřejmě) na standby zdroj s ICE3BR0665J s extra trafem, resp. pokračuje přes druhé relé Exclamation na LX802S a hlavní můstek. Za hlavním můstkem je hovadská cívka, následovaná tr. a D v "pouzdře TO220" a obvodem FAN7530. Pak následuje další pojistka a dvoutranzistorový hlavní zdroj s MC33067P. Standby zdroj má třetí pojistku. Filtrační C v "místě odbočení" je nudle 22µF/450V, za blokem PFC jsou dvě ultranudle 53µF/450V.

Zapnutý aparát spínal a rozpínal relé k hlavnímu můstku (sekunda ON, pár sekund OFF), takže měřák ukazoval 325V s pádem na cca 200V. Standby zdroj dává 5,2V. Za hlavním trafem má býti napájení 12,8V a napájení podsvitu (samozřejmě ani ň).
Standby zdroj má ještě extra vinutí, kde se drží cca 26..29V. Je to tedy vorloj. Embarassed

Zjistil jsem, že obvody FAN a MC nedostávají Vcc. Deska jde připojit k el. síti i mimo televizor (sólo na stole) a v tom případě se na všech filtračních C drží 325V a relé k hlavnímu můstku drží sepnuté. Ne, nebojím se, údajná napájecí sekce 12,8V obsahuje zátěžový odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 14:00    Předmět: Citovat

Poblíž optoprvků jsem objevil podezřelý tr. s kódem "1P mezera 90° proti V". Vyhledávač 10^100 tvrdí, že je to PMBT2222A. Mám tomu věřit? Question

Diodový test ukazuje 1398 "ohmů" (B->E), resp. 470 "ohmů" (B->C). Dále ∞ (C->E) , resp. 738 "ohmů" (E->C). Čudné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12524

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 14:25    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Diodový test ukazuje 1398 "ohmů" (B->E)... Čudné...
Od kdy je údaj diodového testu v "Ohmech"?
To je čudné.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 14:44    Předmět: Citovat

Proto je slovo ohmů v uvozovkách. YF-3503 (IO UM7106) měří diody zdrojem 1mA. Takže ono to vlastně jakési "ohmy" číselněimpresionisticky jsou.

"Ukaž mi to kácéčko!", pravil před třiceti lety tehdy mě známý televizák (narozen cca 1954) a vzal můj diskutovaný kousek do ruky a otočil se k avometu. "To bude dobrý, báze - emitor asi pět set ómů".


Naposledy upravil judeware dne ne květen 05 2024, 15:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12524

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 15:03    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
...Takže ono to vlastně jakési "ohmy" číselněimpresionisticky jsou...
Nejsou. Je to napětí na polovodičovém přechodu, měřené v mV.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 15:55    Předmět: Citovat

citace:
Standby zdroj má ještě extra vinutí, kde se drží cca 26..29V.
Dokonce dvě vinutí, jak právě pozoruju. Z jednoho je po usměrnění napájený onen IO Infineon a druhé je po usměrnění blokované tranzistorem KDY1691. A světe div se, z něho to jde na 15/MC33067P & 8/FAN7530. Tranzistor je ovládaný jedním z optočlenů. Tož jsem tomu členovi drze propojil C a E, následkem čehož se zdroj na stole rozběhl.

To PFC vydává nepříjemné zvuky, jako když zdálky slyšíte chod modelové železnice. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 401
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 17:18    Předmět: Citovat

Však tím optočlenem je ovládán power ON/OFF


untitled2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  220.51 kB
 Zobrazeno:  50 krát

untitled2.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2024, 18:44    Předmět: Citovat

Není nad to, když se člověk dostane ke správným papírům...

Nečte se mi to tedy sqjele (výřez schematu je rozmazaný), ale u mě je R8864 4K7 (mezi bází toho PMBT2222A a +5,2V je jen on), mezi bází a GND jsou dvě plošky bez odporu (zato tam je paralelně SMD keramický C). Přizemněním katody optočlenu se to samozřejmě taky rozjede. A obávám se, že doma mezi SMD tr. aktuálně najdu s bídou obdobu BC546.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po květen 06 2024, 19:46    Předmět: Citovat

V zásobách padanek z automatů jsem vyhledal BC848 (potisk "1L mezera 90° proti 2"). Není to sice zdaleka ono, nicméně zdroj se po připojení šnůry rozběhl (obě relé cvaknou zlomek sekundy po sobě). Po vytažení odpadají s vyšším rozestupem. Napětí na fltračních C vzrostlo na 389V. Kromě očekávaných 12,8V naběhlo podsvitových 169V. Abych předešel výčitkám, nechám si očistu, zpětnou montáž a test provozu až na večer předsváteční...


IMG_0146.JPG
 Komentář:
QB852 (nikoli 2N2222, nýbrž BC848) vlevo od PC802S
 Velikost:  274.92 kB
 Zobrazeno:  12 krát

IMG_0146.JPG



IMG_0147.JPG
 Komentář:
Detail s čitelným potiskem
 Velikost:  121.37 kB
 Zobrazeno:  10 krát

IMG_0147.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st květen 08 2024, 17:33    Předmět: Citovat

Nakonec to funguje.

Aparát prošel očistou (leskne se až moc). Indikační červená LED - celá dolní hrana, jest mejlka majitelů. Mě to přišlo jako malý bílý LEDkový zdroj a to, co vidí pozorovatel zepředu, je dáno stylem toho rubínového panelu (pod logem Samsung je "oblouk mírného úsměvu cca 5cm široký", v barvě bílé, červené, načervenalé, záleží, odkud na to hledíte).

Primární filtrační C zůstaly na 389V, sekundární napětí byla 5,3V a 12,84V. Na filtračním C podsvitu bylo 160V, na C poblíž třech řídících IO HV9911NG (úd ajně je tam šest vláčků) bylo 230V. Shocked Skřípavé projevy (ála vláčky PIKO) PFC zůstaly. A na můstku ukázal starodigitál 240V. Question Zde si pravdivostí měření nejsem jist.



IMG_0149.JPG
 Komentář:
Vylovení a odbahnění (šv. utěrka, kompresor)
 Velikost:  235.71 kB
 Zobrazeno:  10 krát

IMG_0149.JPG



IMG_0150.JPG
 Komentář:
Před zahořením
 Velikost:  270.25 kB
 Zobrazeno:  10 krát

IMG_0150.JPG



IMG_0152.JPG
 Komentář:
Dokumentační fota TV v chodu se dělají blbě
 Velikost:  193.4 kB
 Zobrazeno:  12 krát

IMG_0152.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandur



Založen: Aug 15, 2022
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2024, 15:54    Předmět: Citovat

nemas to kapanek namodrale ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2024, 17:15    Předmět: Citovat

V reálu je to v pořádku. Druhé foto (s bleskem) vyšlo úplně jinak. Byl to nějaký dokument a čirou náhodou byla řečníkova košile i malba v místnosti v barvě, která v ten moment převažuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund